Zonguldak´a yapılan yatırım bedeli 24 milyon TL´yi geçiyor

Orman ve Su İşleri Bakanlığıbir gelenek haline getirdiğitoplu açılış merasimlerine bu yıl da devam ediyor.

Zonguldak´a yapılan yatırım bedeli 24 milyon TL´yi geçiyor

Orman ve Su İşleri Bakanlığı bir gelenek haline getirdiğitoplu açılış merasimlerine bu yıl da devam ediyor. Bu çerçevede Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından ülke genelinde yapımı tamamlanan, 2,4 milyar lira yatırım bedelli 175 eser hizmete alınacak. 23 Aralık Çarşamba günü Ankara’da Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından toplu olarak hizmete alınacak eserlerden Zonguldak da payını alacak.

Ülkenin geleceğinin ve refahının dev barajlara, geniş ormanlara, sulanan bereketli topraklara bağlı olduğunu vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Biz de bu şuurla asırlık hayalleri gerçeğe dönüştürmek için çalışıyor, milletimizin hasretle beklediği projeleri bir bir hayata geçiriyoruz. Bu çerçevede eserlerimizle destan yazdığımız son 13 yılda 100 milyar TL’den fazla yatırım yaptık ve Cumhuriyet tarihimizin rekorlarını kırdık” diye konuştu.

13 yıllık sürede 284 adedi baraj olmak üzere 3.002 adet yeni tesisi ülkeye kazandırdıklarını belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Yine bu dönemde toprak ve suyu ağaç korur dedik, daha yeşil bir Türkiye için 3 milyar 350 milyon fidanı toprakla buluşturduk. Tabii hayatın devamına önem verdik, korunan alanlarımızı arttırdık. Meteorolojide teknolojik bir dönüşüm gerçekleştirerek hava tahmin oranlarımızı yüzde 90’ın üzerine çıkardık” dedi.

ESERLERİ BAŞBAKAN HİZMETE ALACAK

Hizmet zincirine her yıl yeni halkalar ilave ettiklerinin altını çizen Prof. Dr. Eroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

Bakanlık olarak her yıltesisleri toplu olarak hizmete aldık. Daha önce 10.10.2010’da 110, 11.11.2011’de 111, 12.12.2012’de 112, 11.12.2013’te 113, 30.11.2014’te 114 dev eseri hizmete aldık. Bu yıl da aralarında barajlar, içme suyu, sulama, atıksu arıtma ve taşkın koruma tesisleri ile ağaçlandırma, ormancılık, milli park ve meteoroloji projelerinin yer aldığı 2,4 milyar TL’ye mal olan 175 dev tesisi Başbakanımız Ahmet Davutoğlu ile birlikte hizmete alacağız.”

ZONGULDAK´TA HİZMETE ALINACAK ESERLERİN TOPLAM YATIRIM BEDELİ 24 MİLYON TL´Yİ GEÇİYOR

Ülke genelinde hizmete alınacak bu tesislerdenZonguldak
´ın da payına düşeni aldığını vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Zonguldak’ta Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü’nün tamamladığı 1 adet tesisi de bu açılış merasimi ile hizmete alacağız” değerlendirmesinde bulundu.

Hizmete alınacak DSİ’ye ait eserin taşkın koruma tesisinden oluştuğunu belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu “DSİ tarafından tamamlanan tesis ile Zonguldak´ta 1 ilçe ve 2 bin dekar zirai araziyi taşkın zararlarından koruyacağız. Ayrıca bu açılış merasiminde Bakanlığımıza bağlı Orman Genel Müdürlüğü’nce Zonguldak’ta yapımı tamamlanan tesis ve çalışmaları da hizmete alacağız. Bu eserler arasında ise yeni orman yolları, ağaçlandırma, orman köylüsüne destek, fidan üretimi gibi çalışmalar yer alıyor. Bütün bu eser ve çalışmaların toplam yatırım bedeli 24 milyon TL´yi geçiyor” diyerek sözlerini tamamladı.

Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2015, 09:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48