Ereğli'den Kudüs tepkisi

Müslümanlara yönelik saldırılar, Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde de protesto edildi.

Ereğli'den Kudüs tepkisi

Gazze’ye yönelik ölümcül abluka ve kuşatma devam ederken, diğer yandan  Kudüs’te yaşayan Filistinlilere ve Mescid-i Aksa’da ibadetlerini yerine getiren Müslümanlara yönelik saldırılar, Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde de  protesto edildi.

3 Filistin’li kişinin İsrail askerlerince Mescid-i Aksa’nın avlusunda kurşun yağmuruna tutularak şehit edilmeleri Türkiye genelinde tepki bulmaya devam ediyor.  Karadeniz Ereğli’de ise aralarında Ensar, Fedader, İHH ve Memur Sen gibi dernek ve kurumların oluşumundan kurulan Ümmet Platformu üyeleri,   Kaymakamlık hizmet binası karşısındaki alanda bir araya gelerek, İsrail’li asker ve polislerin son yıllarda özellikle sivillere yönelik saldırıları protesto ettiler.

Platform sözcüsü Bülent Öztürk, gurup adına okuduğu basın açıklamasında, Kudüs’ün İslam coğrafyasının onuru olduğunu vurguladı.  Kudüs’ün özgürlüğüne ise tutarlı, bütüncül, temiz bir mücadele ile mümkün olacağını söyleyen  Öztürk, açıklamasında ayrıca şu görüşlere yer verdi;

Kudüs’ün özgürlüğü, tutarlı, bütüncül, tertemiz bir mücadele ile mümkündür. Bu sebeple Gazze’de Amerika İsrail karşısında Hamas’a, Mısır’da Suud, körfez sermayeli Sisi cuntası karşısında İhvan-ı Müslimin’e destek vermek, Suriye’de katil Esed, Rusya İran ve destekçisi Hizbulesed’e, Irak’ta Sünni halka işkence eden Haşd-i Şabi çetelerine karşı durmak bu mücadelenin bir parçası olarak görülmelidir. Kudüs’ün özgürlüğü Kahire’nin, Şam’ın Bağdat’ın özgürlüğü ile mümkündür. Şam’ın özgürlüğü için, Mısır’ın özgürlüğü için, Gazze’nin ve Mescid-i Aksa’nın özgürlüğü için diyoruz ki; Yaşasın küresel intifada ve Yaşasın ümmet dayanışması!

Son dönemde Kudüs’te ezanın yasaklanması, Mescid-i Aksanın ibadete kapatılması, ardından kapılarına metal arama dedektörlerin yerleştirilmesi, Mescid-i Aksa’ya girmek isteyen Filistinlilere yönelik saldırılar sonrasında Kudüs’te yaşayan Filistinliler tüm bu olanlara karşı tepki göstermişlerdir. Halen dedektörle aranarak Harem-i Şerife girmeyi reddeden binlerce Filistinli namazlarını Mescid-i Aksanın Aslanlı (El-Esbat) Kapısında kılmaya devam etmektedir. İsrail ise namaz kılan insanlara ibadet halindeyken saldırmaya devam etmektedir. Bu saldırılar sırasında Kudüs Müftüsü dâhil birçok kişi yaralanmıştır. İsrail’in Filistinlilere yönelik saldırıları ve işlemiş olduğu suçları görüntülemek isteyen basın mensuplarına yönelik engelleme ve saldırılar da devam etmektedir.

Kudüs’te yaşanan bu saldırılar, tüm Müslümanların kutsalı olan Mescid-i Aksa’nın ibadete kapatılması ve Yahudi yerleşimcilerin içeriye alınması, Mescid-i Aksa’nın kapısında namaz kılan insanlara saldırılması, olan biteni protesto eden Filistinlilere yönelik saldırılar ve haksız gözaltılar tamamen bir işgal politikasının sonuçları olmakla beraber her bir eylem ayrı ayrı suç niteliğindedir. İnsanın en kutsalı dokunulmaz olanı yaşam hakkı, ibadet özgürlüğü,  Kudüs ve Mescidi Aksa uluslararası hukukun ve tüm insanlığın koruması altında olmalıdır. Türkiye’den çağrı yapıyoruz;

-İsrail işgal ettiği tüm Filistin topraklarını terk etmelidir.

-Mescid-i Aksa derhal ibadete açılmalı, Mescid-i Aksa başta olmak üzere Kudüs’teki tüm kutsal mekânlar Filistinlilerin sorumluluğunda saygı içerisinde korunmalıdır.

-Filistinlilere yönelik suç işleyen her İsrailli yargılanarak cezalandırılmalıdır.

-Mescid-i Aksa için kurulmuş olan İslam İşbirliği Teşkilatı başta olmak üzere tüm uluslararası mekanizmalar, devletler, birlikler derhal bu işgal ve saldırılara son verecek tedbirleri almalıdır.

-Bizler; Kudüs’ün tamamen özgür olması, Mescid-i Aksa’nın ibadete açılması, ezanın Kudüs’ün her yerinde okunabilmesi, hapsedilen Filistinlilerin serbest bırakılması, Filistinlilere yönelik zulmün son bulması için Türkiye’nin dört bir yanında Filistin Halkıyla Dayanışma için Özgür Kudüs için meydanlara iniyor, sokaklara çıkıyoruz. Herkesi de Kudüs sokaklarındaki mazlumların sesine ses katmak için bu eylemlere davet ediyoruz.”

Platform üyeleri, okunan duanın ardından dağıldılar. Gerçekleştirilen protestoya Ak Parti Karadeniz Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır, İl Genel Meclisi  ve Ereğli Belediye Meclisi’nin AK Partili Meclis üyelerinden bazıları katıldı.   

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2017, 15:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48