6 Pillot bölgeden biri Kdz. Ereğli

6 Pillot bölgeden biri Kdz. Ereğli

6 Pillot bölgeden biri Kdz. Ereğli

Türkiye Belediyeler Birliği, Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği (AB) ortaklığında yürütülen "Yerelde İyi Yönetişimin ve Roman Vatandaşların Güçlendirilmesinin Teşviki (Romacted)" programı Ankara'da tanıtıldı. Programa Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Op. Dr. Hüseyin Uysal’da katıldı. 
Kdz. Ereğli Belediyesi olarak ROMACTED Projesi mutabakat zabtı imzaladıklarını hatırlatan Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, “Proje kapsamında ülkemizde Edirne, Konak, Pendik, Şişli, Canik ve bizim ilçemiz Karadeniz Ereğli Belediyeleri de pilot belediyeler olarak belirlendi. 
Amacımız, Roman vatandaşların sosyal hayata tam anlamıyla entegrasyonu için gerekli tüm tedbirleri hem yerel düzeyde hem de merkezi yönetim kuruluşlarının desteğiyle ulusal düzeyde arttırmak ve ortak olarak çeşitli faaliyetler gerçekleştirmek. Roman vatandaşlarımızın ilçemizde kendileriyle ilgili plan ve projelere etkin katılımını sağlamak istiyoruz. Programın ülkemiz ve ilçemizdeki Roman vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.  
‘Projenin asıl sahibi belediyelerdir’ diyen Romacted Program Yöneticisi Ana Oprisan, projenin yerel vatandaşın ihtiyacına göre, bölgesel farklılıklara dikkat edilerek şekil alacağını sözlerine ekledi.
Oprisan, proje kapsamında belediyelerle çalışmanın halka direkt ulaşmak için önemli olduğunu vurguladı.
Roman vatandaşların durumlarının iyileştirilmesi için yerel yönetimlerin rolünün mühim olduğuna dikkati çeken Oprisan, "Uzun vadeli sürdürülebilir bir şekilde uygulanması için projenin yerel yönetimler tarafından yapılması gerekiyor." şeklinde konuştu.
Avrupa Konseyi Türkiye Ofisi Başkanı Michael Ingledow da Avrupa Konseyi ve TBB arasındaki bu iş birliğinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, bu çalışmanın ileriki dönemlerde iş birliğini geliştirmek için önemli bir adım olduğunu vurguladı.
Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) Genel Sekreter Vekili Ahmet Kazan, yerel yönetimlerin AB katılım sürecindeki çalışmalarını desteklemek, belediyelerin AB'nin hibe, teknik yardım, eşleştirme gibi program ve imkânlardan yararlanmalarına yardımcı olduklarını söyledi.

Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2018, 17:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48