Islah projeleri hazırlandı

Zonguldak’ta yaklaşık 1 ay önce meydana gelen heyelanın ardından Zonguldak Valiliği çalışmaları hızlandırdı.

Islah projeleri hazırlandı
Zonguldak’ta yaklaşık 1 ay önce meydana gelen heyelanın ardından Zonguldak Valiliği çalışmaları hızlandırdı.Devrek ilçesine bağlı Karşıyaka Mahallesi’nde 16 Temmuz 2015 tarihinde meydana gelen heyelanla ilgili olarak, Valilik Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantının sonuç bildirgesi açıklandı. Yetkililerin de hazır bulunduğu toplantıda, DSİ’nin çalışmaları şu şekilde sıralandı:
“Heyelandan dolayı tıkanma, kapanma ve taşma tehlikesi taşıyan Çomaklar Deresinin akışını sağlamak üzere çalışmalara hızla devam edilmektedir. DSİ Genel Müdürlüğünden Bölgede inceleme yapan heyetlerin düzenlediği raporlar doğrultusunda proje aşamasına gelinmiş, proje ekibi tarafından sahada incelemelerde bulunulmuştur. Alternatifli projeler üretilmiş olup, sondaj çalışmalarına başlanmıştır. İki kısımdan oluşacak projenin ilk kısmında tersip bentleri taban kuşakları ve açık kanalın yer alması planlanmaktadır. Sondaj çalışmalarının tamamlanmasının ardından ikinci kısmın projesi netlik kazanacaktır. Projelerin onaylanmasını müteakip ihalelerin ivedilikle yapılarak Çomaklar Deresinin mansaba derivasyonu problemsiz sağlanmış olacaktır.”
KARAYOLLARI MÜDÜRLÜĞÜ SONDAJ ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR
Karayolları Bölge Müdürlüğü tarafından yapılacak olan çalışmalarda ise 2 adet araştırma, 4 adet su seviyesinin tespit edilmesi amacıyla açılan sondaj kuyusunda çalışmalar devam ediyor. Yaklaşık bin 600 metre uzunluğunda ortalama 125 metre genişliğinde bir alanda etkili olan heyelanın harita alımı tamamlandı, gerekli olan kesimlerde jeofizik çalışmaları da başlatıldı.
32 adet noktada sondaj çalışması yapılarak yaklaşık bin metre araştırma sondajı ise tamamlandı. Yerinde yapılması gereken deneyler ve ölçümler ise yapıldı. Numuneler alınarak gereken laboratuvar çalışmalarına başlandı.
Yapılan sondajlara inklionometre kurulumları yapılarak ölçümlere başlandı. Kayma derinliği ve hızı ile ilgili veriler alınmaya başlandı. İki adet araştırma dört adet su seviyesi tespit amaçlı sondaj kuyusunda devam eden çalışmalar ise 1 hafta içerisinde tamamlanacak.
ISLAH PROJELERİ HAZIRLANDI
Toplanan veriler doğrultusunda heyelanın tepe noktasından aşağıya doğru yaklaşık bin 100 metrelik kesimini için ıslah projeleri hazırlandı. Geriye kalan yaklaşık 500 metrelik kesim için proje çalışmaları ise devam ediyor.
Projesi tamamlanan ilk bin 100 metrelik kesimde yapım çalışmalarına, 4 ekskavatör, 15 kamyon, 1 dozer, 1 greyder ile başlanırken kazık makinesi de hazır bekletiliyor. Yük hafifletme çalışmaları yapılırken destek amaçlı yapılacak olan kaya topuğun kazısına da başlandı. Platformun oluşturulmasının ardından kazık çalışmalarına da başlanılacak.
İMAM HATİP LİSESİ ORTAOKULA TAŞINACAK
Öte yandan heyelandan etkilenen Devrek Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin Devrek Gazi Ortaokuluna, Gazi Ortaokulunun da Devrek Hamidiye Anadolu Lisesi ek binasına taşınarak 2015 - 2016 eğitim - öğretim yılını burada sürdürmesine karar verildi.
Yeni bir İmam Hatip Lisesinin yapımı için Belediye tarafından süren ifraz çalışmaları bir taraftan sürerken diğer taraftan ise Milli Eğitim Bakanlığı’ndan ödenek talebinde bulunuldu. Ödeneğin ise kısa sürede gönderileceği belirtildi.
AFAD ise heyelandan evleri etkilenen 66 ev sahibine bugüne kadar 20 bin 555 lira kira yardımında bulundu. Kira yardımlarına devam edileceği bildirildi.
75 AİLEYE NAKDİ YARDIM
Öte yandan Devrek Kaymakamlığı’na bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından 75 aileye nakdi yardım sağlandı. Kaymakamlığın teklifi üzerine heyelandan etkilenen vatandaşların öğrenim gören çocuklarının eğitim ve öğretimlerinin devamını sağlamak amacıyla başta eğitim yardımı (burs vs.) olmak üzere diğer ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik Zonguldak Valiliği bünyesinde yardım kampanyası başlatıldı.
Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2015, 14:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER