Ölçü ve Ölçü Aletleri İçin Uyarı...

Ölçü ve Ölçü Aletleri İçin Uyarı...

Ölçü ve Ölçü Aletleri İçin Uyarı...

Zonguldak Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, esnaflara ölçü aletleri uyarısında bulundu. Uyarıda, damga süresi dolmuş ölçü ve ölçü aletlerinin kullanılmaması ifade edildi.
3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanununa göre iki yılda bir muayene edilerek damgalanması gereken ölçü aletlerine ilişkin yapılan açıklamada, asma ve masa terazileri, meyil ağırlıklı tartı aletleri, kantarlar, basküller, hassas tartı aletleri, pirinç ve dökme tartılar, akıcı ve kuru daneli maddeler ölçekleri, akaryakıt ve lpg sayaçları, taksimetreler, naklimetreler, hububat aletleri, demiryolu yük ve sarnıçlı vagonların denetime tabi olduğu belirtildi.
Damga süresi dolmuş ölçü ve ölçü aletlerinin kullanılmamasının gerektiği vurgulanırken, damga süresi dolmuş ölçü ve ölçü aletlerinin periyodik muayene ve damgasının hemen yapılması ifade edildi. Açıklamada, damgalanmamış, damga süresi dolmuş veya damgaları iptal edilmiş, damgası kopmuş, bozulmuş, ölçü ve ölçü aletlerinin kullanılması, alım ve satım yerlerinde bulundurulmasının suç olduğu ifade edilirken şöyle denildi:
Terazilerde kefe ve gövdede bulunan damgaların aynı olup olmadığını kontrol ediniz. Kanunla, istenilen işlemleri yaptırmak için; ikinci sınıf otomatik olmayan tartı aletleri kütle seti (eczane), çekeri 2000 kg. dan fazla olan basküller, akaryakıt-lpg sayaçları ve akaryakıt ölçü kabı, periyodik muayeneleri için Zonguldak bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğüne, belediyelerce tespit edilecek yer ve günlerde kurulan, üretici ve pazarcılar tarafından malların doğrudan tüketicilere perakende olarak satıldığı açık veya kapalı pazar yerlerinde kullanılan ve tartım kapasitesi 2000 kg ve altında olan, üçüncü ve dördüncü sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletleri, yay ve elektronik tertibatı bulunmayan tartım kapasitesi 2000 kg ve altında olan mekanik tartı aletlerinden; masa terazileri, asma teraziler, tek kollu kantarlar, ibreli teraziler. periyodik muayeneleri için Zonguldak grup merkezi belediye ölçüler ve ayar memurluğuna veya bağlı bulunduğunuz belediye başkanlığına, otomatik tartı aletleri, birinci ve ikinci sınıf otomatik olmayan tartı aletleri, (eczane ve kuyumcu), 2000 kg ve altında olan, üçüncü ve dördüncü sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletleri yetkili muayene servislerine, taksimetre ve naklimetreler için taksimetre muayene servislerine başvurulması gerekmektedir. Söz konusu yıllık muayene müracaat süresi 01 Ocak 2018 tarihinde başlayıp 28 şubat 2018 tarihinde sona ermektedir. Mağdur olmamak ve mağdur etmemek için kanunda öngörülen işlemleri zamanında yaptırınız. Yetkili makamlara sorunlarınızı iletmekten çekinmeyiniz.

Okunma Sayısı: 2983
Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2018, 11:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner12

banner4