TEMA Zonguldak İl Temsilcisi Aydan; Basın Açıklaması Yayımladı

TEMA Zonguldak İl Temsilcisi Aydan; Basın Açıklaması Yayımladı

TEMA Zonguldak İl Temsilcisi Berran Aydan bir basın açıklaması yayımladı. Berran Aydan yapmış olduğu açıklamada Karadeniz bölgesinin kaderinin sel olmaması gerektiğini belirtti.

Berran Aydan’ın açıklaması şöyle:

“ Seller Karadeniz Bölgesi’nin Kaderi Olmamalıdır!

Ege ve Akdeniz Bölgesinde haftalardır süren yangın felaketleri henüz sona ermemiş, yaralar henüz sarılmamışken bugün de Bartın, Sinop, Kastamonu ve Karabük’ten seller nedeniyle üzücü haberler alıyoruz. Sel felaketinden etkilenen herkese geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı 2020 Meteorolojik Afetler raporuna göre, sel felaketlerinin sayısı her yıl daha da artıyor. Bu artışta iklim değişikliğinin ve buna bağlı değişen yağış rejiminin önemli bir etkisi olsa da hatalı şehirleşme, doğal alanların tahribi, yanlış arazi kullanımları gibi faaliyetler de felaketlerin oluşmasında ve şiddetinde en az iklim değişikliği kadar etkili.

Bu sebeple bilimsel veriler ışığında iklim değişikliğine yönelik mücadele ve uyum önlemlerini artırmalı, şehirlerimizi iklim değişikliğine dirençli hale getirmeliyiz. Aynı zamanda,

İmar planlarını bölgenin taşıma kapasitesi ve coğrafi yapısına uygun şekilde oluşturarak,

Yeni yollar ve bunlara bağlı taş ocaklarının açılması gibi doğal varlıkları tahrip eden ve doğal ekosistemi bozan faaliyetlere son vererek,

Hatalı tarım uygulamaları ve hatalı arazi kullanımlarına son vererek,

Bu felaketlerin etkilerini ve sayısını azaltabilir, insanların ve diğer canlıların yaşamlarını koruyabiliriz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48