'Bu işte bir gariplik var!'

'Bu işte bir gariplik var!'

'Bu işte bir gariplik var!'

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Şeker Fabrikalarının denetlendiği KİT Komisyonu toplantısında, şeker pancarı tohum ihalesinin üç yıldır tek bir firmaya verildiğine dikkat çekerek, bu işte bir gariplik var dedi. 
Ulusal basında geniş yankı bulan açıklamada, fabrikaların tohum alım ihalesine tek bir firmanın girdiğini ve o firmanın da ihaleyi kazandığına değinen Yavuzyılmaz, konunun Sayıştay raporlarına da yansıdığını belirterek şu ifadeleri kullandı. 
TEK FİRMA İHALEYE GİRMİŞ!
“Pancar tohumu alımı ihalelerinin önceki yılları incelendiğinde, son üç ihaleye, bir tek isteklinin teklif verdiği ve ihalenin, o istekli firma üzerine kaldığı tespit edilmiştir. Deniliyor ki ‘Daha önceki yıllardaki şeker şirketi ve serbest piyasadan temin edilerek ekilen tohum miktarı ve ekim alanları mukayese edildiğinde yıllara göre değişiklik göstermekle birlikte yaklaşık yüzde 45 civarında tohumun üreticiler tarafından serbest piyasadan temin edildiği tespit edilmiştir. Dünyada ve ülkemizde çok sayıda tohum firmasının bulunmasına rağmen anılan ihaleye tek isteklinin katılmasının nedeninin araştırılması gerekmektedir. Teknik ve idari şartnamenin ihaleye katılımı engelleyip engellemediği hususu, piyasadan bağımsız, bilimsel araştırma kurumlarından ya da üniversitelerin ilgili bölümlerinden görüş alınarak incelenmeli, gerekirse teknik ve idari şartnamenin yeniden hazırlanması ya da rekabeti engelleyen maddeler varsa bu maddelerin teknik şartnameden çıkartılması değerlendirilmelidir “ 
EŞİT REKABET KOŞULLARI BOZULUYOR
Sayıştay’ın açık ve net bir şekilde ihaleyle ilgili mevzuatın değiştirilmesini önerdiğini hatırlatan Yavuzyılmaz, “Tek bir firmanın ihaleye sürekli girip bunu sürekli almasında bir gariplik var. Eğer şartname tek bir firmayı işaret edecek şekilde ise veya bir şekilde o eşit rekabet koşullarını bozucu bazı girişimlerde bulunarak bu ihaleyi alıyorsa, ‘bunu tespit edin, düzeltin’ diyor” ifadesini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48