Kıbrıs gazilerine madalya ve berat tevcih töreni

Kıbrıs gazilerine madalya ve berat tevcih töreni

Kıbrıs gazilerine madalya ve berat tevcih töreni

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafından Milli Mücadele Madalyaları Tüzüğü kapsamında Kıbrıs Barış Harekâtına katılan gaziler için hazırlanan Milli Mücadele Madalya ve Beratlarından ilimize gönderilenler, Ereğli İlçesi’nde Kaymakam İsmail Çorumluoglu tararfından Ereğli ilçede ikamet etmekte olan 79 Kıbrıs gazisine törenle tevcih edildi. Madalya tevcih törenine Kaymakam ile birlikte, Belediye Başkanı Halil Posbıyık ve İlçe protokolü katıldı.

Tören Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu'nun günün anlam ve önemine belirten yaptığı konuşmasıyla başladı.Gazilere minnet borçlu olduklarını belirten Kaymakam Çorumluoğlu'un şunları ifade etti: "Milletler kahramanlarıyla var olur, kahramanlarıyla yaşar ve ancak bu kahramanların fedakarlığı sayesinde geleceğe güvenle bakar. O kahramanlar ki vatanımızın ve milletimizin bağımsızlığı uğruna hayatlarını ortaya koyarak ya şehit olarak nurlanırlar, ya da gazi olarak onurlanırlar.

Bugün burada Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafından Milli Mücadele Madalyası ve Beratı Kıbrıs Gazilerine tevcih edilecektir. Kıbrıs Gazilerimiz, Kıbrıs Türkleri ile ülkemizin ezeli gönül birlikteliğinin canlı tanıkları ve kıymetli sembolleridir. Kıbrıs Gazilerimiz Kıbrıs Türk halkının varoluş mücadelesi, huzuru, güvenliği ve esenliği için gözünü kırpmadan cepheye koşup gazilik mertebesine erişmişlerdir. Unutulmamalıdır ki hak ve eşitlik mücadelesinde nice badireler atlatan ve Türk Askeriyle birlikte birçok zorluğa göğüs geren Kıbrıs Türk’ünün sabrı ve dirayeti, bizler için gurur kaynağıdır.

Yurt içinde ve yurt dışında vatanımızın birliği ve bölünmez bütünlüğü için mücadele ederek kanlarını döken yüce şehitlerimizin aileleri ile kahraman gazilerimiz ve onların aileleri bizlere emanettir. Vatan topraklarını korumak uğruna hayatlarını feda eden şehitlerimizi ve ruhları ebediyete intikal eden gazilerimizi minnet ve rahmetle anıyor, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Mücadele Madalyası ve Beratının, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve ülkemiz arasındaki gönül birliğinin nişanesi olması ve bir vefa sembolü olarak nesilden nesile gururla, kıvançla aktarılmasını temenni ediyorum." dedi. Konuşmanın ardından gazilere madalyalarını takdim ettiler.

Madalya tevcihi töreni Kıbrıs Gazilerinin protokol üyeleriyle birlikte toplu fotoğraf çekimiyle son buldu. Ardından iftar programı düzenlendi.

Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2019, 10:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48