ZBEÜ'DEN COVID-19 TEDAVİSİNDE BÜYÜK ADIM...

ZBEÜ'DEN COVID-19 TEDAVİSİNDE BÜYÜK ADIM...

Küresel salgına dönüşen koronavirüs tüm dünyada ve ülkemizde de kendini yoğun şekilde gösterirken, COVID-19 salgını ile mücadele kapsamında Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi'nde koronavirüs tedavisine yönelik bilimsel çalışmalar devam ediyor.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi  Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Zuhal Gerçek, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Kimya Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Erol Erçağ ve Arş. Gör. Deniz Ceyhan’ın koronavirüsü inhibeye yönelik yürüttüğü çalışmada, sentezlediği yedi adet yeni bileşiğin COVID-19 tedavisine karşı geliştirilebilecek yeni bir ilaç aktif bileşiği olabileceğini kanıtladı.

Başarılı sonuçlanan laboratuvar çalışmasında yedi yeni antiviral bileşiği Covıd-19 tedavisinde virüsün yayılımının engellenmesi ya da tamamen yok olması hedefinde bir ilaç geliştirilmesine yönelik umut vadeden bir çalışma olduğunu ortaya koydu. Sentezlenen antiviral bileşikler, korona virüsle savaşta küresel bazda yürütülen çalışmalar bağlamında COVID-19’un RNA işlemesinin önünde güçlü bir inhibitör olabilmesi bakımından önem arz ediyor.

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2021, 13:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48