TETİKER´DEN ÖNEMLİ DUYURU

TETİKER´DEN ÖNEMLİ DUYURU

gundemeregli.com-Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Tetiker yaptığı yazılı açıklama ile üretim ve perakende iş yerleri olmak üzere, çeşitli sıhhi ve gayri sıhhi iş yerlerinde çalışanların yaptırmak mecburiyetinde olduğu portör muayeneleri yerine Hijyen Eğitimi alınması zorunluluğu getirildiğini belirterek, Hijyen Eğitimlerinin, Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenecek olup, yönetmelik gereği eğitim alması zorunlu kişilerin, ilçemizde Meslek Eğitim Merkezi Müdürlüğüne şahsen müracaat etmeleri gerekmektedir” dedi. Tetiker yaptığı açıklamada şunları belirtti;

“Bu çerçevede hazırlanan “Hijyen Eğitimi Yönetmeliği”, Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Hijyen Eğitimleri, Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenecek olup, yönetmelik gereği eğitim alması zorunlu kişilerin, ilçemizde Meslek Eğitim Merkezi Müdürlüğüne şahsen müracaat etmeleri gerekmektedir. (http://www.kdzereglimesem.meb.k12.tr)

Bu Yönetmelik aşağıda belirtilen iş kollarını kapsamaktadır:

Gıda üretim ve perakende iş yerleri.(Sebze satış pazarları, fırın, pastane Kafeterya market v.b iş yerler), İnsani tüketim amaçlı sular ile doğal mineralli suların üretimini yapan iş yerleri. Kaplıca, hamam, sauna, berber, kuaför, dövme ve pirsing yapılan yerler, masaj ve güzellik salonları ve benzeri yerler. Otel, motel, pansiyon ve misafirhane gibi yerler. Komisyon tarafından hijyen eğitimi verilmesi uygun görülen diğer iş kolları. İşletmelerin, yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 1 (bir) yıl içinde eğitimleri tamamlaması zorunluluğu olup, bu süre 05/07/2014 tarihinde dolacaktır. Yönetmeliğin 11’nci Maddesi gereği yapılan denetimlerde “Hijyen Eğitim Belgesi” sorulacak olup, bu belgeyialmamış olanlar hakkında 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282’nci maddesine göre cezai müeyyide uygulanacaktır.İlgili üyelerimizin bilgilerine sunarız.”dedi.

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2014, 14:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48