"Ekonomik büyüklük olarak çıtayı çıkartman lazım"

"Ekonomik büyüklük olarak çıtayı çıkartman lazım"

"Ekonomik büyüklük olarak çıtayı çıkartman lazım"

KARABÜK - Güvenlik politikaları uzmanı Mete Yarar, Eğer sen oyunu bozmak istiyorsan önce çıtayı yukarı çıkartman lazım. Hangi çıtayı yukarı çıkartman lazım? Ekonomik büyüklük olarak çıtayı çıkartman lazım. Oyunu bozmak için önce kendi etrafından başlayacaksın. dedi.

Yarar, Kredi ve Yurtlar Kurumu Karabük İl Müdürlüğü tarafından Karabük Üniversitesi (KBÜ) 15 Temmuz Konferans Salonunda Çınaraltı Gençlik Söyleşileri etkinlikleri çerçevesinde Yeni Türkiye, Yeni Gelecek konferansları kapsamında düzenlenen Oyun Bozan Türkiye programına katıldı.

15 Temmuzda şehit olan gençleri anan Yarar, ülkenin gençlere ihtiyaç duyduğunda hiç birisinin geri adım atmadığını belirtti.

1990da Yunanistanın Gayri Safi Milli Hasılasının 100 milyar dolar, Türkiyenin 150 milyar dolar olduğunu belirten Yarar, Yıl 2017, Türkiyenin Gayri Safi Milli Hasılası 800 milyar dolar. İran, Irak, Suriye, Yunanistan, Bulgaristan, Ukrayna ve Ermenistan bu ülkelerin toplam büyüklüğünden daha büyüğüz ekonomik olarak. Oyun bozmak için önce büyük olman lazım. Yunan Savunma Bakanı dedi ki bizim bugünkü şartlarda Türkiyenin ekonomik gücüyle, savunma sanayisiyle ve gelmiş olduğu teknolojiyle yarışmamız mümkün değil. Aradaki fark inanılmaz açıldı. diye konuştu.

Beyaz Saray eski ulusal güvenlik danışmanlarından, stratejist Zbigniew Brzezinskinin Ortadoğuda Türkiye ve İran olmak üzere iki bölgesel güç olduğuna ilişkin sözlerini hatırlatan Yarar, şöyle devam etti:

Eğer sen oyunu bozmak istiyorsan önce çıtayı yukarı çıkartman lazım. Hangi çıtayı yukarı çıkartman lazım? Ekonomik büyüklük olarak çıtayı çıkartman lazım. Oyunu bozmak için önce kendi etrafından başlayacaksın. Bu bizim silahlı kuvvetlerinde ilk öğretilen şeydir. Bir araziye girersiniz, ilerlerken en uzak hedefe ateş etmezsiniz, en yakın tehlike neyse onu çözersiniz. Birinci önceliğiniz kendinizdir. Bunu isterseniz ticaret olarak, isterseniz politika olarak söyleyin. Türkiye ekonomik olarak büyümedi tabirine ben katılmıyorum. Tam tersine Türkiye kendi kaynaklarının oranlarını değiştirdi.

Dünyada tamamen yerli silah sistemi olmadığını, teknolojinin kartopu gibi büyüdüğünü vurgulayan Yarar, 10 yıl önce küçük bir kartopuydu, bugün devasa bir kartopu. 2002deki yerlilik oranı yüzde 35ti. Bugün ise gelen rakam yüzde 70lerde. Maksimum gideceğin yer yüzde 85lerdir. Daha yukarı çıkamazsın. Ben hiçbir Amerikalının şunu söylediğini duymadım; Şimdi biz motor üretemiyoruz o zaman uçak üretemiyoruz. lafı duymadım. Bizde böyle tuhaf bir durum var. Biz bir şey eksik olduğunda bize ait olmuyor ama üretebilme teknolojisi sende olmuş olması çok büyük avantaj. değerlendirmesini yaptı.

SİHAlarda bulunan fotoğraf çeken kamera sistemine ABD tarafından ambargo uygulandığını ve Türkiyeye verilmediğini hatırlatan Yarar, sözlerini şöyle tamamladı:

Bunların bir sistemini Amerikadan alıyorduk. Amerikalılar SİHAyı yapmayı becerdiğimizi anladıkları gün ambargo kapsamında olmayan bu sistemi ambargo kapsamına aldılar. Yani Türkiyeye o parçayı göndermediler. Başka bir şey daha yaptılar biz SİHAyı yapınca. Motor göndermemeye başladı. ASELSANın mühendisleri 6 ay içerisinde o vermedikleri, ambargo kararı almış oldukları o sistemi görüntüyü çeken kamera sistemini üretti.

haber

haber

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2018, 19:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48