Demirci 'Büyük Madenci Yürüyüşü'nü anlattı...

Demirci 'Büyük Madenci Yürüyüşü'nü anlattı...

Demirci 'Büyük Madenci Yürüyüşü'nü anlattı...

Zonguldakta 27 yıl önce Büyük Madenci Yürüyüşünde işçi olarak ön safta yer alan Ahmet Demirci, yıllar sonra madencilerin örgütlü bulunduğu Genel Maden İşçileri Sendikasına Genel Başkan oldu.
Maden ocaklarının bulunduğu Zonguldakta 4 Ocak 1991 günü başlayan ve 8 Ocak 1991 günü Bolunun Mengen ilçesinde son bulan Büyük Madenci Yürüyüşünün 27. yıl dönümünde, GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci o günleri anlattı. Yaklaşık 100 bin kişinin katıldığı o yürüyüşün Mengen ilçesinde son bulduğunu hatırlatan Demirci, o günleri şöyle aktardı:
27 yıl oldu, biz de o günlerde işçi idik. Ben de o yürüyüşte 35 gün Zonguldak sokaklarında 5 günde Ankara yolunda yürüdüm. Başkanımızın önderliğinde arkadaşlarımızla beraber oradaydık. 1990 -1991 yılındaki yürüyüşümüz dünyaya mal olmuş bir yürüyüştür. Genel Başkanımız Şemsi Denizerin önderliğinde Zonguldakın adını maden işçisinin adını duyurmakla çok bir yerde bulunduk.
1983 yılında işe girdiğini anlatan Demirci, darbe nedeniyle 10 yıllık kayıpları olduğunu kaydederek, Genel Başkanımız bunun için haykırdı bunun için sokaklara döküldük. Allaha şükürler olsun bir işçi arkadaşımızın burnu bile kanamadan o yürüyüşümüzü tamamladık. 35 gün Zonguldak caddelerinde yürüdük. En son Şemsi başkanımız dedi ki bu böyle olmuyor, biz Ankara yollarına düşelim. Bununla beraber biz Ocakta ilk etapta otobüslerle gidecektik. Fakat otobüslerin Zonguldaka sokulmadığını öğrendik ve yürümeye karar verdik. Biz buradan Karaman Beldesine kadar yürüdük. Karamandan otobüslerle Devreke kadar gittik. Devrekten Mengene kadar yürüdük. Haklarımız alındı mı? Hepsi olmasa da yürüyüşümüzün çok kazanımları oldu. Dönemin Başbakanları ile birlikte görüşmeler yapan Genel Başkanımız Şemsi Denizerin iyi haklar aldığını düşünüyorum. 4 Ocak 1991 yılında başlayan büyük yürüyüşümüz böyle bir şekilde gelişti dedi.

haber

haber

haber

haber

haber

haber

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2018, 10:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48