Başbakan Binali Yıldırım; ‘Süreci hızlandırın’

Başbakan Binali Yıldırım; ‘Süreci hızlandırın’

Başbakan Binali Yıldırım;  ‘Süreci hızlandırın’
Başbakan Binali Yıldırım, ilgili bakanlıklara ‘Süreci hızlandırın’ talimatı verdi. Taşerona kadro yıl sonunda tamam.

Başbakan Binali Yıldırım, hükümetin taşeron işçiler konusunda bir irade ortaya koyduğunu belirterek, ilgili bakanlıklara sürecin hızlandırılması talimatı verdi. Kamu kurumları ve belediyelerdeki 720 bine yakın işçinin kadroya alınmasına yönelik çalışma yıl sonuna kadar tamamlanacak.

Maliye ve Çalışma bakanlıklarının yürüttüğü çalışma kapsamında, kamuda ve belediyelerde güvenlik iş kalitesinin düşmesine yönelik endişeleri gideren bir model ortaya konuldu. İş Kanunundaki işten çıkarmaya yönelik maddeler özel sözleşmeye de ekleniyor.

Üst düzey bir yetkili, 3 yıllık sözleşme öngörülüyor ancak hangi hallerde iptal edilecek açıkça belirtiyoruz dedi.

Kadro ile ilgili model şöyle:

Takvim de yer alan habere göre Başbakan Binali Yıldırım, ilgili bakanlıklara ‘Süreci hızlandırın’ talimatı verdi

Kamuda istihdam edilecek taşeron işçiler için güvenlik soruşturması esas olacak. Milli güvenliği tehlikeye sokacak eylem ve işlemlerde bulunanlarla sözleşme imzalanmayacak.

Terör başta olmak üzere devlete karşı eylemlere giriştikleri belirlenenlerin iş akdi feshedilecek. Herhangi bir örgüt ve yapının emir, talimatı ile hareket eden, yardım eden, kamu kaynaklarını bunlara kullandıran tek bir kişi dahi kadroya alınmayacak. Yetkili amirler tarafından gerekli işlemler yapılarak sözleşmeleri iptal edilecek.

Memur eliyle yürütülen işlerin neler olduğuna yönelik belirsizlikler ortadan kaldırılıyor. Bu kapsamda adliye, havaalanı, özel güvenlik elemanlarının bir kısmı da ihtiyaca göre kadroya alınacak.

Mesleki bilgi, donanım esas alınacak, sınav zorunlu olacak. Kadroya geçiş sınavını belediyeler değil, kamu kurumları yapacak. Taşeron firmalar eliyle güvenlik, temizlik, ulaştırma ağırlıklı işlerde çalışan personel kamu kurumundan gelen talebe göre, kademeli olarak işe alınacak.

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2016, 20:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48