'Uygulamalı Heykel Sempozyumu' başladı!...

'Uygulamalı Heykel Sempozyumu' başladı!...

5-6-7 Temmuz'da yapılacak olan Kdz. Ereğli Uluslararası Sevgi Barış Dostluk Kültür ve Sanat Festivali etkinlikleri kapsamında Uygulamalı Heykel Sempozyumu başladı. Başkan Posbıyık “Amacımız heykel sanatına ilgi çekmek. Vatandaşlarımızı heykeltıraşların gün gün buradaki çalışmalarını izlemeye davet ediyorum” dedi.

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, 5-6-7 Temmuz'da yapılacak Sevgi, Barış, Dostluk, Kültür ve Sanat Festivali etkinlikleri kapsamında düzenlenen Uygulamalı Heykel Sempozyumu'nda sanatçıların çalışmalarını izledi.

Eski Terminal alanında başlayan Heykel çalışmaları için Kdz. Ereğli’ye gelen ülkemizin önde gelen heykel sanatçıları Ayhan Yılmaz, Ferit Yazıcı, Okan Sabuncular ile Ahmet Özer’i ziyaret eden Başkan Posbıyık, heykeltıraşlara başarı diledi.

Hacettepe Üniversitesi’nden heykeltıraş Ayhan Yılmaz, 2 mermer 2 adet de ağaçtan olmak üzere 4 heykel yapacaklarını açıkladı.

Yılmaz, katkıları için Başkan Posbıyık’a teşekkür ederek şunları söyledi:

“Başkanımızın talebi üzerine bu projeyi gerçekleştirmek üzere heykel sanatçısı arkadaşlarımızla birlikte Ereğli’ye geldik. 2 adet büyük boy ahşap heykel bu sürecin sonunda tamamlanmış olacak. Diğer 2 heykelimiz de taş yontu mermerlerden oluşacak. Festival kapsamında olduğu için 'Sevgi, Barış, Dostluk' konseptinde yorumladığımız heykelleri tamamlayıp Kdz. Ereğli sahiline ya da uygun park yerlerine yerleştireceğiz; yöre halkının yaşantısı içerisinde yer bulması için sunmuş olacağız.”

“SENEYE DAHA KAPSAMLI OLACAK”

Başkan Posbıyık da, Ereğli halkını heykeltıraşların çalışmalarını takip etmeye çağırdı. "Hocamla daha önceden tanışıyoruz. 2006 yılında buraya gelmişti" diyen Posbıyık şöyle konuştu:

 “Daha önce geldiklerinde sac heykel yapmışlardı. Bu sene yine arkadaşlarını da toparlayıp geldiler heykel sempozyumu yapıyoruz. Amacımız hem kentimize eserler kazandırmak hem de ‘heykel nasıl yapılıyor’ gençlerimizin bu konuda ilgisini çekmek. Onları heykeltıraşlığa, heykel sanatına yönlendirmek... Ben çok büyük ilgi göreceğine inanıyorum. Bu sene festival seçimlere yakın olduğu için sempozyum hazırlığını kısa sürede tamamlamak durumunda kaldık. Önümüzdeki yıllar için yabancı ülkelerden de davet edeceğimiz sanatçılarla birlikte daha büyük bir sempozyum hazırlığı içindeyiz. Ben hocama, arkadaşlarına ve asistanlarına 'kentimize hoş geldiniz' diyorum. Heykel sanatını takip eden tüm vatandaşlarımı heykeltıraşların buradaki çalışmalarını gün gün canlı burada izlemeye davet ediyorum.”

Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2019, 21:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER