20 ADET TRAKTÖRÜN ORMAN KÖYLÜLERİNE DEVİR TESLİM TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

20 ADET TRAKTÖRÜN ORMAN KÖYLÜLERİNE DEVİR TESLİM TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Karadeniz Ereğli’de, Orman Genel Müdürlüğünün, Orman Köylülerinin Desteklenmesi (ORKÖY) faaliyetleri kapsamında Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü, Karadeniz Ereğli Orman İşletme Müdürlüğü sorumluluk sahasında bulunan köylülerimizin 2020 yılı ORKÖY destekleri kapsamında alınan 20 adet traktörün orman köylülere devir teslim töreni gerçekleştirildi.

Ereğli Kaymakam Vekili Alaplı Kaymakamı Vedat Yılmaz, Ereğli Orman İşletme Müdürlüğü önünde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, orman köylerinin her alanda desteklenmesi gerektiğini söyledi. Toplumcu bir ormancılık anlayışı vurgusu yapan Yılmaz, şöyle dedi:    “Toplum olarak, şunu çok iyi bilmek lazım. Ormanlar can damarımızdır. Doğanın ana parçasıdır. Orman teşkilatı, Devletimizin en köklü kuruluşlarından biridir. Bu çok sevindirici, onur duyucu ve medeniyetimizin ne kadar öngörülü olduğunu gösteren bir öğedir. Ama her ne kadar ormanları korumak önemli ise de bunu, toplumcu bir ormancılık anlayışı ile yapmak ta önemlidir. Bunun en önemli uygulaması ORKÖY’dür. Orman köylerinin kalkındırılması, sosyal ve ekonomik olarak refahının arttırılması ve bununla birlikte ormancılık faaliyeti desteği almak, Devletin yanında olmasını sağlamaktır. Orman köylerinin her alanda desteklenmesi ve bu projelerden yararlanması, gerçekten çok büyük bir avantajdır.”

DESTEKLERİN YÜZDE 20’Sİ HİBE!
Orman Genel Müdürlüğü ORKÖY Daire Başkanı Hüdaverdi Sen Bugün, dağıtımını gerçekleştireceğimiz traktörler, inşallah teşkilatımız, köylülerimiz, ormanlarımız ve ülkemiz için hayırlı olsun. Zonguldak ilimizde, 836 orman köyü bulunmaktadır. Karadeniz Ereğli Orman İşletme Müdürlüğü bünyesinde ise ORKÖY kapsamında 142 adet köy bulunmaktadır. Bu köylerden 94’ü Ereğli’de, 48’i de Alaplı’dadır.  Ereğli Orman İşletme Müdürlüğümüzce 2001 ile 2011 yılları arasında, 36 adet köyde 762 aileye bir milyon 140 bin tutarında destekleme yapılmıştır. Ülkemizde, son yıllarda artan üretim miktarına bağlı olarak 2019 yılında, ORKÖY faaliyetlerimizde, üretim mekanizasyonu projeleri uygulamaya geçmiştir. Ereğli Orman İşletme Müdürlüğü bünyesinde, 2019 yılında 3 adet traktör, bugün dağıtımı yapacağımız 2020 yılında ise 20 adet traktör olmak üzere toplam 2 buçuk milyon lira destek sağlanmıştır. 2020 Ağustos ayına kadar, ORKÖY desteklerinin yüzde 20’si hibe niteliğinde gerçekleşmiştir. Geriye kalanlarından, belli oranda faiz uygulaması yapılıyordu. Ama son yapılan değişiklik ile, 8 Ağustos’ta yapılan Resmi Gazetede ilan edilen yönetmelik değişikliği ile, bundan böyle, ORKÖY’ün tüm faaliyetlerinde faiz sıfırlanmıştır.       

TOPLAM 10 MİLYON 828 BİN LİRA DESTEK
Zonguldak Orman Bölge Müdürü Zekeriya Beyazlı ise, ormancılık faaliyetleri içerisinde üretim, dikim, bakım, yapım, koruma ile birlikte yürütülen ORKÖY çalışmalarının diğer tüm çalışmalarda olduğu gibi son yıllarda çok büyük bir ivme kazandığını vurgulayarak şunları söyledi:
“Zonguldak İlimizde 386 adet orman köyü vardır. Kdz. Ereğli Orman İşletme Müdürlüğü çalışma alanı içerisinde bulunan 142 adet ORKÖY kapsamındaki köyün 94'ü Ereğli’de, 48 tanesi Alaplı ilçesinde bulunmaktadır. ORKÖY faaliyetlerinin Orman Genel Müdürlüğüne devredildiği 2012 yılından bugüne kadar Köylülerimize; uygulanan farklı projelerle (Süt Sığırcılığı, DIŞ Cephe Mantolama, Süt Koyunculuğu; Arıcılık, Güneş Enerjisi, Plastik Seracılık, Üretim Mekanizasyonuvb.) verdiğimiz destek tutarı 10 milyon 828.bin TL'dir.
Orman Genel Müdürlüğüne 2012 yılından itibaren devredilen ORKÖY faaliyetleri kapsamında, Ereğli Orman İşletme Müdürlüğünce 2020 yılı dâhil olmak üzere 9 yıllık bir zaman diliminde 98 köyde 982 aileye yaklaşık 10 milyon 828 bin lira ORKÖY desteği sağlanmıştır. Bu ORKÖY desteklerinin %20'si yani yaklaşık 2 milyon 200 bin TL'si köylülerimize hibe olarak verilmiştir.
Bu destekler kapsamında; 315 aileye Güneş Enerjisi, 541 aileye Dış Cephe Mantolama, 69 aileye Arıcılık,26 aileye Süt Sığırcılığı, 6 aileye Süt Koyunculuğu, 2 aileye Plastik Seracılık projeleri uygulanmıştır. Ayrıca Kooperatif Kredileri kapsamında, Aşağıdağ Tarımsal Kalkınma Kooperatifine bir adet İş Makinesi alımı desteklenmiştir

SAĞLANACAK DESTEKLERDEN FAİZ ALINMAYACAK
2020 yılı Ağustos ayına kadar ORKÖY desteklerinin %20’si hibe niteliğindendi. 8 Ağustos 2020 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan yönetmelik değişikliği ile bundan böyle kredi olarak sağlanacak desteklerden faiz alınmayacaktır. 2019 ve 2020 yıllarında ORKÖY faaliyetlerimizde Üretim Mekanizasyonu Projeleri uygulamaya geçmiş olup, Ereğli Orman İşletme Müdürlüğümüz bünyesinde 2019 yılında 3 adet traktör, 2020 yılında ise 20 adet traktör olmak üzere toplam 2 bin 500 bin TL. destek sağlanmıştır. Hedefimiz, Bakanlığımız ve Genel Müdürlüğümüzün Destekleri ile önümüzdeki 5 yıl içinde girmediğimiz Orman köyü, ulaşmadığımız orman köylüsü kalmamasıdır.”


Davutlar köyünden Rıza Kılıçarslan ise tören öncesi gazetecilere açıklamasında, şu ifadeleri kullandı: “Bu traktörleri, ORKÖY olarak, bize 110 lirasını teşvik verdi. Bunun 20 bin lirasını almayıp 90 bin lirasını 7 senede geri ödemek şartı ile anlaştık. Bu traktörler, işimizi yaptığımızda bizim elimiz-kolumuzdur. Eskinin işleri bitti. Bunlar 4 çekerdir, takviyelidir. Bunların çıkamayacağı, gidemeyeceği yer yoktur. Devlet, bu bölgede kazanç daha ileri olduğu için buraya verdi. Seneye başka bir bölgeye verir.”

KÜÇÜKBAŞ HAYVAN KURBAN EDİLDİ
Tören bitiminde ise, protokol üyeleri, hak sahiplerine traktörlerin anahtarlarını teslim etti. Traktörlere binen protokol üyeleri, hatıra fotoğrafları çektirdi. AK Parti Ereğli İlçe Başkanı Mehmet Fatih Çakır’nda katıldığı törende; kazaların yaşanmaması dileği iler küçükbaş hayvan kurban edildi.

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2020, 17:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48