DANIŞMENTLİ KÖYÜ KARANTİNAYA ALINDI, KAYMAKAM ÇORUMLUOĞLU OLAY YERİNDE...

DANIŞMENTLİ KÖYÜ KARANTİNAYA ALINDI, KAYMAKAM ÇORUMLUOĞLU OLAY YERİNDE...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesine bağlı Danışmentli köyünde dün yapılan test sonuçlarından Pozitif sayısının fazla gelmesi üzerine köy karantinaya alındı. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu köye gelerek incelemede bulundu.

Ereğli’ ye bağlı Danışmentli köyünde Muhtar Fahrettin Donat’ın KOVİD-19 testinin pozitif çıkması sonucu köy halkına PSR testi yapılmıştı. Dün yapılan testlerin büyük çoğunluğunun POZİTİF gelmesi üzerine Danışmentli köyü Aşağı Mahallesi karantinaya alındı. Jandarma ekipleri köy eğiriş ve çıkışı kapatırken, Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu’ da sabah saatlerinde köye gelerek inceleme de bulundu.

Jandarma Kolluk Kuvvetlerinden son durum hakkında bilgi alan Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu köyün durumu hakkında açıklamalarda bulundu. Kaymakam Çorumluoğlu yaptığı açıklamasında “ Dün akşam bölgede tarama testi yaptık. Birkaç gündür de vaka sayılarımızda da artış vardı. Bu vaka artışından sonra tarama testi ihtiyacımız oldu. Onu da yaptık. Ne yazık ki tarama test sonuçlarında beklediğimizin oldukça üzerinde vaka çıktı. Tedbir amaçlı olarak hem burada ki mahallemizi korumak hem de yayılmasını engellemek için böyle bir tedbir hararı aldık. Şüphesiz ki vatandaşlarımız bu süre içerisinde özgürlüklerinden kısıtlanmış olacak. Ama biz bunu almak zorundayız. Çünkü burada virüsün başka bir yere de yayılmasını engellememiz gerekiyor. Bugünden itibaren vatandaşlarımıza destek olarak gıda desteğimiz olacak. Zaten ilk defa yaptığımız bir şey değil. Daha önce de zaman zaman yaptık” dedi.

Kaymakam İsmail Çorumluoğlu pozitif çıkan kişi sayısının sorulması üzerine Bakanlık talimatları gereğince sayı veremediklerini ancak sayının beklediklerinden yüksek çıktığı için yayılımın önünü kesmek amacıyla karantina tedbiri almak zorunda kaldıklarını kaydetti. Çorumluoğlu “Rakamları Bakanlığımızın talimatları gereğince veremiyoruz. Ama rakam bizim için yüksek bir rakam. Şu ana kadar beklemediğimiz bir rakam., olduğu için bu tedbirleri aldık zaten. Çünkü test yaptığımız kişi ve pozitif çıkan kişi sayısına da bakıyoruz. Buradaki gelişim çok hızlı. Eğer biz bunun önünü kesmek ve burada karantina tedbiri uygulamazsak hem mahalle içerisinde hem de şehirle önünü kesemeyeceğiz. Kesemeyeceğimiz için ne yazık ki bu tedbiri almak zorunda kaldık” dedi.

Yaklaşık 830 kişilik nüfusu bulunan Danışmentli köyüne İlçe Sağlık Müdürlüğü ekipleri sabah saatlerinde giriş yaptı. Ekiplerin PSR testlerine gün içinde de devam edeceği öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2021, 12:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48