Demirtaş,iktidarın genel ve yereldeki politikalarını eleştirdi

Demirtaş,iktidarın genel ve yereldeki politikalarını eleştirdi

Demirtaş,iktidarın genel ve yereldeki politikalarını eleştirdi

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, iktidarın genel ve yereldeki politikalarını eleştirirken, “Zonguldak’ı iflas ettirdiğiniz yetmiyormuş gibi, Zonguldak’ı termik santral cehennemine çevireceksiniz. Zonguldak’a iki ihanet birden yapacaksınız” dedi.

Demirtaş, parti binasında yaptığı basın açıklamasında, iktidar partisinin İş-kur üzerinden belediyelere sağlanan personel alımlarında CHP’li belediyeleri dışladığını öne sürdü.

Demirtaş aynı zamanda, AK Parti ve iktidardan beslenen kirli ve karanlık odakların Genel Başkanları Kemal Kılıçdaroğlu ve bazı milletvekillerini hedef gösterdiğini savundu.

İftira ve yalan kampanyası üzerinden algı oluşturulmaya çalışıldığını iddia eden Demirtaş, “Kim Türkiye Cumhuriyetini kuran, Atatürk’ün kurucusu olduğu CHP’yi, PKK ve terör ile ilişkilendirmeye çalışıyorsa, kim CHP’yi PKK ile yan yana göstermek istiyorsan, o dünyanın en şerefsiz, en adi,en alçak kişisidir” dedi.

ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERİN SORUNLARININ ÇÖZÜMÜNE YÖNELİK BİR KANUN TEKLİFİ VERDİK

Şehit yakınları ve gazilerin sorunlarının çözülmesi için en fazla gayret gösterenin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu olduğunu ifade eden Demirtaş, bu amaçla başta Kılıçdaroğlu olmak üzere tüm CHP’li vekillerin imzasıyla şehit yakınları ve gazilerin sorunlarının çözümüne yönelik bir kanun teklifi verdiklerini belirtti. Demirtaş bu kanun teklifi metnini basın mensuplarına dağıtan Demirtaş, “Bu kanun teklifinin içinde şehit yakınlarımızın hakları için gazilerimiz için çok önemli haklar var. Bu hakların şehit yakınları ve gazilerimize verilmesi belki onların acılarını dindirmez ama bir nebze olsun azaltır. Eğer AKP samimi ise Genel başkanımız ve tüm CHP’lilerin imzaladığı bu kanun teklifini kabul eder.”

TÜRKİYE’NİN EN ÖNMELİ SORUNU TERÖR

Bugün terörün Türkiye’nin en önemli sorunu haline geldiğini, AK Parti’nin sıfır terörle aldığını iddia eden Demirtaş şöyle devam etti: “1 Kasım öncesi bunlar demediler mi, ‘bizi tek başımıza iktidara getirin, terörü durduralım, şehit cenazelerini durduralım. 1 Kasım’da millet bunlara tek başına iktidar verdi. Ama terör durdu mu? Durmadı. Tam tersine terör olayları artarak devam etti, şehit cenazeleri artarak devam etti. Son bir yılda Zonguldak’ta 8 şehidimiz, tüm ülkede 600’e yakın şehidimiz ve 500’e yakın vatandaşımız terör olaylarında yaşamını yitirdi. Yine vatandaşlarımıza yalan söylediler, yine vatandaşlarımızı kandırdılar.”

BU ZİHNİYETLE TERÖR SORUNUN ÇÖZÜLMESİ MÜMKÜN DEĞİL

İktidarın zihniyetiyle terör sorununu çözülmesinin mümkün olmadığını ifade eden Demirtaş , “Bunlar değil mi, kayseri meydanında ‘PKK ile görüşen ş….. deyip Oslo’da, İmralı’da, Dolmabahçe’de, Kandil’de pazarlık yaptıkları ortaya çıkan. Bunlar değil mi Habur’da PKK’lıların ayağına devletin savcısını, hâkimini gönderip, PKK’lıları çiçekle karşılayan. Bunlar değil mi, Barzani ile Şivan Perver ile Diyarbakır meydanında ‘Megri, megri’ diye şarkı söyleyerek ağlayan” ifadelerini kullandı.

Demirtaş, “Sanki bunları kendileri yapmamış gibi, terörün sebebi kendileri değilmiş gibi, yalan söyleyerek, iftira atarak, en kirli, en adi siyaseti yaparak CHP’yi suçlamaya, CHP’yi terör ile PKK ile yan yana göstermeye çalışıyorlar. Bu ülkeyi 14 yıldır kim yönetiyor? Devletin askeri, devletin polisi, devletin jandarması, devletin istihbarat örgütleri, devletin valisi, devletin kaymakamını kim yönetiyor? Elinizden tutan mı var? Niye terörü durdurmuyorsunuz. Buradan AKP’lileri uyarıyorum, CHP ile mücadele edeceklerine PKK ile mücadele etsinler” diye konuştu.

ZONGULDAK HALKI HEP KAYBETTİ

AK Parti’nin tüm Zonguldak’ın 14 yılda hiçbir sorununu çözmediği gibi, mevcut sorunlara yenilerini eklediğini belirten Demirtaş konuşmasını şu şekilde sürdürdü;“Zonguldak AKP’nin yanlış politikaları nedeniyle ekonomik olarak çöktü. İşte ERDEMİR özelleştirmesi, işte ÇATES özelleştirmesi, işte SEKA özelleştirmesi. Bunları sattılar da ne oldu? Zonguldak daha iyiye mi gitti? Elbette ki hayır, Zonguldak ekonomik olarak çöktü. İflas etmedik, batmadı iş adamı kalmadı. Zonguldak küçülüyor. Özelleştirmelerden dolayı Zonguldak halkı hep kaybetti. Kaybetmeye de devam ediyor. Aldığımız duyumlara göre TTK’yı müessese,müessese özelleştirecekler, yanında bir de Termik santral lisansı verecekler. Tabii TTK limanı da başka bir iştah kabartan kurum. Yani havuzcu, yandaş şirketlere, adrese teslim ballı ihaleler yapacaklar.”

EN AZ 15 BİN KİŞİNİN İŞSİZ KALMASI DEMEK

TTK’nın özelleştirilmesinin TTK ’nın kapatılması, en az 15 bin kişinin işsiz kalması, Tüm Zonguldak ekonomisinin çökmesi demek ,TTK’nın özelleştirilmesi demek Zonguldak’ın iflas etmesi demektir. Eren Enerji örneği ortada. Yerli kömür ile termik santrali işleteceği vaadinde bulundu. Şimdi bakıyoruz hiç yerli kömür kullanmıyor. Bu ihaleleri alan şirketler de aynısını yapacak. Termik santrali kuracaklar, yerli kömür pahalı zarar ediyoruz diyecekler, ithal kömür ile enerji üretecekler. Aldıkları TTK müesseselerini de kapatacaklar. Bunun sonucu Zonguldak’ın tamamen iflas etmesi demektir.TTK Zarar ediyor, bunun için özelleştireceğiz’ diyorlar. 14 yıldır TTK’yı kim yönetiyor. Sen bostan korkuluğu musun? Niye TTK’yı zarar ettiriyorsun, ettirme. Senin beceriksiz yönetiminin faturasını tüm Zonguldak mı ödeyecek. Kendi beceriksizliğini bir tarafa koyup, TTK zarar ediyor gerekçesine sığınıp TTK’yı özelleştirerek kapatalım diyorsun.”

KİM BUNU YAPARSA ZONGULDAK’A İHANET EDER

Demirtaş, “Kim TTK özelleştirilsin, TTK kapatılsın derse, tüm Zonguldak’a ihanet eder” diyerek şunları söyledi: “TTK Özelleştirilirse sadece Zonguldak Merkez bundan zarar görmez. Bundan Alaplı da, Ereğli de, Çaycuma da, Devrek de, Gökçebey de, Kilimli de, Kozlu da zarar görür. Tüm Zonguldak zarar görür. Derdiniz halka hizmetse Zonguldak’a hizmet etmekse TTK’yı ayağa kaldırın. TTK’nın üretim işçisi açıklarını giderin. TTK’ya 5 bin 500 işçi alın. Üretimi arttırın.

Öte yandan termik santral lisanslarını da vereceğiz diyorsunuz. Yani Zonguldak’ı iflas ettirdiğiniz yetmiyormuş gibi, Zonguldak’ı termik santral cehennemine döndüreceksiniz. Zonguldak’a iki ihanet birden yapacaksınız. Biz CHP olarak Zonguldak’a ihanet olan TTK’nın satışına, özelleştirilmesine, havuzcu ve yandaş şirketlere termik santraller için peşkeş çekilmesine karşıyız.”

İŞTEN ÇIKARILAN İŞÇİLERİ TTK’YA ALSINLAR

Demirtaş haklarını aramak için açlık grevi yapan 245 maden işçisinin işten çıkarıldığını hatırlatarak, “Bu arkadaşlarımızın mağduriyetlerini gidermek son derece kolay. Bu arkadaşlar deneyimli madenciler,. Bunları 5 bin 500 üretim işçisi açığı olan TTK’ya alırsınız, bu sorun çözülür. Bu mağduriyet giderilir. Bu kadar basit” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2016, 14:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48