Meseleler masaya yatırıldı

Meseleler masaya yatırıldı

Meseleler masaya yatırıldı

Zonguldak İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu; Türkiye İş Kurumu Kanunu ve İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulları Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik gereğince 2018 yılı ikinci toplantısını 26.04.2018 tarihinde Zonguldak Valisi Sayın Ahmet ÇINAR Başkanlığında gerçekleştirdi.

Vali Ahmet ÇINAR’ ın açılış konuşmasını yaptığı toplantıda; Zonguldak Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünün 2018 yılı ilk üç aylık faaliyetleri ve İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Yürütme Kurulunun 2018 Nisan ayı raporu değerlendirildi. Ayrıca sağlık alanında uygulamalı eğitimlerde yaşanan sıkıntılar masaya yatırılarak çözüm önerilerinin belirlenmesi ve değerlendirilmesi görüşüldü.

Yine; Zonguldak Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü koordinatörlüğünde 2018 yılında yapılması düşünülen ZONGULDAK İSTİHDAM FUARI, KARİYER GÜNÜ VE MESLEK TANITIM GÜNLERİ ORGANİZASYONUNUN PLANLANMASI ve İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu üyesi kamu kurum ve kuruluşları ile sosyal tarafların işbirliği konuları görüşüldü.

Ayrıca; kadınlar, gençler, engelliler, roman vatandaşlar, uzun süreli işsizler, göçmenler, madde bağımlıları, işsizlik ödeneği alanlar gibi dezavantajlı konumdaki kişilere danışmanlık hizmeti vermek, özellikle meslek seçim aşamasındaki öğrencilere meslek seçim test bataryaları uygulaması, ilk defa iş hayatına atılacak üniversiteli öğrencilere ve yeni mezunlara iş başvuruları yöntemleri konusunda özel çalışma grubu oluşturulmasına yönelik Genel Müdürlükten talep edilmesi üzerine Çalışma ve İş Kurumu Zonguldak İl Müdürlüğünde oluşturulacak İŞ KULÜPLERİ ile ilgili değerlendirmelerde bulunuldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ ın çağrısı sonrasında işsizliğin azaltılması, istihdamın arttırılması hedeflerine yönelik Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca başlatılan ÇALIŞMA HAYATINDA MİLLİ SEFERBERLİK programının ikinci fazı ile ilgili çalışmalar kapsamında 27.03.2018 tarihli resmi gazetede yayınlanan yeni istihdam teşvik paketinin uygulama çalışmalarının Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ve SGK olarak hızlandırılması konusu gündemde yer aldı.
2018 yılının Çocuk İşçiliği ve Çocuk İşçiliği ile Mücadele yılı olarak kabul edilmesi nedeniyle Anayasa ve 4857 sayılı İş Yasasındaki çocuk işçilerle ilgili koruyucu hükümler yeniden gözden geçirilerek İlimizde çocuk işçiliği ile mücadele konusunda alınabilecek önlemler üzerinde duruldu.
Öte yandan, İŞ Kurumu İl Müdürlüğü ile Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliğinde Aşçı Yardımcılığı alanında açılacak mesleki eğitim kursları ve duyarlı esnafın yardımından da faydalanılarak Roman çocuklarımızın okuduğu okullarda eğitim süresince çocuklarımıza sabah kahvaltı ikramı yapılması İş Kurumu İl Müdürlüğünce önerildi. Toplantı kamu kurum ve kuruluşları ile sosyal tarafların görüş ve önerilerini bildirmeleri ile sona erdi.

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2018, 17:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48