Erdem: Bizde sektör tamamen çöktü!

Erdem: Bizde sektör tamamen çöktü!

Erdem: Bizde sektör tamamen çöktü!

 Deniz Ticaret Odası (DTO) Batı Karadeniz Bölge Başkanı İrfan Erdem, Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Arslan Keleşi ziyaret etti.

Erdem, Ereğli Ticaret ve Sanayi Odasına ziyarette bulunarak, Oda Başkanı Arslan Keleş ile görüş alışverişinde bulundu.

Ziyarette yaptığı konuşmada, 2008 krizinde toplam 9 bin kişinin istihdam edildiği tersaneler bölgesinde, çalışan sayısının 400lere düştüğüne işaret eden Erdem, Çin ve Hindistanda mevcut gemi sayılarının fazla olması nedeniyle çok ucuza gemi satıldığını ve kimsenin gemi yaptırmadığını söyledi.

Erdem, bununla birlikte Türkiye ve dünya genelinde 35-40 yaşında çok sayıda gemi bulunduğunu, bunların 2023 yılı itibarıyla mecburen hurdaya çıkmaya başlayacağını aktararak, şunları kaydetti:

Bu gemilerin hurdaya ayrılmasıyla da bir boşluk meydana gelecek. Bu boşluğu doldurmak için de yeni gemi siparişi verecekler. Bakanımızla da görüştük. Türkiyenin elinde 450 tane, bin ile 3 bin tonluk arasında gemiler var. Bu gemiler hurdaya çıkmak üzere. Buradan biz Ereğli olarak pay alacağız. Hazır gemini getiriyorsun hurda teşviği alıyorsun, teşvik alınca da gemiyi yapmak zorundasın. O zaman bu tersanelere de pay düşer. Bizde bakım onarım yapılamadığı için sektör tamamen çöktü. Tuzla, Yalova bugün bakım onarım yapabiliyor.

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2018, 18:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48