İl istihdam kurulu toplantısı gerçekleştirildi.

Zonguldak’ta İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplantısı Vali Ali Kaban başkanlığında yapıldı.

İl istihdam kurulu toplantısı gerçekleştirildi.
Zonguldak’ta İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplantısı Vali Ali Kaban başkanlığında yapıldı.
Kent merkezinde bulunan bir otelde gerçekleştirilen toplantıya, Vali Ali Kaban, Çalışma ve İş Kur İl Müdürü Gönül Demirsu, TSO temsilcileri, daire müdürleri ile sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.
Zonguldak Valisi Ali Kaban, toplantı öncesinde yaptığı konuşmada, ülkenin içine çekilmek istendiği karmaşık ortam hususunda üzüntü içerisinde olduklarını söyledi.
Her toplantıda kente fayda sağlayacak bir konuyu hayata geçirmeyi amaçladıklarını ifade eden Kaban, İlimizde işsizliğin azaltılması, engelli ve eski hükümlü açıklarının kapatılması, nitelikli eleman yetiştirilmesi, esas meslek eğitim kurslarının arttırılmasını hedeflemekteyiz. Ayrıca engelli projelerinin değerlendirilerek engellilere destek olunması gerekiyor şeklinde konuştu.
Kaban’ın açıklamalarının ardından konuşan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Gönül Demirsu da, 2015 yılının ilk 6 ayı içersinde kurumlarına işe yerleştirilmek üzere 10 bin 270 başvurunun olduğunu, bunlardan 2865 kişinin işe yerleştirildiğini, işsizlik sigortası kapsamında 1822 kişiye toplam 7 milyon 269 .in 846 lira ödeme yapıldığını, ücret garanti fonu kapsamında 228 kişiye 820 bin 223 bira ödeme yapıldığını, 23 kişiye ise 136 bin 111 lira iş kaybı tazminatı verildiğini ifade etti.
Programın 200 firma ile uygulandığını söyleyen Demirsu, “200 firma ile İşbaşı Eğitim programı uygulandı. Bu program çerçevesinde 538 kişinin finansı kurum tarafından karşılanarak işverenlere nitelikli eleman desteği sağlandı. İşbaşı eğitim programlarından üniversite öğrencilerinin de istifa ettirilmesi için çalışmalar sürdürülüyor. Yine Toplum Yararına çalışma programından 2015 yılı içersinde 3500 kişinin yararlandırılarak işsizlere geçici gelir desteği sağlandı.Zonguldak ilindeki girişimciliğin artırılması, istihdam olanaklarının sağlanmasına esas olmak üzere BEÜ ile işbirliği kapsamında 50 kişiye Girişimcilik Eğitimi verildi. 150 kişinin de eğitimleri yıl sonuna kadar tamamlanacak” dedi.
Yapılan konuşmaların ardından, basına kapalı olarak gerçekleştirilen toplantıda toplumsal cinsiyet eşitliği ve genç istihdam ile ilgili sorunların ve çözüm önerilerinin masaya yatırıldığı, Zonguldak’taki çocuk işçilerin mevcut durumunun görüşüldüğü, Tarımsal alandaki gelişmeler ve istihdam olanaklarının değerlendirildiği, engelli projelerinin görüşüldüğü öğrendildi. Toplantı İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu üyelerinin, kamu kurum ve kuruluşlar ile sosyal tarafların taleplerini değerlendirilmesi ile son buldu.
Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2015, 12:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER