EREĞLİ İÇİN MÜCADELE PLATFORMU STK´LARI ZİYARET ETTİ

Kdz Ereğli´de işadamlarının bir araya gelerek oluşturdukları ‘Ereğli İçin Mücadele Platformu’ Sivil toplum Kuruluşu (STK) temsilcilerini ziyaret ederek destek istedi.

EREĞLİ İÇİN MÜCADELE PLATFORMU STK´LARI ZİYARET ETTİ
gundemeregli.com
-Kdz Ereğli´de işadamlarının bir araya gelerek oluşturdukları ‘Ereğli İçin Mücadele Platformu’ Sivil toplum Kuruluşu (STK) temsilcilerini ziyaret ederek destek istedi.
Kdz. Ereğli’de başını Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Üyesi Niyazi Özcan’ın çektiği ve işadamlarının da destek verdiği Ereğli İçin Mücadele Platformu bu gün Muhtarlar Derneği Başkanı Şükrü Kılıç, Şoförler, Otomobilciler ve Esnaf Odası Başkanı Cevdet Civelek, Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Hikmet Tezel, Ziraat Odası Başkanı Adil Pulat ile Marangozlar Odası Başkanı Ramazan Göktay’ı ziyaret etti.
Ereğli’nin son yıllarda ekonomik açıdan büyük sıkıntılar yaşadığını ve bu sıkıntıların temelinde 2006 yılında özelleştirilen Erdemir’in yöneticilerinin yaptıkları uygulamalarında rolü olduğunu söyleyen Niyazi Özcan, Ramazan ayından önce bu yönde bir mücadele başlattıklarını ve bu mücadeleye STK temsilcilerinden de destek istediklerini ifade etti.

“BIÇAK ARTIK YARA VERMEYE BAŞLADI”
Ereğli’de artık bıçağın kemiğe dayanmaktan öte kemiği tırmalamaya başladığını dile getiren Özcan konuşmasını şu sözlerle sürdürdü; “Bu bıçak artık yara vermeye başladı. Bizim köylerimizde artık kestaneydi, duttu, incirdi artık yetişmez bir hal aldı. Erdemir eskiden bir yere zarar veriyordu. Şu anda köylere de zarar vermeye başladı. Bölgeyi tamamen çökertti. Gelinen noktada mücadele ediyoruz. Yapılmamış zamanında, geç kalınmış olabilir. Her şeyde geç kalınabiliniyor bir yerden başlamakta bir zararımız var mı? Halisane niyet olduktan sonra bir sorunda yok. Eskiden bir bire bir ilişkiler olmuş. Yapılmış bunla, arkadan girip viraj almışlar. Biz bunu asla kabul etmiyoruz. Bütün STK’ları, Odaları, siyasi partileri ziyaret ediyoruz. Bizim çıkarttığımız 10 maddelik bir dosya var. STK’lara bunu sunacağız. Elbette bizim tespit ve taleplerimiz yüzde yüz doğrudur diye bir iddiamız yok. STK’larında içerisinde direk yer alacağı bir heyet oluşturacağız. Ortak bir çalışma yapıp taleplerimizi milletvekilimizle, belediye başkanımızla ve gerekirse bakanlarımızla oturup paylaşacağız, destek ve çözüm isteyeceğiz.”

“YA EYLEM, YA DİYALOG”
Ramazan ayı öncesinde Erdemir’in İstanbul Ateşehir’de ki binası önünde yaptıkları eylem ve akabinde ki açıklamalarının ardından bazı yöneticilerin Ereğli İçin Mücadele Platformunu bölmek için çalışma başlattığını anlatan Özcan “Erdemir’de bir fitne kraliçesi var. Biz ona fitne kraliçesi diyoruz. Bir yakının şirketi ile işleri götürüyor. Bizim arkadaşlarımızı arayıp liste gönderiyor. ‘Siz platformdan ayrılın, orada yer almayın’ deyip bazılarının ağzına bir parmak bal çalmaya çalışıyor. Geçmişte bunlar çok yapıldı. 1-2 ay böyle yaptılar işleri bitince yine eski sisteme devam. Bu artık böyle devam edemez. İki seçenek var önümüzde. Bunu konuşmaya geldik. Ya eylem, ya diyalog. Sorunları eylem yaparak mı çözelim yoksa diyalog yoluyla mı? Buna kendileri karar verecekler. Bizim derdimiz Erdemir’den sac almak değil. Biz adalet istiyoruz, biz Erdemir’in Ereğli’ye yüzünü gerçek manada dönmesini istiyoruz. Bizim bu yörenin gariban çocukları neden Erdemir’e giremiyor? Neden hep ayısı, dayısı olanlar Erdemir’e işe giriyor. İşçi alımını İş Kur aracılığı ile noter huzurunda yap. Ne var bunda? İhalelerini şeffaf yap. Niye el altından birilerine ihale veriyorsun? Tüm ihalelerini onlayna aç. Her kes görsün. Sende kar et, Ereğli’de ki esnaflarımızda yararlansın. Ereğli’nin tüccarı, sanayicisi, esnafı da yararlansın. Şu anda büyük eylem için hazırlık yapıyoruz. Ereğli’de ki tüm STK’lar ve siyasi partilerinde desteğini istiyoruz” dedi.

KILIÇ: “EREĞLİ’NİN TEK ÇATI ALTINDA TOPLANMA VAKTİ GELDİ”
Kdz. Ereğli Muhtarlar Derneği Başkanı Şükrü Kılıç, gerek platformun içerisinde yer alarak ve gerekse yapılacak her türlü eyleme destek vermeye hazır olduklarını söyledi. Kılıç yapılacak olası bir eyleme 130 muhtar ve her bir muhtarında 150’şer kişi getirerek destek olacaklarını ve Ereğli’nin bundan sonra hiçbir siyasi görüş ve parti ayrımı gözetmeksizin tek çatı altında toplanma vaktinin geldiğini, bununda ilk adımlarını yine birlikte atmaktan mutluluk duyacağını belirtti.

CİVELEK: “AĞABEYLİK YAPACAK BİRİ OLMASI LAZIM”
Kdz. Ereğli Şoförler, Otomobilciler ve Esnaf Odası Başkanı Cevdet Civelek’te böyle bir oluşumun siyasi bir yöne çekilmediği sürece başarı sağlanacağını ve kendilerininde buna destek vereceklerini söyledi. Şoför esnafının getirilen D4 belgesi gibi çeşitli uygulamalarla zor durumda olduğunu ve bu sorunlarında milletvekili, belediye başkanı, siyasi parti temsilcileri ve tüm STK’ların birlikte hareket etmesi ile çözüleceğine inandığını anlatan Civelek “ Artık birlik beraberlik içinde olmamız lazım. Sizi tebrik diyorum böyle bir başlangıcı yaptığın için. Tabi ki Ereğli için elimizden gelen şeyi yapmamız lazım. Burada yedi tane daha oda var. Onlarında fikirlerini alarak hep beraber olmamız lazım. Tabi ki ağabeylik yapacak birileri olması lazım. Önder olacak birisi olması lazım. Sizleri tebrik ediyorum. Tabi ki Ereğli için biz varız. Neyse gerekeni yapmaya da hazırız” diye konuştu.

TEZEL: “EREĞLİ’Yİ DAHA İYİ BİR YERE GETİREBİLİRİZ”
Esnafın her zaman ileride bir kişiye daha fazla ekmek verecek ve durumunu daha iyiye götürecek çalışmalara destek vermeye ve platformun içerisinde yer almaya hazır olduklarını dile getiren Kdz. Ereğli Esnaf, Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Hikmet Tezel, her şeyi yerinde ve üslubuyla istenmesi gerektiğine vurgu yaptı. Bu işin içerisine siyaseti sokmadan hareket edilmesi gerektiğini belirten Tezel “Bu tür şeylerde biz birlik olup yapılacak, çözülecek her konuda biz berber oluruz. Ama tabi bu konuların ortak olarak fikirlerin ortaya atılıp ortak değerlendirilmesi gerekir. Mesela tek kişiye sormadan çıkıp da “işte bu konuyu konuştuk, böyle böyle” diye kendim fazladan bir söz yazarsam uygun olmaz. Kişiler ortak karar verip nasıl ekonomiyi Ereğli’de daha iyiye getirebiliriz, hangi siyasilerle buluşup çözebiliriz. O zaman her zaman için sizin yanınızda oluruz” dedi.

PLATFORMA ZİRAAT VE MARANGOZLAR ODASINDAN DESTEK
Özcan ve beraberindeki heyetin ziyaret ettiği Kdz. Ereğli Ziraat Odası Başkanı Adil Pulat ile Kdz. Ereğli Marangozlar Odası Başkanı Ramazan Göktay’da Ereğli için yapılacak her iyi iş için birlikte hareket etmeye ve platformun içerisinde yer almaya hazır olduklarını söylediler. Ereğli İçin Mücadele Platformu’nu oluşturan Niyazi Özcan ziyaretlerine önümüzdeki haftada devam edeceklerini belirtti.
Okunma Sayısı: 1240
Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2014, 08:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner12

banner38

banner4

banner37

banner39