Zonguldak’a ilk uçak seferini yapan THY’na çiçekli karşılama

İlk sefer havalananına indi... ilk görüntüler Gündem’de

Zonguldak’a ilk uçak seferini yapan THY’na çiçekli karşılama

Zonguldak Havaalanı'na İstanbul'dan ilk seferini düzenleyen Türk Hava Yolları'na(THY) ait 135 kişilik uçağın 81 yolcusu, Vali Erdoğan Bektaş ve protokol üyeleri tarafından çiçeklerle karşılandı.


Çaycuma ilçesine bağlı Saltukova beldesine 1947 yılında askeri havaalanı olarak yapılan Zonguldak Havaalanı, bir süre sonra kapandı. 1999'da gördüğü tadilatın ardından tekrar açılan havaalanı, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından 31 Ocak 2002 tarihinde ‘Trafik akışı olmadığı ve yolcu potansiyeli bulunmadığı' gerekçesiyle hiçbir uçak inmeden tekrar kapatıldı. Havaalanı, 2006 yılında Valiliğin girişimleriyle kurulan Zonguldak Özel Sivil Havacılık Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ye (ZONHAV) 25 yıllığına kiralandı. Almanya'da çok sayıda Zonguldaklı gurbetçi yaşadığı için 21 Temmuz 2009 tarihinde Duseldorf- Zonguldak dış hat uçak seferleri, belirli aylarda gerçekleştirilmeye başlandı. Alman havayolu şirketi geçen Şubat ayında iflas edince yurt dışına yapılan tek seferde sona erdi. Ayrıca, 2012'de ilk kez konulan İstanbul ve Trabzon iç hat seferleri de 4 ay sonra yeterli yolcu kapasitesi sağlanamadığı için sonlandırıldı. Yapılan girişimler sonucunda, Türk Hava Yolları uçağın pist başına kadar hassas yaklaşmasını sağlayan ILS cihazının havaalanına kurulumu halinde iç hat seferlerine başlayabileceğini açıkladı. ILS cihazı kurulmasının ardından THY test uçuşları yaptı. Çalışmaların tamamlanmasının ardından THY ve Atlas Global, İstanbul-Zonguldak iç hat seferlerini başlattı.


İLK UÇAĞI VALİ VE PROTOKOL KARŞILADI

THY’ye ait A319 tipi TK2732 sefer sayılı 'Edirnekapı' isimli uçak, 81 yolcusuyla birlikte bugün sabah 07.45’de İstanbul Havalimanı'ndan kalkarak Zonguldak Havaalanı’na ilk seferini gerçekleştirdi. Uçaktan inen yolcuları, Vali Erdoğan Bektaş, Çaycuma Kaymakamı Serkan Keçeli, Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı ve protokol üyeleri karanfillerle karşıladı. THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, Ak Parti Zonguldak Milletvekilleri Hamdi Uçar, Polat Türkmen, Ahmet Çolakoğlu, CHP Zonguldak Milletvekilleri Ünal Demirtaş, Deniz Yavuzyılmaz, belediye başkanları ve dernek yöneticileri ilk seferle İstanbul’dan Zonguldak’a geldi. Uçak önünde kesilen kurdelenin ardından konuşan Vali Erdoğan Bektaş, Zonguldak ve bölge için özel bir gün yaşadıklarını söyleyerek, şöyle konuştu:

“3 ilden oluşan bir bölgenin tek havaalanı burası. Tek dışarıya açılan kapısı. Bu kapının açılması, işlemesi gerekiyordu. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla THY uçağı bugün buraya indi. Bize de karşılamak nasip oldu. Bütün yolcularımıza hoş geldiniz diyorum. Havaalanı bölgemizde projelerimiz için anahtar konumunda. Her şeyin başı her soru ‘havaalanı var mı? oluyordu. Evet havaalanımız var ve uçuşlar başladı. Uçuşlar devam edecek. Üzerimize düşen neyse yerine getireceğiz ve uçaklarımızı güvenli bir şekilde havaalanına gelip gitmesini sağlayacağız. Havaalanının bölgeye an ve umut getirmesini sağlayacağız.”


THY GENEL MÜDÜRÜ EKŞİ: HATTIN BEREKETLİ OLACAĞINA İNANİYORUZ

THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, Devlet Hava Meydanları İşletmesi tarafından Zonguldak Havaalanı’na uçakların iniş ve kalkış güvenliği için 4 milyonluk yatırım yapıldığını belirterek, “Bundan sonra bu uçaklar Zonguldaklılara emanet. Buradaki vatandaşlarımıza emanet. Biz umuyoruz ve bekliyoruz ki bölgedeki hemşerilerimiz bu uçaklara yoğun ilgi gösterecektir. Burayı daha fazla desteklemeyi arzu ediyoruz. Dünyada uygulamalarda olduğu gibi bu seferler mahalli idareler destek vermeli. Belediyleler halkın havaalanına ulaşımı konusunda gerekli desteği vereceği umuyoruz. Biz bu hattın bereketli olacağına inanıyoruz.” dedi.

Aynı uçak, saat 11.00’da aldığı 101 yolcuyla tekrar İstanbul’a hareket etti.

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2019, 21:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48