ESER’İ 12.YILINDA SAYGIYLA ANIYORUZ

Gündem Gazetesi’nin Kurucu Sahibi emekli öğretmen Ali Osman Eser’i bir kez daha saygı ve rahmetle anıyoruz.

ESER’İ 12.YILINDA SAYGIYLA ANIYORUZ

gundemeregli.com-Yakalandığı amansız hastalıktan tüm çabalara karşın kurtarılamayarak 4 Mayıs 2002’de yaşama gözlerini yuman Gündem Gazetesi’nin Kurucu Sahibi emekli öğretmen Ali Osman Eser’i bir kez daha saygı ve rahmetle anıyoruz.

Siirt, Devrek’in Eğerci nahiyesi, Üveyikli ve Derebulaca köyleri, Devrek İstiklal İlkokulu’ndan Ereğli ERDEMİR İlkokulu’na atanan Ali Osman Eser Alemdar İlkokulu’nda görev yaptıktan sonra 27 yıllık öğretmenlikten kendi isteği ile emekli oldu.Emekliliği üretkensizlik olarak kabullenen Eser, yerel gazete yayınlayarak hizmetini sürdürmeyi yeğledi.

13 Kasım 1989’da Gündem Gazetesi ’ni yayına başlatan ve her geçen yıl geliştiren emekli öğretmenAli Osman Eser, 2001 yılında yakalandığı karaciğer hastalığından tüm çabalara karşın kurtarılamadı ve 64 yaşındayken, 4 Mayıs 2002 Cumartesi günü yaşamını yitirdi.

Eser, Laik, Demokratik hukuk devleti Türkiye Cumhuriyetinin bir vatandaşı olaraködün vermez Atatürkçü olmaktan gurur duyardı.

1982 yılında 27 yıllık öğretmenlik mesleğinden kendi isteği ile emekli olan Ali Osman Eser,emekliliği kendine yakıştıramadı.Çünkü, köy enstitüsü eğitimiyle yetişmişti. Emekliliği üretkensizlik olarak gördüğü için,13 Kasım 1989 günü oğulları Gazeteci Ali Suat Eser ve o dönem A.Ü Hukuk Fakültesi öğrencisi olan ve şu anda Avukatlık yapan Yücel Eser ile birlikte Gündem Gazetesini yayına başlattı.

Tüm sıkıntılara karşın, gerektiğinde baskı tesislerinde gazete katlayarak, gerektiğinde emekli maaşını bile gazete giderlerine harcayarak büyük özveri ile genel ve yerel ekonomik krizleri atlatıp, Gündem’i büyüterek yaşatmayı başardı.

Ali Osman Eser 4 Mayıs 2002’de yaşamını yitirmesi üzerine Gündem Gazetesinin sahipliğini, o tarihe kadar gazetenin Genel Yayın Yönetmenliği’ni yürüten oğlu Ali Suat Eser üstlendi.

14 Mart 2009 da geçirdiği kalp krizi ile başlayan İstanbul, Ankara ve ABD ‘de geçirdiği 3 kalp ameliyatı ve ameliyatta felç olan Ali Suat Eser’in debu ciddi sağlık sorunu sürecinde Gündem Gazetesi ve tesisi kardeşi Çetin Eser’e devredildi.

Ali Osman Eser’in kurucusu olduğuGündem Gazetesibugün oğlu Çetin Eser sahipliğinde yayınını başarı ile sürdürüyor.

ALİ OSMAN ESER

Ali Osman ESER1937 yılında Devrek’in Derebuluca köyünde dünyaya gelip, ilkokul 3.sınıftan sonra köyünde öğrenim olanağı olmadığından Dirgine’ye giderek 5.sınıftan mezun oldu.

Kastamonu Gölköy Köy Enstitüsü´ne kaydoldu. Öğrenciyken babasını yitirdi. 1954‘de 17 yaşındayken öğretmen olarak Siirt’in Beşiri ilçesi Şimiz nahiyesine atandı. 2 yıl burada zorunlu hizmetini tamamladıktan sonra Devrek’in Eğerci Bucağında 9 yıl öğretmenlik ve okul müdürlüğü yaptı. Bir süre deÜveyiklive kendi köyü  Derebuluca’da hizmet veren ESER,Devrek istiklal ilkokulu’nda da görev yaptı. Bu aradaDevrek Ortaokulu’nda resim ve elişi dersleri verdi.

Oğlu Yüksel ESER’in Ereğli Sanat Okulu’nun elektronik bölümünü kazanması üzerine Devrek’ten ayrılıp, Ereğli’ye atanan ESER,Erdemir ilkokulu’ndan sonra Alemdar ilkokulu’nda öğretmenlik yaptı. 27 yılını tamamlayıp, kendi isteği ile emekliye ayrılan Ali Osman Eser, son görev yaptığı Ereğli’ye yerleşti.

4 erkek ve 1 kız çocuğu olan Ali Osman Eseryaşamını yitirdiğinde 13 yıllık Sarı Basın Kartı sahibi idi. Emekli Öğretmen ve Gazeteci Ali Osman Eser’i bir kez daha rahmet ve saygıyla anıyor, “toprağın bol, mekanın cennet olsun” diyoruz.

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2014, 15:18
YORUM EKLE
YORUMLAR
CENGİZ YILMAZ
CENGİZ YILMAZ - 8 yıl Önce

ALİ OSMAN AMCAYA ALLAHTAN RAHMET DİLİYORUM. HAYATTA TANIDIĞIM GERÇEK BEYEFENDİLERDİ. MEVLAM NUR İÇİNDE YATIRSIN

imran meydansefa
imran meydansefa - 8 yıl Önce

Kucukken sana dayi derdim seni severdim devrekten ayrildiktan sonra ilk defa tesadufen gordum vefatina cok uzuldum allah rahmet eylesin mekanin cennet olsun

SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48