Ereğli'de Şehitleri Anma Günü Töreni Düzenlendi

Ereğli'de Şehitleri Anma Günü Töreni Düzenlendi

Ereğli'de Şehitleri Anma Günü Töreni Düzenlendi

Karadeniz Ereğli’de Çanakkale Deniz Zaferi ve 18 Mart Şehitleri Anma Günü dolayısıyla tören düzenlendi. Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kdz. Ereğli Şube Başkanı Mehmet Öztürk, “Biz bu coğrafyada yaşadığımız sürece düşmanımız asla eksik olmayacaktır, her zaman olduğu gibi bugünde Türk milleti olarak tek başımızayız ve dimdik ayaktayız,” dedi.

Kdz. Ereğli’de Çanakkale Deniz Zaferi ve 18 Mart Şehitleri Anma Günü dolayısıyla çelenk sunma töreni düzenlendi. Törenler, tüm dünyayı sarsan korona virüs salgınından ötürü, kısıtlamalı olarak gerçekleşti.
18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi'nin 105. yıl dönümü dolayısıyla Kdz. Ereğli’de tören düzenlendi. Tören çerçevesinde Karadeniz Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Hüseyin Sami Uyar, Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık ve Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Başkanı Mehmet Öztürk, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Törende saygı duruşunda bulunuldu, 
İstiklal Marşı okundu.
Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kdz. Ereğli Şube Başkanı Mehmet Öztürk, günün anlam ve önemine ilişkin konuşmasında, vatan koruması konusunda kararlılık vurgusunda bulundu.
Öztürk şunları kaydetti
“Elbette Bayrak inmez diyen birileri var, Ezan susmaz diyen birileri var, Vatan bölünmez diyen birileri var. O birileri milletimizin fecrinden bir yıldız gibi, bir hilal gibi doğan kahraman Şehitlerimizdir, Gazilerimizdir. Ülkemizin bağımsızlığı, bütünlüğü ve Cumhuriyet uğruna canlarını hiçe sayarak ölüme koşan, yurdumuzun ve Dünyanın dört bir köşesinde dahi Şehitliklerde elbiseleri dahi çıkarılmadan, bilinmeyen yerlerde kefensiz, bazıları da mezar taşı olmadan ama görevini yapmış olmanın huzuru içerisinde yatan kahraman Şehitlerimizi anmak üzere toplanmış bulunmaktayız. Bugün Dünyada Türk adının duyulduğu andan itibaren Bayrağımız' yeryüzünün her noktasında taşıyanların, üç kıtayı Türk yurdu haline getiren, Türklük uğruna bedenlerini toprağa koydukları gündür. Bugün ölümsüzlük şerbetini korkusuzca içenlerin Allah'a kavuştukları gündür. Bugün bir milletin var oluş mücadelesi olan Çanakkale Zaferinin 105. yıl dönümünü kutlamak ve kutsal Vatanımız için canlarını feda eden Şehitlerimizin Şehitler gününü idrak etmek için toplanmış bulunmaktayız. Biz millet olarak asırlardan bu yana bekamızı muhafaza ediyorsak, varlığımızı koruyor isek, bunun şeref gayesi tertemiz kanlarını bu kutsal topraklara akıtmış aziz Şehitlerimizdir.”

“ŞEHİT VE GAZİLER UNUTULDUKLARI ZAMAN ÖLÜR”


18 Mart nedir? 18 Mart Çanakkaledir, Çanakkale destandır, mermilerin havada birbirleriyle çarpışmasıdır. Kınalı Aliler, meçhul askerlerdir, 276 kiloluk mermiyi sırtında tek başına taşıyan Seyit Onbaşıdır. Çanakkale zaferi Vatanın bütünlüğü ve ulusun bağımsızlığı söz konusu olduğunda Türk Milletinin neler yapabileceğinin en büyük kanıtıdır. Bir dakika sonra Şehit olacağını bildiği halde Allah Allah diye düşman üstüne hücum eden 57. Alaydır. Binlerce Şehittir Çanakkale. Vatan toprağının korumasının, bir memleketi savunmanın ne demek olduğunun tüm Dünyaya anlatılmasıdır. Şanlı tarihimize Çanakkale geçilmez diye yazdıran, yedi düvele karşı duran Mustafa Kemal ve Mehmetçiklerdir. Topraklarımızda o gün karşımızda duranlar bugün yine karşımızdalar, Biz bu coğrafyada yaşadığımız sürece düşmanımız asla eksik olmayacaktır, her zaman olduğu gibi bugünde Türk milleti olarak tek başımızayız ve dimdik ayaktayız. 1915 yılında silahımız, cephanemiz, giyeceğimiz, yiyeceğimiz hatta ve hatta Mehmetçiğimiz bile sınırlıyken eğer ki ecdadımız diz çökmediyse, bugün tüm Dünyanın kıskandığı şanlı Ordumuz, Polis teşkilatımız ve onlara güvenen Türk milleti olduğu sürece başımızı eğdiremezsiniz, bizi yıldıramazsınız, bizi bitiremezsiniz çünkü biz bir ölür bin diriliriz.. Saygıdeğer misafirler, değerli basın mensupları Aziz Şehitlerimizin emanetleri olan annelerine, babalarına, eşlerine ve çocuklarına sahip çıkmak, onları sevgiyle saygıyla, ilgiyle sarıp sarmalamak, kahraman Gazilerimize toplum içinde hak ettikleri değeri vererek saygı göstermek minnet borcumuzdur. Şehitler ve Gaziler vuruldukları zaman değil unutuldukları zaman ölürler. Bunu hiçbir zaman aklımızdan çıkarmamalıyız.”x

ŞEHİTLER ANITI’NA ÇELENK BIRAKILDI


Konuşmanın ardından Anıt önündeki tören son buldu. Protokol üyeleri tören bitiminde İnönü Parkı’nda yer alan şehitler anıtına karanfil bıraktılar.
Törene, Kdz. Ereğli Cumhuriyet Başsavcısı Huzeyfe Yücedağ, Ereğli Ağır Ceza Mahkeme Başkanı İsmail Aydın, AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır, CHP Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Eylem Ertuğrul, İYİ Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Evrim Balbaloğlu, BBP Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Turabi Çelik, Erdemir Genel Müdürü Salih Cem Oral, gaziler, askeri erkan ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

BAZI PROGRAMLAR ERTELENDİ


Son günlerde Türkiye'de de görülmeye başlayan ve hızla yayılan koronavirüsü salgını sebebiyle sadece çelenk sunma töreni gerçekleştirildi, programda yer alan diğer etkinlikler ise alınan tedbirler doğrultusunda ileri bir tarihe ertelendi.
“2019-nCov” adlı virüs nedeni ile de etkinliklerin bazı bölümlerinde kısıtlamaya gidildi. Geçmiş yıllardaki törenlerde Karadeniz Bölge Komutanlığı’nda yapılan ‘şehit aileleri ağırlanması’ iptal edildi.
Bu çerçevede, Hüseyin Tatoğlu Kültür Merkezi’ndeki program Yeşiltepe Camisi ile Türkiye Harp Malulü, Şehit, Dul ve Yetimler Derneği Karadeniz Ereğli Şubesi’nde ki Mevlid-i Şerif okunması, 2019-nCov’a karşı tedbir amaçlı olarak ileri bir tarihe ertelendi. 
Karadeniz Ereğli Merkez Mezarlığı’nda gerçekleştirilecek tören kapsamındaki ‘şehit kabirleri ziyareti’ da gerçekleştirilemedi.

Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2020, 10:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48