Maden şehitleri mezarlığı yeniden yapılacak

Maden şehitleri mezarlığı yeniden yapılacak

Maden şehitleri mezarlığı yeniden yapılacak

"63 maden işçimizi bu üzücü kazada maden şehidi verdik. TTK tarihinin ilk grizu faciası Çamlı maden ocağında yaşanmıştır"

Zonguldak Maden Şehitleri Aileleri Derneği Başkanı Çetin Yiğit, Türkiye Taşkömürü Kurumu'na (TTK) ait Çamlı maden ocağında 1942 yılında meydana gelen grizu faciasında şehit olan 63 maden işçisinin mezarlığında yeni düzenlemeye gidileceğini söyledi.

Yiğit, yaptığı açıklamasında, 3 Aralık 1942 tarihinde TTK Armutçuk Müessesesi'ne bağlı Çamlı maden ocağında ilk grizu faciasının yaşandığını belirterek, "63 maden işçimizi bu üzücü kazada maden şehidi verdik. TTK tarihinin ilk grizu faciası Çamlı maden ocağında yaşanmıştır" dedi. Şehit 63 maden işçisinin cenazelerinin köylerine götürülemediği için Kandilli Beldesi'ndeki Şehitlik Mahallesi'nde defnedildiğini anlatan Yiğit, "Bu alan Amelebirliği tarafından Çamlı Maden Şehitliği olarak düzenlendi. Çamlı Maden Şehitliğinin yenilenmesi için yeni bir proje hayata geçireceğiz. Bu doğrultuda Kandilli Belediye Başkanı Mustafa Aydın ve mahalle muhtarlarımız ile TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu, Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Hakan Yeşil'i makamında ziyaret ederek, projeye ilişkin destek sözü aldık" sözleri ile konuştu.

Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2019, 19:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48