100. yıla görkemli kutlama

100. yıla görkemli kutlama

100. yıla görkemli kutlama

Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100. yılı ve 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, Çaycuma’da çeşitli etkinliklerle, coşku içinde kutlandı. Kutlamaların en coşkulusu ise Cumhuriyet Meydanı’nda, “Dünya Atabarı Oynuyor” etkinliğinin de içinde bulunduğu 100. yıl şenliğinde yaşandı. Emekli öğretmen Nilgün Çelik’in koordinatörlüğünde yapılan şenlikte her yaştan yüzlerce insan atabarı oynadı. Şenlik yerel sanatçı İbrahim Alkankonseriyle başladı. Şiirlerin de okunduğu şenlikte Çaycuma Halk Eğitim Müdürlüğü,Mimar Sinan Ortaokulu ve Nihat Kantarcı Anadolu Lisesi folklor ekipleri halkoyunları gösterisi yaptı. Özel baskılı Atatürk tişörtüyle gösteri yapan ekipler sırasıyla Artvin, Dinar, Bitlis ve Kırşehir yöresinden oyunlar oynadı.

19.19’DA TÜM DÜNYA İLE BİRLİKTE DÜNYA ATABARI OYNADI
Saatlerin 19.19’u gösterdiği sırada 81 il ve 19 ülkede eş zamanlı olarak oynanan atabarıysa tam bir görsel şölene dönüştü. Her yaştan 300’ü aşkın vatandaşın büyük bir uyum içinde atabarı oynaması etkinliği izleyenlerden büyük alkış aldı. Aynı grubun oyunun hemen ardından, hep birlikte Atatürk marşını seslendirmesi coşkunun doruklara tırmanmasına neden oldu. Vatandaşlar, bu coşkularıyla Atatürk’ün kurduğu cumhuriyeti sonsuza dek yaşatma kararlılığını da ortaya koydu.  

DEMOKRASİ MEYDANINI BOŞ BIRAKMAYACAĞIZ
Şenliğin sonunda sahneye çağrılan Belediye BaşkanıKantarcı, organizasyonu düzenleyenlere teşekkür etti. Başkan Kantarcı, “İşte Çaycuma bu. 19 Mayıs 1919’un tam 100 sene sonrasında bu 100.yılı ve o sonsuzluğa doğru evrilen 100.yılı hep birlikte şu meydanda kutlamanın hazzını, keyfini bize yaşattığınız için sağolun, varolun. Ben inanıyorum ki, sıkıntılarımız geçecek. Bu ülke köklerinden beslenen o büyük enerjiyle bütün zorlukları aşacak ve bu çocuklarımızı, gençlerimizi, bilimle yoğurup bu ülkeyi daha ileri bir noktalara hep beraber uçuracak ve bu mutluluğu, bu ülkede hep beraber yaşayacağız. Unutulmaya yüz tutmuş böyle sıradan kutlanan bu önemli bayramları ve anlamlı bayramları yeniden böyle canlandırdığınız için sağ olun, var olun. Yaşadığımız topraklar bir taraftan medeniyetin beşiği olarak binlerce yıldır insanlara ev sahipliği yapmış, ama yüzlerce yıldır da bizlerin vatanı olmuş. Savaşlar görmüşüz, kıtlıklar görmüşüz, zorluklar görmüşüz, bütün zorluklara rağmen dimdik ayaktayız ve geleceğe umutla bakıyoruz.Bu meydan adı Cumhuriyet Meydanı. Bu meydan Demokrasi Meydanı. Bu meydan boş kalmayacak. Bu meydanı boş bırakmayacağız. Hepinizi en güzel duygularımla selamlıyorum. Sizleri kutluyorum. Herşey güzel olacak diyorum” dedi. 

FENER ALAYI COŞKULU GEÇTİ
Etkinlikler kapsamında akşam saatlerinde bir de fener alayı düzenlendi. Atatürk Anıtı önünde başlayan fener alayına, Çaycuma Kaymakamı Serkan Keçeli, Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, sivil toplum örgütüve siyasi parti temsilcileri, belediye ve il genel meclisi üyeleri, öğrenciler ve kalabalık vatandaş topluluğu katıldı. Kalabalık topluluk Çaycuma Belediyesi Bandosu’nun çaldığı marşlar eşliğinde Nihat Kantarcı Caddesi’ni takiben Uğur Mumcu Caddesi’ne kadar yürüdü. Fener alayı buradayapılan havai fişek gösterisinin ardından sona erdi.

Gündem

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2019, 15:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER