´Bağ-Kurlunun prim borçlarını ödemesi için kredi verilmeli´

´Bağ-Kurlunun prim borçlarını ödemesi için kredi verilmeli´

´Bağ-Kurlunun prim borçlarını ödemesi için kredi verilmeli´

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, vergibarışı veya borç yapılandırması olarak adlandırılan kanunun yürürlüğegirmesiyle milyonlarca vatandaşın bu fırsattan yararlanacağını söyledi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) GenelBaşkanı Bendevi Palandöken, vergi barışı veya borç yapılandırması olarakadlandırılan kanunun yürürlüğe girmesiyle milyonlarca vatandaşın bu fırsattanyararlanacağını belirterek, Sadece Sosyal Güvenlik primborcu 72 milyar lira. Bağ-Kurluların büyük çoğunluğunun bu borçlarınırahatlıkla ödeyebilecek durumları yok. Emekliliği gelip de prim yapılandırmasıyapacaklar için emekli maaşına bağlı düşük faizli kredi vermelidirdedi.

TESK GenelBaşkanı Bendevi Palandöken, Meclis’te kabul edilen borç yapılandırmasınailişkin kanunun yürürlüğe girmesiyle milyonlarca vatandaşın bu fırsattanyararlanacağını belirterek, “Her kesimden milyonlarca vatandaşı ilgilendirenyasa Meclis’te kabul edildi. Yürürlüğe girdiğinde 300 milyar liralık bir borçyapılanacak. Sadece Sosyal Güvenlik prim borcu 72 milyar lira. MaalesefBağ-Kurluların büyük çoğunluğunun bu borçlarını rahatlıkla ödeyebilecekdurumları yok. Şuan emekliliği gelmiş prim borçlusu 90 bin Bağ-Kurlu var.Emekliliği gelip de prim yapılandırması yapacaklar için emekli maaşına bağlıdüşük faizli kredi vermelidir” dedi.

“Borcunu kapatsa emekli olacak”

Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) çok önemli bir görev düştüğünü ifade edenPalandöken, “Yasa yürürlüğe girdiğinde prim borçları olması nedeniyle yaşlılıkaylığı bağlanamayan esnaf ve sanatkarımıza emeklilik imkanı sağlanacaktır.Ancak mali açıdan yeterli imkana sahip bulunmayanların böyle bir imkandanyeterince yararlanması için kredi verilmesi gerekmektedir. 2011 yılındaki 6011sayılı yasadan 5 bin 677 kişi prim borcunu peşin ödeyerek, 61 bin 571 kişi deZiraat Bankası’ndan kredi kullanarak toplam 67 bin 248 kişi emeklilik hakkıkazandı. Bu yıl da bu kapsamda olan 90 bin Bağ-Kurlunun emekli olabilmesi içinbankalardan alınacak ve emekli maaşından ödenecek düşük faizli kredinin çokyardımı olacaktır. Geçmiş yıllardaki gibi emekliliği gelmiş Bağ-Kurlularınkredi kullanabilmesi için Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı’nın uygun göreceğibanka ya da bankalar ile protokol yapmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2016, 11:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48