E- Atık Geri Dönüşüm Kampanyası başlatılacak

E- Atık Geri Dönüşüm Kampanyası başlatılacak

E- Atık Geri Dönüşüm Kampanyası başlatılacak

Karadeniz Ereğli Belediyesi ve Bilişim Sanayicileri ve İş Adamları Derneği İktisadi İşletmesi (TÜBİSAD) ile birlikte Atık elektrikli ve elektronik eşyaların (e-atık) diğer atıklardan ayrı olarak biriktirilmesi ve sürdürülebilir çevre bilincinin yayılması amacıyla bu yılda E-Atık geri dönüşüm kampanyası düzenliyor. 
Kdz. Ereğli Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ve TÜBİSAD yöneticileri Atatürk Kültür Merkezi Nikâh Salonu’nda okul müdürleri ve öğretmenlerle bir araya gelerek verdiği bir konferansla 16 Kasım 2019 tarihinde başlayacak ve 29 Mart 2019 tarihinde bitecek olan kampanyayı tanıttı. 
ÖDÜL BEKLİYORUZ
Kdz. Ereğli’deki 11 ilkokulun geçen yıl ödül aldığını ve bu yılda ödül beklediklerini belirten, çevre ödüllü Kdz. Ereğli Belediyesi’nin de Batı Karadeniz Bölgesinde e-atık toplayan tek belediye olduğuna vurgu yapan TÜİSAD yöneticileri, e-atıkların çevreye verdiği zararları videolu konferansla anlatırken, bunların geri dönüşüme kazandırılarak ülke ekonomisine olan katkılarına değindi. 
EN HASSAS BELEDİYEYİZ
Atık konusundaki hassasiyetlerine değinen Kdz. Ereğli Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü Namık Şahin’de konuşmasında şu ifadelere yer verdi:  
“Belediyemiz, atıklarımızın doğaya verilmeden tekrar kullanımını sağlamak amacıyla çeşitli projeler gerçekleştirmektedir. Bu kapsamda, atık elektrikli ve elektronik eşyaların, atık pillerin, bitkisel atık yağların diğer atıklardan ayrı toplanması ve geri dönüşüme kazandırılması projelerimiz ile çevrenin korunması ve sürdürülebilirliğin sağlanması için önemli adımlar atılmıştır. 
Batı Karadeniz bölgesinin e-atık toplayan ve birinci sınıf atık merkezi oluşturan tek belediyesi olarak bugüne kadar yaklaşık 12 ton elektronik atık, 7 ton atık pil, 100 ton bitkisel atık yağ geri dönüşüm/bertaraf tesislerine gönderdik. Aynı zamanda, okullarımızda bu çalışmalar ve yapılış amaçlarını anlatan bilgilendirme programları ve atık toplama kampanyaları düzenliyoruz.  
BATI KARADENİZ’DE TEKİZ
Ayrıca, 14 çeşit atığın toplandığı 1. Sınıf Atık Getirme Merkezimiz yaklaşık 1.500 m2'lik bir alana kurularak Belen Sanayi Sitesi girişinde hizmete açılmıştır. 
Belediyemiz atık elektrikli ve elektronik eşyaların toplanması projesi ile MİARGEM (Mahalli İdareler Araştırma ve Geliştirme Merkezi) tarafından ülkemizdeki belediyeler arasında 2017 yılında düzenlenen Etkin Belediye Proje Yarışmasında, 1. grup belediyeler sınıfında, 'Alt Yapı ve Çevre' kategorisinde birincilik kazanmıştır. 
DERS KİTABINDA YER ALDIK
Elektrikli ve elektronik eşyaların toplanması ile ilgili çalışmalarımız, bu yılın sosyal bilgiler 4. sınıf ders kitaplarında yer almaktadır. Bu da belediyemizin çevreye olan hassasiyetinin net bir göstergesidir.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2018, 22:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48