Yargıtay bozdu, mahkeme iyi hal verdi

42 yaşındaki Mehmet Akça´yı tabanca ile öldürdüğü iddiasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Osman Ö. ve cinayete yardım ettikleri iddia edilen 3 sanık, Yargıtay´ın bozma kararı üzerine yeniden hakim karşısına çıktı.

Yargıtay bozdu, mahkeme iyi hal verdi
 Zonguldak´ta 42 yaşındaki Mehmet Akça´yı tabanca ile öldürdüğü iddiasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Osman Ö. ve cinayete yardım ettikleri iddia edilen 3 sanık, Yargıtay´ın bozma kararı üzerine yeniden hakim karşısına çıktı. 

Zonguldak Adliyesi 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada “kan gütme saiki ile tasarlayarak adam öldürmek” suçundan yargılanan Osman Ö. (36), cinayete yardım, yataklık ve ruhsatsız silah bulundurmak suçlarından yargılanan Kerim B. ve Tuncay B., tutuklu bulundukları Beycuma M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’ndan Zonguldak Adliyesi’ne getirildi. “Yardım, yataklık ve ruhsatsız silah bulundurma” suçundan yargılanan bir diğer sanık Erol K. ise davaya tutuklu bulunduğu Trabzon E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’ndan Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemleri (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

İlk karar duruşmasında sanıklardan Osman Ö.’ye kan gütme saiki ile adam öldürme suçundan müebbet hapis cezası diğer 3 sanığa ise 12’şer yıl hapis cezası verilmişti. Ancak Yargıtay 1’inci Dairesi, Mehmet Akça´nın işe giderken pusu kurulması sonucu öldürüldüğüne dikkat çekerek, cinayetin planlanarak işlendiği gerekçesiyle kararı bozmuştu. Mahkeme heyeti Yargıtay’ın bozduğu kararı ´kan gütme saiki ile tasarlayarak adam öldürme´ suçunu işlediği kanaatine vardığı sanık Osman Ö.´ye bu kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapis, diğer 3 sanığa ise 15´er yıl hapis cezası vermişti. Bu kez de Yargıtay, “yardım, yataklık ve ruhsatsız silah bulundurma” suçlarından yargılanan sanıklar Erol K., Kerim B. ve Tuncay B.’nin iyi hal indirimi alması, “kan gütme saiki ile adam öldürmek” suçundan yargılanan Osman Ö.’nün iyi hal indirimine tabi tutulmaması sebebiyle kararı bozdu. Bu sebeple tekrar görülen davada, mahkeme Osman Ö.’nün daha önce verilmiş olan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını sanığın dava sürecinde sergilediği iyi hal sebebiyle müebbet hapis cezasına çevirdi. Diğer 3 sanık için ise daha önce verilmiş olan 15 yıl hapis cezasında bir değişiklik olmadı.OLAY

17 Mart 2010´da Meşrutiyet Mahallesi Beste Sokak´ta meydana gelen olayda, Türk Telekom İl Müdürlüğü arıza servisinde çalışan evli ve 1 çocuk babası Mehmet Akça, sabah işe giderken uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirmişti. Polisin yaptığı araştırmada, cinayetin kan davası sonucu işlendiği ortaya çıkmıştı. Ölen Mehmet Akça´nın kardeşi Aydın Akça´nın, 2006´da aralarında çıkan tartışmada Osman Ö.´nün ağabeyi Ali Ö.´yü bıçaklayarak öldürdüğü belirlenmişti. Polis tarafından yakalanan ve sorgusunda suçunu itiraf eden Osman Ö., cinayeti kan davası nedeniyle işlediğini söylemişti.
Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2015, 13:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48