Vergiyi gören uyanıklar jet hızıyla satılık ve kiralık ev ilanını sildi

Vergiyi gören uyanıklar  jet hızıyla satılık ve kiralık ev ilanını sildi

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, internette gayrimenkul satışı veya kiralama yapılması durumunda Gelir İdaresi Başkanlığı’na bildirim yapılması istendi. Yeni düzenleme internetten gayrimenkul satış piyasasında korku yaratırken binlerce konut ilanı silindi.   

ParaMedya'daki habere göre, İnternete menkul ya da gayrimenkulünü satmak ya da kiralamak için ilan verenlerin tüm kimlik bilgileri ile satılması halinde gerçek satış tutarları bir ay içinde Gelir İdaresi Başkanlığı’na (GİB) bildirilecek.

Yeni düzenleme internetten gayrimenkul satış piyasasında olanları korkuttu. 

İnternetteki binlerce konut satışı ilandan kaldırıldı.

Bu düzenlemeden sonra internet üzerinde verilen satılık ve kiralık binlerce ilanı maliye korkusu sildirdi.

Yeni düzenleme internetten gayrimenkul satış piyasasını altüst etti. İnternetteki binlerce konut satışı ilandan çekildi.

Düzenlemenin yeni zamları getirebileceği konuşuluyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı GİB’in Resmi Gazete’de yayımlanan 538 sayılı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’ne göre evini, arsasını, tarlasını, arabasını ya da cep telefonu gibi kişisel eşyasını satmak için internete ilan verenlerin adı, soyadı, TC numarası, yabancı ise yabancı kimlik numarası artık direkt GİB’e bildirilecek. 

Bildirimi internet siteleri ile ilana aracılık edenler yapacak. İlan verenler kişisel bilgilerini internet sitesine vermez, internet sitesi de GİB’e en geç 1 ay içerisinde bilgileri iletmezse, yanlış bilgi iletirse ceza uygulanacak. İnternet siteleri ile emlakçılar, menkul veya gayrimenkulün satılması halinde gerçek satış tutarı ile tahsil edilen komisyon bedelini ve ödemelere ilişkin banka bilgilerini de GİB’e bildirecek.

Gündem

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2022, 15:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48