Çocuklara “Hareketlilik” semineri

Çocuklara “Hareketlilik” semineri

Çocuklara “Hareketlilik” semineri

Spor Uzmanı Erkan Arslan Çaycuma Belediyesinin düzenlediği Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında Barbaros Kutlutaş Ortaokulu öğrencilerine, “Hareketli yaşam” semineri verdi

Çaycuma Gençlik Merkezi Müdürü Spor Uzmanı Erkan Arslan Çaycuma Belediyesinin düzenlediği Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında, Barbaros Kutlutaş Ortaokulu öğrencilerine “Hareketli Yaşam” başlıklı bir seminer verdi. Okulun konferans salonunda gerçekleşen seminere öğrenciler ve beden eğitimi dersi öğretmenlerinin yanı sıra Çaycuma Belediyesi Meclis Üyesi Berna Çimsalan Özyurt da katıldı. Kutlanan haftayla ilgili bilgi vererek seminerine başlayan Arslan, “Teknolojik aygıtların yaşamımıza girmesiyle birlikte insanlar teknoloji bağımlısı oldu. Büyük çoğunluğumuz ya her yere otomobille gidip, cep telefonları ya da televizyonlar karşısında vakit geçiriyoruz. Bu hareketsiz durum insanlar da ciddi sağlık sorunlarına neden oluyor. Buna dikkat çekmek için böyle bir hafta düzenlendi. Ben de bu amaçla buradayım, size hareketli yaşamın neden önemli olduğu konusunda bilgiler vereceğim” dedi.

BİR BAŞTA MUTLAKA SPOR YAPIN
Öğrencilerle karşılıklı diyalog içinde “hayat kalitesi” kavramını da tartışan Arslan, “Sizler de yaşamışısınızdır. Vücudumuzun herhangi bir yerinde bir ağrı, sızı olduğunda keyfimiz kaçar, hayattan zevk alamaz duruma düşeriz. Yani hayat kalitemiz düşer. Aynı şekilde aşırı kilo da hem hareket kabiliyetimizi azaltır, hem de çeşitli hastalıklara neden olur. Bunun için sürekli hareket etmek durumundayız. Çağımızda oturma hastalığı denen bir şey var. En iyi hesapla günde 13-14 saat oturuyoruz. Onun için hayatımızı değiştirmemiz gerekiyor. Sabah kalktığımızda yatağımızı kendimiz toplayalım örneğin. Annemizden babamızdan su istemek yerine kalkıp kendimiz alalım. Okula mümkün mertebe yürüyerek gelelim. Teneffüslerde sınıfta kalmak yerine bol bol yürüyüş yapalım. En önemlisi de herkes mutlaka bir dalda spor yapsın. İçinizde şu ana kadar herhangi bir sporla uğraşmayan varsa, gelsin Gençlik Merkezi’nde bir sürü spor branşından birine kaydolsun. Buradaki tüm kurslar ücretsiz” dedi.

Gündem

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2019, 12:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48