ÇALMIŞ, KESMİŞ, DÜKKANINDA SATIŞA ÇIKARMIŞ...

ÇALMIŞ, KESMİŞ, DÜKKANINDA SATIŞA ÇIKARMIŞ...

Zonguldak’ın Kozlu ilçesinde ormanlık alanda otlayan büyükbaş hayvanın kaybolduğu ihbarı üzerine harekete geçen jandarma yaptığı takip ve incelemeler sonucunda hayvanların kasap işleten U.K adlı şahıs tarafından çalınıp kesildikten sonra kasap dükkanında satışa çıkarıldığını tespit etti.Konuya ilişkin olarak Zonguldak Valiliği Basın ve halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada ilgili şahsın yapılan sorgusu ardından savcılığa sevk edildiği ve adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı bilgisi verilerek şunlar kaydedildi:

“8 Haziran 2020 günü Zonguldak ili Kozlu ilçesi Gücek köyünde ikamet eden İ.B. isimli vatandaşın, kendisine ait ve ormanlık alanda otlaması için başıboş olarak bıraktığı büyükbaş hayvanlardan birisinin çalınmış olduğu ihbarı ile ilgili olarak İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından başlatılan araştırmalar neticesinde; olay bölgesinde yapılan araştırmada, hayvana ait deri ve sakatat parçaları bulunmuştur.

Olayın aydınlatılması ve suçluların tespiti için Zonguldak İl Jandarma Komutanlığı Suç Araştırma Kısmı(Jasat), Oyit ve İstihbarat şube müdürlüklerinden destek alınarak olay ile ilgili araştırmalara başlanılmıştır. Yapılan araştırmalar neticesinde olay yerinde bulunan kan izlerinin bölgede çobanlık yaptığı tespit edilen bir şahsa ait hayvan ağılının olduğu istikamete doğru gittiği görülmüştür. Şahsın ağıl bölgesi kontrol edilmiş ve herhangi bir iz ve emareye rastlanılmamıştır.

Söz konusu hayvanın kesim şekli incelenmiş, deride delinme, et parçası kalması vb. bir bulgu olmadığının, profesyonelce kesilerek derisinin yüzülmüş olduğunun görülmesi üzerine olayın şüpheli veya şüphelilerinin hayvan kesim işinde uzman ve kasaplık yapan şahıslar olabileceği değerlendirilerek bölgede ikamet eden ve kasaplık yapan şahıslar tespit edilmeye başlanılmıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda; olay günü bölgede olay yerine yakın ahırı ve evi bulunan il merkezde kasap dükkânı işleten U.K. isimli şahsın bölgede şüpheli bir şekilde dolaştığının tespit edilmesi üzerine, U.K. isimli şahıs gözaltına alınmıştır. Şahıs ilk anda ifadeleri alınarak serbest bırakılmıştır. U.K. isimli şahsın ifade esnasında şüpheli hareketler sergilemesi ve çelişkili beyanları sonrası, şahsa ait aracın Hareketleri incelenerek kayıtları çıkarılmış, şahsın beyanları ile aracına ait giriş çıkış saatlerinin uyumlu olmadığı tespit edilmiştir.

Şahsın kasap dükkânında sivil olarak yapılan gözlemler ve araştırmalar sonucu, İl merkezindeki dükkânında yeni kesilmiş fazla miktarda et olduğunun görülmesi üzerine dükkân etrafındaki kamera kayıtları incelenmiştir. Kamera incelemesi sonucu U.K. isimli şahsın olayın meydana geldiği 28 Haziran 2020 günü saat 23.00 sıralarında kendisine ait 67... plakalı aracı ile Zonguldak İl merkezinde bulunan kasap dükkânına, poşet ve torbalar içinde et getirdiğinin tespit edilmesi üzerine C. Savcısına konuyla ilgili bilgi verilmiş, alınan talimat doğrultusunda serbest bırakılan U.K. isimli şahıs tekrar gözaltına alınmış ve Cumhuriyet Başsavcılığına mevcutlu olarak sevk edilmiştir.

Savcılık talimatı üzerine şahsa ait kasap dükkânında arama ve el koyma kararı verilirken şahsın yakınlarının haber vererek kamera kayıt cihazlarını sökme ve mevcut delilleri yok etme girişimlerine, dükkan bölgesinde bekleyen jandarma personelince müdahale edilmiş, kayıt cihazını sökmeye çalışan K.Ö. isimli şahıs C. Savcısı’nın talimatıyla gözaltına alınmıştır. İşyerinde veteriner eşliğinde arama yapılarak numune alınmış, kamera kayıt cihazı ve bilgisayar muhafaza altına alınmıştır. Müteakiben hayvan hırsızlığı şüphelisi U.K. isimli şahıs tutuklanma istemiyle mahkeme sevk edilmiş, çıkarıldığı mahkemece yurt dışına çıkma yasağı ve adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştır. Delilleri karartmaya çalıştığı değerlendirilen K.Ö. isimli şahıs ise 02 Temmuz 2020 günü mevcutlu olarak C. Başsavcılığında hazır edilmiş, adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştır.”

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2020, 16:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48