ÜÇ AYLAR, HAKKIN RIZASINI ARAMAK İÇİN FIRSATLARLA DOLU BİR ZAMAN DİLİMİDİR

ÜÇ AYLAR, HAKKIN RIZASINI ARAMAK İÇİN FIRSATLARLA DOLU BİR ZAMAN DİLİMİDİR

gundemeregli.com-Kdz Ereğli İlçe Müftüsü Recai Albayrak ,Üçayların başlangıcı  ve Regaib Kandili dolayısıyla mesaj yayımladı.

Müftü Recai Albayrak, Üç ayların başlangıcı  ve Regaib Kandili dolayısıyla yayımladığı mesajında Yüce Allah, kullarına olan rahmetinin bir boyutu olarak insanlar içerisinde özel insanlar, mekânlar içerisinde özel mekânlar, zamanlar içerisinde de özel zamanlar yaratmıştır. “dedi.

Dini geleneğimizde özel zamanlardan birinin de, Mevlâ’mızın rahmetinin sağanak sağanak yağdığı üç aylar mevsimi olduğunu belirten Albayrak yayımladığı mesajında; “Manevi iklimi ile ruhlarımızı kuşatan, gönüllerimizi ferahlatan üç aylara 30 Nisan 2014 Çarşamba ( 1 Recep 1435) günü bir kez daha ulaşmanın mutluluğunu yaşayacağız. Sevgili Peygamberimiz (s.a.s), üç aylara ulaştığında:“Allah’ım! Recep ve Şaban ayını bizim için mübarek kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır”(Ahmed b. Hanbel; Müsned,1/259)şeklinde duada bulunurdu. Bizim de bu değerli zaman diliminden azamî ölçüde istifade etmenin ve kandil gecelerinin aydınlığında bereketli bir mevsim geçirmenin gayretinde olmamız gerekir. Üç aylar, Hakkın rızasını aramak için fırsatlarla dolu bir zaman dilimidir. Üç aylar, mahzun gönüllere neşe ve sevinç kaynağı olmak, yıkık kalpleri mamur eylemek, insanı insan yapan, değerine değer katan bütün güzelliklerle bu feyizli anlardan nasiplenmek mevsimidir.Üç aylar, yaratılış gayemizi düşünmemiz, yaratan ve yaratılanlarla olan münasebetlerimizi gözden geçirmemiz için bulunmaz bir fırsattır. Kandiller geçidi olarak
adlandırılan, Regâib, Miraç, Berat ve Kadir gecelerinin de içinde bulunduğu üç aylar, kendimizi denetleme ve değerlendirmenin, taat, ibadet ve şükürlerimizi artırmanın, bir kere daha geçmişimizin muhasebesini yapıp geleceğe hazırlıklı olmanın bir vesilesidir.1 Mayıs 2014 Perşembeyi Cumaya bağlayan gece Regâib kandilini idrak edeceğiz. Asırlardan beri kutlaya geldiğimiz Regâib, arzu ve istek anlamlarına gelir. Regâib gecesi, müminlerin mağfiret mevsimi üç aylara rağbet etmeleri ve onun taşıdığı manalardan, değerlerden istifade etmeleri gerektiğine dair mesaj yüklü bir gecedir. Öyleyse bu mübarek zaman dilimini fırsat bilerek, yaratıcımıza, ailemize, çocuklarımıza, milletimize ve tüm insanlığa karşı görev ve sorumluluklarımızın olduğunu bir kez daha hatırlayalım. Yanlış ve kusurlarımızdan dönelim, elimizi ve gönlümüzü uzanabileceğimiz herkese açalım. Aramızdaki çatışma ve kırgınlıkları, şahsi
menfaat hesaplarını bir tarafa bırakalım. Yüce Dinimizin bizden istediği sevgi, saygı ve hoşgörü ortamının kurulması, birlik, beraberlik ve kardeşliğimizin güçlenmesi, insanî ve ahlâkî meziyetlerin yaygınlaşması için çaba sarf edelim.Bu duygu ve düşüncelerle Ereğli’de yaşayan kardeşlerimizle birlikte bütün İslâm âleminin mübarek üç aylarını ve Regaib Kandili’ni tebrik ediyor; rağbetlerimizin iyiye, güzele ve doğruya yönelik olmasını ve bu aylarda yapacağımız ibadet, dua ve yakarışların kabul olmasını Cenâb-ı Allah’tan niyaz ediyorum.”dedi.

Okunma Sayısı: 811
Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2014, 07:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner12

banner38

banner4

banner37

banner39