Çilek protokolü 3 yıl uzatıldı

Çilek protokolü 3 yıl uzatıldı

Çilek protokolü 3 yıl uzatıldı

Osmanlı Çileğini Yaygınlaştırma ve Üreticilerini Koruma Derneği ile Osmanlı Çileğini korumak, yetiştiriciliğini ve üretimini teşvik etmek üzere daha önce imzalanan protokol üç yıl daha uzatıldı.
Ereğli Demir ve Çelik Fabrikası’nın (Erdemir)  Kdz. Ereğli Kaymakamlığı Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü, Mili Eğitim İlçe Müdürlüğü, Osmanlı Çileğini Yaygınlaştırma ve Üreticilerini Koruma Derneği işbirliği ve “Tarlalar Sürülsün, Gelenek Sürsün projesi” sloganlaştırdığı hizmetine devam ettiği bildirildi. Bu konuda daha önce imzalanan protokol için üç yıllık yeni bir imza töreni düzenlendi. Projeye ilişkin protokol Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Erdemir Genel Müdürü Salih Cem Oral ve İnsan Kaynakları Direktörü Atilla Yelboğa, Tarım ve Orman İlçe Müdürü Osman Günaydın, Milli Eğitim İlçe Müdürü (V) İsmail Aksoy, Osmanlı Çileğini Yaygınlaştırma ve Üreticilerini Koruma Derneği Başkanı Şaban Çetinkaya tarafından 18 Aralık 2019 tarihinde imzalandı. Erdemir’den gönderilen yazılı açıklamada konuyla ilgili şu bilgi verildi:

“ÜÇ YILIN SONUNDA KURUMSAL DESTEĞE GEREK KALMADAN” 
Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu projeyi güzel ve büyütülebilir bir proje olarak gördüğünü ve yakından takip ettiğini belirtti. Fide dağıtımı yapılan ailelerden gelen olumlu geri bildirimlerin özellikle memnuniyet verici olduğunu vurgulayan Çorumluoğlu, “Her zaman anlatıldığı üzere Ereğli’de Osmanlı Çileği üretiminin çok daha fazla olduğu geçmişteki gibi şehir merkezinin çilek koktuğu günlere erişmeyi umuyorum. Kdz. Ereğli Kaymakamlığı olarak Tarım ve Orman ve Milli Eğitim İlçe Müdürlüklerimizle birlikte bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da projeye tam destek vermeye devam edeceğiz.” dedi. Çorumluoğlu projenin başarısı için üç yılın sonunda herhangi bir kurumsal desteğe gerek kalmadan işleyen bir sistemin oluşturulmasının önemine değinerek sözlerini sonlandırdı. 
 

“SÜRDÜRÜLEBİLİR YAPI” 
Erdemir Genel Müdürü Salih Cem Oral da proje ortaklarına bugüne kadar yürütülen başarılı çalışmalar için teşekkür etti. Erdemir olarak projeyi çok önemsediklerini belirten Oral, yeni dönemde proje kapsamında elde edilen kazanımların kalıcı olması yönünde çalışmaların devam edeceğini ve bu çalışmaların sonunda sürdürülebilir bir yapı kurulacağına inandığını belirtti. 

FİDELERİN KORUNABİLMESİ DE DÜŞÜNÜLDÜ
 Tarlalar Sürülsün, Gelenek Sürsün projesinin ilk döneminde öncelikle bölgeden temin edilen yerli Osmanlı Çileği fideleri kültür laboratuvarlarında çoğaltılarak türün korunması için çalışmalar yürütüldü. Üretim alanı olarak temin edilen arazi toprak zenginleştirmeyle ekime elverişli hale getirildi, sulama sistemi kuruldu ve laboratuvarda elde edilen fidelerin çoğaltımına başlandı. Arazide metruk halde bulunan ilkokul binası eğitim salonuna dönüştürüldü ve fidelerin korunabilmesi için soğuk hava odası kuruldu. Çoğaltılan fidelerin bir bölümü bölgedeki gönüllü çiftçilere dağıtılmak üzere ayrılırken bir bölümü ise arazide ekilerek daha verimli çilek üretiminin nasıl sağlanabileceği konusunda çalışmalar gerçekleştirildi. 2018 yılında ilgi duyan çiftçilere yetiştiricilik eğitimi verildi ve 20 aileye kendi arazilerine dikmek üzere fide dağıtıldı. Talebin yoğun olduğu ancak arzın giderek azaldığı bu ürüne dikkat çekmek, yetiştiricileri teşvik etmek, doğru üretim teknikleriyle işin yapılmasını sağlamak amacıyla iletişim ve eğitim faaliyetleri yürütüldü. Projede ilk meyve hasadı fide dağıtım töreniyle birlikte 2018 yılında yerel kamu, yerel basın ve halkın katılımıyla proje alanında gerçekleştirildi. 2019 yılında da proje alanındaki üretim faaliyetleri devam etti. 

PROJEYE ÖDÜL 
Tarlalar Sürülsün Gelenek Sürsün Projesi 2018 yılında MediaCat Dergisi tarafından düzenlenen Felis Ödülleri’nde sürdürülebilirlik ve sosyal sorumluluk ile finans-ekonomi olmak üzere iki ödüle, İletişim Danışmalığı Şirketleri Derneği’nin (İDA) düzenlediği PRİDA İletişim Ödülleri’nde sürdürülebilirlik iletişimi ve yerel değerler kategorileri olmak üzere iki ödüle layık görüldü.

Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2019, 09:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48