Türkiye´nin Kalbi Zonguldaktaydı

Zonguldak’taki madenci eyleminde konuşan Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkan Eyüp Alabaş, “Eğer hala sesimizi duymayanlar varsa gerekirse sesimizi duyurabilecek mesafeye kadar gider onların kulaklarına bağırırız” dedi.

Türkiye´nin Kalbi Zonguldaktaydı
Zonguldak’taki madenci eyleminde konuşan Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkan Eyüp Alabaş, “Eğer hala sesimizi duymayanlar varsa gerekirse sesimizi duyurabilecek mesafeye kadar gider onların kulaklarına bağırırız” dedi.
Armutçuk’tan yola çıkarak 35 kilometreyi 10 saatte yürüyen maden işçileri, akşam saatlerinde Valilik binası önünde yürüyüşlerini tamamladılar. İşçilerden yorgun düşenleri ise ayakkabılarını çıkartarak dinlendi. Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Eyüp Alabaş, madencilerin yaptığı eylemlerle seslerini dünyaya duyurduğunu kaydetti. Torba Yasa ile birlikte Soma’ya tanınan hakların Zonguldak’a da tanınması gerektiğini vurgulayan Alabaş, “Maden işçisine yakışır bir olgunlukla Armutçuk’tan buraya kadar yılmadan, usanmadan buraya kadar geldiniz. Hiçbir taşkınlık yapmadan olgunluk içerisinde GMİS ile bir bütün olduğunuzu Türkiye’ye ve dünyaya gösterdiniz. Türkiye’nin kalbi inanın bu gün buradaydı. Eylem neticesinde TTK yetkilileri ve Enerji Bakanlığı ve Hema şirketi arasında bir dizi görüşme olacağı ve bu problemi çözüme kavuşturulacağı, çözüme kavuşmazsa GMİS ve maden işçileri olarak biz eylemlerimizi ve taleplerimiz yerine gelinceye kadar tavır koymaya devam edeceğimizi söyledik. Bir anda maden işçisi kardeşlerimiz hayatını idame ettirebilecekleri ve insanca yaşayabilecekleri ücret alma umudu doğmuşken işsizlikle karşı karşıya kalmış durumdalar. Soma’da yaşayan iş cinayetinde hayatını kaybeden maden şehidi ailelerine tanınan hakların Zonguldak’taki maden şehidi ailelerinden esirgenmesi başta maden şehidi bir babanın oğlu olarak beni, Zonguldak halkını ve maden işçilerini derinden yaralamıştır. Bu güne kadar ulaşamadığımız ve sesimizi duyuramadığımız yerlere sesimizi duyurma fırsatı verdiniz. Sesinizi duyurdunuz. Sesimizi duyurduk. Eğer hala sesimizi duymayanlar varsa gerekirse sesimizi duyurabilecek mesafeye kadar gider onların kulaklarına bağırırız.”
Konuşmaların ardından sendika yöneticileri de madencilerle birlikte bir süreliğine oturma eylemi yaptı. Ayağında ödem oluşan işçiler ise Valilik binası yakınında bulunan ambulansa alınarak ilk müdahale yapıldı. İşçiler, Atatürk Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. GMİS Genel Başkanı Eyüp Alabaş, bir süre daha alandaki eylemlerini sürdüreceklerin ifade etti.
Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2014, 18:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER