GMİS YÖNETİMİ, KARADON KİLİMLİ İŞLETMESİ’NDE MADENCİLERİ ZİYARET ETTİ

GMİS YÖNETİMİ, KARADON KİLİMLİ İŞLETMESİ’NDE MADENCİLERİ ZİYARET ETTİ

 Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Yönetim Kurulu, 29 Temmuz 2020 tarihinde Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Karadon Müessesesi Kilimli İşletmesi’nde çalışan madencileri ziyaret ederek kıdem tazminatı konusundaki gelişmeler hakkında bilgilendirdi, madencilerin bayramını kutladı.

Ziyarete; GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, Genel Mali Sekreter Volkan Yıldız, Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir, Karadon Şube Başkanı Kemalettin Karataş ve şube yöneticileri katıldı.
 

YILDIZ; BİZE DÜŞEN BİRLİK VE BERABERLİK İÇİNDE OLMAKTIR

Yeni Servis Kuyu başında madencilere hitaben ilk olarak GMİS Genel Mali Sekreteri Volkan Yıldız bir konuşma yaptı.

“Dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan koronavirüs pandemisi süreci hala devam ediyor. 30 Mart itibarıyla üretime ara verdik. Bu süreçte ocakların açık kalması amacıyla çalışan arkadaşlarımıza ayrıca teşekkür ediyorum.
1 Haziran tarihi itibarıyla üretime yeniden başladık ve devam ediyoruz.

Bu süreçte pandemiyi fırsat bilenler kıdem tazminatımıza el koymaya çalıştılar. Bizler Türk-İş yönetimi önderliğinde bu girişimi engelledik ve askıya aldırdık. Sizlerin de bildiği gibi bu mücadele bitmeyecek, devam edecek.  Bize düşen birlik ve beraberlik içinde gelecek tehlikeye karşı dayanışma içinde olmaktır.
Kurban Bayramınızı kutluyorum, kazasız belasız çalışmalar diliyorum” dedi.

 

YEŞİL; KIDEM TAZMİNATI KONUSUNDA KAPIYI AÇIK BIRAKMAYACAĞIZ

GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, pandemi süreci ve kıdem tazminatı ile ilgili gelişmeler hakkında madencileri bilgilendirdi ve Kurban Bayramlarını kutladı.

Yeşil şöyle konuştu;

“Volkan Başkanımın bahsettiği gibi pandeminin en yoğun olduğu zamanları yaşadık. Yalnız Türkiye’de sizin de takip ettiği gibi vaka sayısında artış oldu. Sizin bu konuda çok dikkatli olduğunuzu biliyorum.  Önümüz bayram, bayramda da özellikle sosyal mesafeye ve kurallara uymanızı sizlerden rica ediyorum.
 

KIDEM TAZMİNATININ KIRMIZI ÇİZGİMİZ OLDUĞUNU KİMSE UNUTMASIN

Kıdem tazminatı 45 gün boyunca ülkemizin gündemini meşgul etti. Meşgul etmeye devam edecek gibi gözüküyor.

Bizler Türk-İşimizin öncülüğünde yaptığımız toplantılarda mücadele kararları aldık. Yaptığımız çalışmalarda önce sosyal medyadan kıdem tazminatımıza yapılan saldırıya karşılık verdik. Sizler de destek verdiniz. 81 ilde il temsilcilerinin basın toplantılarıyla, basın açıklamalarıyla tepkimizi gösterdik ve Türk-İş Genel Başkanımız Ergün Atalay’ın dik duruşu ve destek veren sendikalar ve konfederasyonların da sayesinde şu an için kıdem tazminatı konusu rafa kaldırıldı. Ama henüz bitmiş değil arkadaşlar. Bizim her daim birlik ve beraberlik içinde olduğumuzu göstermemiz lazım.  Bu anlamda kapıyı açık bırakmamız lazım. Kıdem tazminatımızın kırmızı çizgimiz olduğunu, kıdem tazminatının geleceğimiz olduğunu, kıdem tazminatımızın oğlumuzun damatlığı, kızımızın gelinliği olduğunu kimse unutmasın.

Kıdem tazminatı işçi sınıfının, emekçi sınıfının geleceğidir ve bunu korumak için bizler sendikalar olarak her daim arkasındayız.  Sizler sahip çıktığınız sürece, sizler bize destek verdiğiniz sürece bu işin üstesinden hep beraber geleceğimizi bu sefer gördük, geçmişte de gördük, önümüzdeki dönemlerde de sizlerin sayesinde göreceğimize eminim.

Türkiye’de 17 milyon işçi var. Bunların 2 milyonu örgütlü. Yaptığımız çalışmalar içerisinde 15 milyon örgütsüz işçi ve emekçi kardeşimize de ulaşmayı hedefledik ve bunu büyük ölçüde başardık.

Yaptığımız çalışmanın sonucunu Cumhurbaşkanımız kısaca özetledi.

TEHLİKEYİ ŞİMDİLİK SAVUŞTURDUK

Arkadaşlar ne işçi sendikalarının ne de işveren sendikalarının kıdem tazminatıyla ilgili farklı bir talebi olmadı. Bizler şu an uygulanan kıdem tazminatından razıyız, hesaplamaların 30 gün üzerinden yapılmasına razıyız. Bizim bunun dışında bir talebimiz olmadı.

Bu hükümetin kıdem tazminatının ismini değiştirerek önümüze getirdiği bir formüldü. Ama çok şükür sizlerin de desteği ile sendikaların dik duruşuyla, Ergün Atalay Başkanımızın dik duruşuyla bu tehlikeyi şimdilik savuşturduk.
 

MADEN VE ASKER ŞEHİTLERİMİZE ALLAH’TAN RAHMET DİLİYORUZ

 10 gün içinde 2 bölgemizde Kandilli ve Üzülmez’de iki arkadaşımız iş kazası sonucu vefat etti. Arkadaşlarımıza Allah’tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı diliyorum.

Yakın zamanda bir trafik kazasında hayatını kaybeden askerlerimize Allah’tan rahmet diliyorum, ailelerine başsağlığı diliyorum.

Hepinizin kurban bayramını kutluyorum. İnşallah hep beraber daha nice bayramları görürüz”.

GMİS Yöneticileri, nezaretçileri, işletme yöneticilerini ve müessese yöneticilerini ziyaret ederek Kurban Bayramlarını kutladı.

 

Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2020, 17:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48