CHP'Lİ VEKİL DEMİRTAŞ: “TÜRK DİLİ TÜRK MİLLETİ İÇİN KUTSAL BİR HAZİNEDİR”

CHP'Lİ VEKİL DEMİRTAŞ: “TÜRK DİLİ TÜRK MİLLETİ İÇİN KUTSAL BİR HAZİNEDİR”

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş,26 Eylül Türk Dil Bayramı’nın 88.yılı nedeniyle bir mesaj yayınladı. Mesajında, “Dil, bir milletin kültür birliğini sağlayan en önemli unsurlardan biridir. Ulusal kimliğimizin temeli olan Türk dilinin korunup geliştirilmesi herkesin ortak sorumluluğudur” diyen CHP’li Demirtaş şunları ifade etti;

“Türk Dil Kurumu, Türk Dili Tetkik Cemiyeti adıyla 12 Temmuz 1932’de Atatürk’ün talimatıyla kurulmuştur. Mustafa Kemal Atatürk’ün katılımı ile 1932 yılında düzenlenen 1.Türk Dili Kurultayı’nın açılış günü olan 26 Eylül de Türk Dil Bayramı olarak kutlanmaktadır. Büyük Önder Atatürk, Türkçe’ye verdiği önemi ‘Türk dili, Türk Milleti için kutsal bir hazinedir’ sözü ile vurgulamış ve Türk dilinin doğru bir şekilde kullanılması, korunup geliştirilmesi için Türk Dil Kurumu’nu kurmuştur.

Dilimiz bizi bir arada tutan ortak değerler etrafında bütünleşmemizi sağlayan unsurların başında yer almaktadır. Ülkenin kültür birliğini sağlayan milli karakter ve kimliğinin temelini oluşturan, o toplumun dilidir. Bu nedenle Türkçemizin doğru biçimde kullanılması, tarihimizi ve kültürümüzü bünyesinde barındıran dilimizin korunması, geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması hepimizin ortak sorumluluğudur.

Bu duygu ve düşüncelerle, Türk Dil Bayramı’nın 88’inci yılını kutluyor, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Türkçemize emek veren ve katkı sunan herkese şükran ve saygılarımı sunuyorum”

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2020, 16:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48