ZONGULDAK’TAN SOMA’YA KURTARMA EKİBİ GİTTİ

Zonguldak’tan Türkiye Taş Kömürü Kurumu´na (TTK) ait Kozlu ve Merkez tahlisiye ekibinden 15 kişilik kurtarma ekibi, Manisa’nın Soma ilçesine hareket etti.

ZONGULDAK’TAN SOMA’YA KURTARMA EKİBİ GİTTİ

gundemeregli.com
-Manisa Somada meydana gelen maden faciasından sonra Zonguldak Valiliğinin talimatıyla TTK’ya ait Kozlu ve Merkez tahlisiye kurtarma ekibinden 16 kişilik grup Zonguldak havaalanından Türk Hava Kuvvetlerine ait kargo tipi uçağıyla Balıkesir havaalanına hareket etti. Uçağın alana gelmeden önce son hazırlıklar yapıldı. Uçak alana geldikten sonra kurtarma ekibi ile arama kurtarmada kullanılan cihaz ve malzemeler uçağa yüklendi. Malzemeler yüklendikten sonra 16 kurtarma ekibi de uçağa bindi. Saat 21.00 sıralarından uçak Zonguldak’ta ayrıldı. Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) İş Güvenliği ve Denetimi Şube Müdürü Ahmet Sarıalioğlu uçağa binmeden önce gazetecilere bilgiler aktardı. Sarıalioğlu, “Ekip başı ben 4 mühendis arkadaş ile cihazlarla ilgili kişiler olmak üzere 15 kişi hareket ediyoruz. Oraya indikten sonra keşfe göre hareket edeceğiz. Yeterli sayıda çalışma yapacağımız cihazlarımız var. Artık oradaki ortam ne götürüyor ne getirmiyor ona göre hareket edip gerekli yöneticilerimize bilgi vereceğim. Gerektiği takdirde gerekli takviye gerekirse onu söyleyeceğiz. Görmeden bir şeye yorum yapmak yanlış olur. Şuanda gideceğimiz yer Balıkesir. Yetkili komutanın verdiği bilgiye göre 2 helikopter alacak ve olay mahalline indirecek. Bize gelen bilgide ocakta kaç kişi kaldığına göre net bir bilgi yok. Bizim sistemimize göre tahlisiye kurtarma cihazımız var. O cihazlarla birlikte hareket ediyoruz. Artık oradaki duruma göre hangi cihazları kullanacağız ya da kullanmayacağız ona göre karar vereceğiz” dedi.
İl Afet Acil Durum Müdürü (AFAD) Ahmet Güngör ise, Soma da meydana gelen facia sonrası Zonguldak Valiliğinden gelen talimat sonrasından bölgeye gönderilmek üzere 16 kurtarma ekibi bölgeye hareket ettiğini kaydetti. Güngör, “Bu akşamüstü Manisa Soma’da üzücü bir olay meydana geldi. AFAD Başkanlığı’nın emriyle de silahlı kuvvetlerimize ait bir adet uçak hazırlatıldı. Türkiye Taş Kömürü Kurumumuzdan valimizin talimatıyla 16 kişilik kurtarma ekibimiz hazır halde bekletildi. Saat 21.00 gibi uçağımız kaldırdık. 16 kişilik kurtarma ekibimiz Balıkesir havaalanına hareket etti. Oradaki helikopter arkadaşlarımızı bekliyor. Onları helikopter ile somaya nakledeceğiz. Çalışmalarımız Zonguldak Valiliği kriz merkezinde açık. Çalışmaları yakından takip ediyoruz. Somadan net gelen bir haber yok. Manisa Valiliği’nin açıkladığı bilgileri paylaşıyoruz” diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2014, 06:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER