ÖNCELİĞİN MADENCİ ÇOCUKLARINA VERİLMESİNİ İSTEDİ

ÖNCELİĞİN MADENCİ ÇOCUKLARINA VERİLMESİNİ İSTEDİ
gundemeregli.com-Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde Amele Birliği Armutçuk Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Çetin Yiğit ile Metin Artırmak, Türkiye Taş Kömürü Kurumu’na (TTK) 132 işçi alımında şehit madenci çocuklarına öncelik tanınmasını istedi.
Amele Birliği Armutçuk Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Çetin Yiğit ile Metin Artırmak TTK’ ya alımı planlanan 132 işçi için şehit madencilerin çocuklarına öncelik sağlanmasını istedi.
Kendilerinin de şehit madenci çocuğu olduklarını belirten Yiğit ile Artırmak ortak yaptıkları yazılı açıklamada “Şehit madenci çocuklarının TTK’ dan ve AK Parti iktidarından beklentileri 132 nitelikli işçi alımı için şehit madenci çocuklarına da kontenjan ayrılması. En son 2000 yılında ki işçi alımında maden şehitlerinin çocuklarına kontenjan ayrılmıştı” dedi.
Türkiye’de terör mağdurlarına kamuda iş imkanı sağlanmasına karşın hayatını maden ocaklarında kaybeden babalarının yerine çocuklarına öncelik tanınmadığını ifade eden Çetin, bu durumun şehit madenci çocuklarını üzdüğünü söyledi.
Babalarının ülke sanayisinin gelişmesi ve çocuklarının rızkını kazanmak için şehit olduklarını anlatan Yiğit sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Yetkililer, 7 Mart 1983 Armutçuk, 3 Mart 1992 Kozlu ve kurumun çeşitli yer ve tarihlerinde şehit olan madenci yakınları her yıl yapılan rutin törenle bizlerin acısını paylaşmak yerine, bizlerin mağduriyetlerinin giderilmesi konusunda yardımcı olunmasını istiyoruz. Bizim acılarımızın paylaşıldığını o zaman anlayacağız. Ateş her zaman düştüğü yeri yakar. Benim babam şehit olduğun da ben 12 yaşındaydım. En büyükleri bendim ve 8 kardeştik. En ufağımız 5 günlüktü. Babamın cenazesi geldiğinde bizim önümüze, sadece yanmış kömüre dönüşmüş bir bedendi. Bu acıları yaşayan bilir. Ben ve benim gibi bütün maden şehitlerinin çocukları ve yakınları bu acıları her gün yaşıyoruz.”
Amele Birliği Başkanlığı ve merkez yönetim kurulu üyeleri ile 3 ay önce TBMM’de AK Parti Zonguldak Milletvekilleri Köksal Toptan, Prof. Dr. Ercan Candan ve Özcan Ulupınar’a şehit madenci çocuklarına sadece TTK’ya işçi alımında kontenjan ayrılmasını talep ettiklerini söyleyen Yiğit, Milletvekili Ercan Candan’ın kendilerine “Çok güzel bir olayı gündeme getirdiniz. Bu konu çok hassas bir konu. Bu konunun üzerine mutlaka gideceğiz” dediğini hatırlatarak konuyu mecliste gündeme getireceğini çözüm için kendilerine yardımcı olacağı sözünü verdiğini ifade etti. Yiğit Milletvekili Ercan Candan’dan bu konuda kurum yetkilileri ile görüşerek adım atmasını beklediklerini dile getirdi.
Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2014, 14:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48