MÜJDE; 10 MİLYON TL´LİK DEV YATIRIM

MÜJDE; 10 MİLYON TL´LİK DEV  YATIRIM
gundemeregli.com-Zonguldak son üç yılda fiziki, sosyal ve akademik imkanlarını büyük bir hızla artıran Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ), eğitimin kalitesini artırmak için laboratuvar birimlerine ayırdığı bütçe 10 milyon TL’ye ulaştı.
Son dönemde üst üste elde ettiği başarılarla dikkatleri üzerine çeken BEÜ, laboratuvar olanaklarını revize ederek akademisyenlerine ve öğrencilerine büyük imkanlar sunuyor. Üniversite´de son 3 yılda bir taraftan mesleki eğitim, fen, mühendislik ve sağlık alanlarında mevcut olan laboratuvar imkanları geliştirilirken, diğer taraftan ihtiyaç duyulan bölümlere yeni laboratuvarlar kazandırılması, akademisyenler ve öğrenciler tarafından memnuniyetle karşılanıyor.

BEܒNÜN EĞİTİM ALTYAPISI BAŞTAN AŞAĞI YENİLENİYOR

Yeni açılan bölüm ve programlarla öğrenci sayılarında son dönemde büyük artış yaşanan BEÜ´de öğrencilerin eğitim ve araştırma olanaklarını artırmak adına önemli adımlar atılıyor. Birimlerin eğitim ve araştırma laboratuvarı ihtiyaçlarının karşılanmasına büyük önem verilen Üniversite´de altyapı projeleri kapsamında Tıp ve Diş Hekimliği Fakülteleri laboratuvarlarına aktarılan kaynak 5,5 milyon TL’yi aştı. Aynı kapsamda Mühendislik Fakültesi laboratuvarlarına 2,6 milyon TL’lik bütçe imkanı oluşturulurken, Fen Edebiyat Fakültesi laboratuvarlarına 922 bin, Bilim ve Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi´ne 528 bin ve diğer birimlerin laboratuvarlarına ise yaklaşık 400 bin TL fon sağlandı.

“EĞİTİMDE DEVRİM NİTELİĞİNDE ADIMLAR ATIYORUZ”

Üç yıl gibi kısa bir sürede laboratuvar imkanlarını geliştirmek için 10 milyon TL’lik yatırım yapılması hakkında açıklama yapan BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer, “Bilginin önemi giderek artarken, yenilikçilik ve girişimcilik hem ulusal ve hem de küresel ölçekte en önemli rekabet unsuru haline gelmektedir. Bu durum bir yandan yükseköğretim kurumlarımız arasındaki rekabeti teşvik ederken, diğer yandan ülkemizin küresel ölçekteki rekabet gücüne katkı sunuyor. Bu gerçeklikten hareketle mevcut araştırma olanaklarımızı geliştirmeye ve yeni imkanlar yaratmaya büyük önem veriyoruz. Bir yandan birimlerimizde verilen eğitimin çeşitliliği ve kalitesi ile ilgili çalışmalar yürütürken diğer yandan eğitim - araştırma olanaklarımızı genişletecek devrim niteliğinde adımlar atıyoruz. Mesleki eğitimden fen bilimlerine, mühendislikten sağlık bilimlerine uzanan geniş bir spektrumda yürütülen yenileme ve yeni imkanlar yaratma çalışmalarına ayrılan kaynak bu konuya verdiğimiz değeri ve oluşturulan merkezlerin sağladığı imkanların büyüklüğünü gözler önüne seriyor. Yürütülen bu çalışmalara aktarılan bu büyük kaynak, orta ve uzun vadede üniversitemize ve tüm yükseköğretim sistemimize kalıcı ve sürdürülebilir başarılar olarak geri dönecektir. Önlisans, lisans ve lisansüstü öğrencilerimiz ile akademisyenlerimizin bilimsel üretimlerine zemin hazırlayan laboratuvarlarımızda üretilen bilgi ve kalıcı değerler üniversitemizin yükseköğretim kurumlarımız arasındaki yerini yukarılara taşımak adına yürütülen çok yönlü çalışmalarımızın parametrelerinden bir tanesi durumundadır. Faaliyet gösterdiği ve hizmet ürettiği tüm alanlarda iddialı ve kararlı bir kimlik kazanan Bülent Ecevit Üniversitesi´nin başarılarını paylaşmaktan duyduğum mutluluğu özellikle belirtiyor, yeni laboratuvarlarımızın üniversitemiz öğrenci ve akademisyenlerine hayırlı olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.


Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2014, 13:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48