'EMEĞE SAYGI, TAŞERONA HAYIR'

“EMEĞE SAYGI, TAŞERONA HAYIR”

'EMEĞE SAYGI, TAŞERONA HAYIR'

Genel Maden İşçileri Sendikası tarafından Madenci Anıtında düzenlenen kitlesel basın açıklamasına büyük oranda katılım oldu.

Düzenlenen gösteriye, CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, CHP Zonguldak Milletvekili Şerafettin Turpcu, Enerji ve Tabii Kaynaklar eski bakanı Zeki Çakan, CHP Zonguldak eski milletvekili Ali İhsan Köktürk, GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci, yönetim kurulu üyeleri, şube başkanları, CHP İl Başkanı Ahmet Altun, MHP İl Başkanı Hamdi Ayan, SP İl Başkanı Sadık Kar, BBP İl Başkanı Taner Yıldırım, CHP Merkez İlçe Başkanı Ebru Uzun, MHP Merkez İlçe Başkanı Niyazi Kıransoy, MHP İl Kadın Kolları Başkanı Mevlüde Yalçıner, Kamu Sen İl Başkanı  Kadir Bacıoğlu, Muhtarlar Derneği Başkanı Şerafettin Nas, Yeniceliler Derneği Başkanı Yaşar Karaman, ADD Başkanı Mustafa Coşkun, Eğitim Sen Şube Başkanı Orhan Yılmaz, Belediye İş Sendikası Şube Başkanı Tahsin Atayan, Genel  İş Sendikası Zonguldak şube başkanı Enis Dizdaroğlu,Eğitim İş Başkanı Metin Kahveci, Kültür Sanat Sen İl Temsilcisi Onur Arslan, Çaycumalılar Derneği Başkanı Savaş Çiloğlu, Şehit Aileleri Derneği Başkanı Mustafa Yorulmaz, SP eski Merkez İlçe Başkanı Yusuf Çetin, Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Arzu Kara, Esnaf Odaları Birliği Başkanı Muharrem Coşkun, Artvinliler Derneği Başkanı Osman Bekaroğlu, CHP Kilimli İlçe Başkanı Filiz Karademir, belde belediye başkanları, STK temsilcileri, maden işçileri ile Zonguldak halkı katıldı.

“HEP BİZ HAKLI ÇIKTIK”

Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Ahmet Demirci, beraberinde yönetim kurulu üyeleri ile birlikte kitlesel basın açıklamasında yaptığı konuşmada, “Sevgili kardeşlerim maden işçileri olarak, Emeğin Başkentinde ve bölgede yaşayan insanlar olarak, her yanlış yaptıklarında ya da yapmak istediklerinde Hükümetleri ve siyasi iktidarları uyardık.170 yıllık üretim kültüründen, vatan ve millet sevgisinden aldığımız tecrübeyle uyarılarımızda hep biz haklı çıktık. Ve bugün herşeye rağmen üretmeye, ülkemize hizmet etmeye devam ediyoruz” dedi.

Demirci konuşmasında, “1990’da uyardık, 1994’te uyardık-2004’te uyardık. 2009 yılından bu yana da Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda izlenen yanlış politikalara karşı mücadele veriyoruz. TTK’da işçi sayımız sürekli azalıyor, üretim düşüyor. Tarihimizin en az sayıda işçisiyle çalışıyoruz. Yeni işçi alınmıyor ve TTK göz göre göre zarara sürükleniyor.Buna rağmen, sanki zarar bizden kaynaklanıyormuş gibi zarar rakamlarını anlatarak TTK’yı satmaktan, kapatmaktan söz ediyorlar” diyerek şunları söyledi:

“ÇÖZÜM ÖNERİLERİMİZİ ANLATTIK”

“2010 yılından bu yana TTK Genel Müdürlüğü’nün işçi talebine cevap vermiyorlar. En son 2014 yılında 4 bin 600 işçi talep edildi ama Bakanlık izin vermedi. Bildiğiniz gibi 2016 yılında Karadon’da envanter çalışması yapıldığını öğrendik ve tepkimizi ortaya koyduk. Paneller, toplantılar düzenledik ve kendi çözüm önerilerimizi anlattık. 14 Temmuz 2016 tarihinde buradan, Madenci Anıtı’ndan hep birlikte seslendik. Ancak 15 Temmuz hain darbe girişimiyle, vatan ve millet olarak daha büyük bir belaya karşı mücadele vermek zorunda kaldık.

Bu dönem içinde de her fırsatta TTK ve Zonguldak sorunlarını Ankara’ya aktarmaya çalıştık. Sorunlarımızı Ankara’ya taşıması gereken özellikle iktidar partisi milletvekillerimiz, ne yazık ki başarılı olamadılar. Halktan kopuk siyasetçiler sorunlarımızın Ankara’ya taşınmasını engelliyor. Hatta bazen yanlış bilgiler veriliyor. İşte böyle zamanlarda, biz çeşitli etkinlikler ve eylemler yaparak sesimizi Ankara’ya, siyasi iktidara, Hükümete ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne doğrudan duyurmaya çalışıyoruz.  İşte böyle bir dönemde yine buradayız.

“TTK’YI ÖZELLEŞTİRMEK İSTİYORLAR”

Hükümet bir Torba Yasa Tasarısıyla Maden Kanunu’nda değişiklik yapmak ve Türkiye Taşkömürü Kurumu’yla, Türkiye Kömür İşletmeleri’ni küçük parçalar halinde özelleştirmek istiyor.

Bakınız madde çok açık ve yoruma gerek yok. 58. Madde şöyle diyor; “Türkiye Taşkömürü Kurumu ile Türkiye Kömür İşletmeleri, uhdelerinde bulunan maden ruhsat sahalarını işletmeye, işlettirmeye, bunları bölerek yeni ruhsat talep etmeye ve bu ruhsatları ihale etmeye yetkilidir”

Bakınız yetki TTK Genel Müdürlüğü’ne veriliyor. Ruhsat küçük parçalara bölünüyor ve maden sahaları satılıyor.  Yasa metninde “ihale etmek” deniliyor.

Birincisi, kurum yönetimi ile işçiler ve sendika karşı karşıya getiriliyor. Bizim kavga etmemiz isteniyor.

 İkincisi sahalar küçük parçalara bölünüyor. Yani daha küçük şirketlerin alıcı olması isteniyor. Çünkü bizim yıllardır söylediğimiz gibi bu sahaları müessese veya işletme bazında işletebilecek, yeraltı tecrübesi olan ve kurumsal yapısı güçlü maden şirketleri yok. Şimdi, özelleştirme için sıradan şirketlerin önü açılıyor. Üçüncüsü, ruhsatlar verildiği için sahalarda TTK’nın hiçbir sorumluluğu kalmıyor. Yani TTK, sahaları ve şirketleri denetleyemeyecek. Devletin başka birimleri, yani bu sahaları hiç tanımayan kurumlar bu şirketleri denetleyecek. TTK ve TKİ gibi kurumlar, şirketleri ve sahaları denetlerken yaşadığımız faciaları düşünün. Şimdi bundan daha kötüsünü yani bize doğrudan ölümü dayatıyorlar.

“EMEĞE SAYGI, TAŞERONA HAYIR”

2004 yılında taşeron uygulamasına karşı çıktık. Madencilik tarihinde görülmedik kazalara neden olabilir dedik, eylemler yaptık. Bizi dinlemediler ve zorladılar.  İnşaat şirketine madende iş verdiler.

2010 yılında Karadon’da 30, 2013 yılında Kozlu’da 8 arkadaşımızı kaybettik. Mekanları cennet olsun.

Yazık, günah değil mi. Hiç olmayacak yerlerde kazalar yaşandı. Sonra Zonguldak’ta büyük bir miting yaptık.  Emeğe saygı, taşerona hayır, dedik. Hükümeti uyardık. Biz, TTK’da taşeron faciasından kurtulduk ama Soma’da 301 arkadaşımızı koruyamadık. Çünkü bizi dinlemediler ve madencilik sektörü kâr hırsına yenildi.

“58’NCİ MADDEYİ TASARIDAN ÇIKARTINIZ”

Buradan Hükümete, siyasi iktidara sesleniyoruz; 58’inci Maddeyi tasarıdan çıkartınız. Buradan 550 milletvekiline sesleniyoruz. Lütfen Meclis Genel Kurulu’nda 58’inci maddeyi kabul etmeyiniz.

Biz üretmek istiyoruz, insanca çalışıp insanca yaşamak istiyoruz. Maden Kanunu’nda daha önce yapılan değişikliklerle en düşük ücreti iki asgari ücrete çıkartan, hafta tatilimizi iki gün yapan ve son sözleşmemizde bize katkı veren Hükümetimize bir kez daha teşekkür ediyoruz. Ama bakınız bunların hiçbir anlamı kalmıyor. 58’inci madde bize ölümü dayatıyor. Kurumsal yapısı güçsüz, zayıf şirketler yerin yüzlerce metre altında gazlı ocaklarda çalışamaz. Ruhsatı ve sahaları bölmeyiniz.

Biz, bunun yanlış olduğunu bedel ödeyerek öğrendik. TTK ve TKİ’nin denetimi ve tecrübesine rağmen yaşadığımız kazaları; Karadon-Kozlu-Soma-Ermenek, Şırnak ve diğerlerini unutmayınız.

İşte bunun için biz yeraltı maden işletmeciliği devlet eliyle yapılsın diyoruz.Kömürümüze kan bulanmasın, cenazemiz yol kenarlarına, hastane önlerine bırakılmasın.

“BU GERÇEKLERİ KAMUOYUNA VE DÜNYAYA ANLATACAĞIZ”

Ruhsatların bölünmesi, sahaların küçültülmesi ve küçük şirketlerin önünün açılması bu madenlerin ve ocakların cenazelerimizin üzerine kapatılması demektir. Biz, sesimize kulak veren CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na, MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeliye; TBMM Plan ve Bütçe komisyonunda bize destek veren milletvekillerine, Sendikamıza gelen MHP il Teşkilatı, Saadet Partisi, Vatan Partisi ve desteğini açıklayan diğer partilerimize, demokratik kitle örgütlerimize, Sivil Toplum Teşkilatlarımıza ve işçi-memur kardeş sendikalarımıza, Belediye Başkanlarımıza, muhtarlarımıza, kalbi bizimle atan tüm dostlarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyoruz.İnanıyoruz ki, birlikte mücadelemizle bu gerçekleri, başta Hükümet olmak üzere tüm kamuoyuna ve dünyaya anlatacağız. Bülent Ecevit Üniversitesinin hazırladığı rapor doğrultusunda TTK’yı ayağa kaldıracak, ülkemize ve milletimize hizmet etmeye devam edeceğiz. Doğruları beraber anlatıp beraber başaracağız”

 

haber

haber

haber

haber

haber

haber

haber

haber

haber

 

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2017, 15:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48