Kızımın hastalığı nedeniyle 3 yıl hiç uyumadık

Kızımın hastalığı nedeniyle 3 yıl hiç uyumadık

Kızımın hastalığı nedeniyle 3 yıl hiç uyumadık

ZONGULDAKta doğumundan 3 yıl sonra otizm teşhisi konulan 8 yaşındaki Asel Karaca, 200 şarkıyı ezbere biliyor. Şarkı söylemeyi ve yemek yapmayı seven Asel, sosyal medyada paylaştığı videolarla her geçen gün takipçi sayısını artırıyor.
Zonguldakın Ereğli İlçesinde oturan 40 yaşındaki Gül Karaca, kızı Aselin 3 yaşına kadar sürekli uykusuz olduğunu, konuşamadığını, söyleneni anlamadığını, ancak otizmi hiç akıllarına getirmediklerini söyledi. Karaca, Otizm teşhisi 3 yaşında konuldu. O güne kadar otizm nedir bilmiyordum. Hatta bir gün televizyonda otizmle ilgili kamu spotunu dinlerken Bu ne? Ne diyorlar? diye anlamamış ve kanal değiştirmiştim. Oysa ki o anda bizim kızım otizimliymiş, bilmiyorduk diye konuştu.
RAPORU ALDIĞIMDA OTİZMİN NE OLDUĞUNU ANLADIM
Teşhis konulduğunda doktorun çok pozitif olduğunu ve sanki otizm geçici bir hastalıkmış gibi hissettirdiğini belirten Gül Karaca, Ama ne zaman ki özürlü raporu aldım, o zaman ağlamaya başladım. O an ölmüşüm gibi bir duyguya kapıldım. İsyan etmedik ama Neden benim başıma geldi? diye sordum. Bir süre eve kapadım kendimi. Sonra hastalığı kabullendik dedi.
Kızının hastalığını kabullenme sürecinde uzun aradan sonra ilk kez sokağa çıktığında günışığında yürümeyi unuttuğunu ve yerin ayağının altından adeta kaydığını anlatan Karaca, Asel uykusuz olduğu için geceleri arabayla geziyorduk. Arabayla gezmeyi çok seviyordu. Gündüz sokağa çıkmadığım için, günışığına ilk çıktığımda yürümeyi unuttuğumu fark ettim. 5-10 dakika yürüyemedim. Ve o günden sonra dışarı çıkmaya başladım. Çok zorlu süreçler yaşadık diye konuştuk.
Otizm teşhisi konulduktan sonra özel eğitime başlayan kızının ilk öğrendiği kelimelerin karpuz, üzüm, muz olduğunu belirten Gül Karaca, Sonra anne, baba demeye başladı. Asel konuşmaya başlayınca her kelimesini sayıyordum. Şu anda sayamıyorum kelimelerini. Artık rahatlıkla konuşuyor dedi.
BİR OĞLUM OLDUĞUNU UNUTMUŞTUM
Eşi 42 yaşındaki Halil Karaca ve üniversite öğrencisi oğlu 21 yaşındaki Burak ile otizmle mücadele ettiklerini söyleyen Gül Karaca, ilk günlerde bir oğlu olduğunu unuttuğunu, ona yeterince zaman ayıramadığını kaydetti. Asel ile biz hayatı ölü gibi yaşarken bir oğlum olduğunu unutmuştum diyen Karaca, sözlerini şöyle sürdürdü:
Kızımın hastalığı nedeniyle 3 yıl hiç uyumadık. O dönem oğlumla ilgilenemedim. Anneannesi Burakla daha çok ilgileniyordu ve ergenlik çağındaki oğlum anneannesiyle yaşamaya başladı. Burak, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi İktisat Bölümü öğrencisi. Umuyorum ki onunla ilişkimiz yeniden düzene girecek.
VİDEO ÇEKMEYE BAYILIYOR
Aselin youtubeda açılan kanalları izlemeyi çok sevdiğini, oradaki insanlar gibi video çekmeye bayıldığını söyleyen Gül Karaca, O videolardaki kızları taklit ediyor. Onlar gibi davranıyor. Selam kızlar, kanalıma hoş geldiniz. Şimdi kek yapalım, hadi alışverişe gidelim gibi cümleler kullanıyor dedi. Aselin mutfağı çok sevdiğini ve yeteneği olduğunu anlatan anne Karaca, Asel kendi yumurtasını tavada pişirebiliyor. Yemek yapmayı çok seviyor, bana yardım ediyor. Rahatlıkla kahvaltı hazırlayabiliyor. Çayı ise soğuk suyla demliyor diye konuştu.
Kızının müziğe çok yetenekli olduğunu belirten Gül Karaca, Aselin gitar çalmayı bilmemesine rağmen elinde gitarla şarkı söylediğini belirtti. Kızının 200 şarkıyı ezbere bildiğini kaydeden Karaca, tüm zorlukları geride bıraktıklarını ifade etti. Karaca, Asel iyi eğitim almış, söz dinleyen, yaşamını sürdürebilecek becerileri kazanmış bir kız artık. Bazı takıntıları var ama doktoru onların da geçeceğini söyledi. Mesela salonun ışığını mutlaka o açmalı, bulaşık makinesine deterjanı o koymalı, dış kapıyı o kapatmalı gibi dedi.
EN BÜYÜK KORKUM BİZ ÖLÜNCE ASELE NE OLACAĞI
Bronşektazi (bronşların aşırı genişlemesi) hastası Gül Karacanın en büyük korkusu ise eşi ve kendisi öldüğünde kızlarına ne olacağı. Biz olmazsak Asel nasıl yaşayacak diye düşünmeden edemediğini anlatan Karaca, Kızımı Allaha emanet ediyorum. Kendi hayatını sürdürebilecek duruma gelmesi için dua ediyorum dedi. Karaca, yüreğinde taşıdığı inancını da şu sözlerle paylaştı:
Asel şu anda ben hastalandığımda bana bakabilecek kapasitede. Yani düşünüyorum da eğer ağır hasta olsam kızım bana bakabilir gibi geliyor. Mesela Su getirir misin dediğimde getirir, Üstümü örter misin dediğimde örtebilir. Bunu hissetmek çok güzel.

haber

haber

haber

haber

haber

haber

haber

haber

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2017, 07:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48