Kavşak değil, sürücüler kusurlu

KARAYOLLARI BÖLGE MÜDÜRÜ ALAPLI YALI KAVŞAĞINDA İNCELEMELERDE BULUNDU

Kavşak değil, sürücüler kusurlu

AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu, Karayolları 15. Bölge Müdürü Hüsamettin Özendi ile birlikte Alaplı ve Ereğli ilçesinde yapımı devam eden karayolu proje çalışmalarını yerinde inceledi.
Alaplıda Yalı Kavşağında sık kazaların yaşanmasının ardından, AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çatuoğlunun daveti üzerine Alaplıya gelen Karayolları 15. Bölge Müdürü Hüsamettin Özendi, Milletvekili Çaturoğlu, Alaplı Kaymakamı Saim Eskioğlu, Belediye Başkanı Nuri Tekin ve AK Parti Alaplı İlçe Başkanı Mustafa Yavuz ile birlikte kavşakta incelemelerde bulundular.
Kazaların sürücü ve kırmızı ışık ihlallerinden meydana geldiğini belirten Özendi, çözüm olarak kavşağa gelmeden uyarı sarı ışık ikaz tabelalarının konulacağını söyledi. Özendi, ayrıca söz konusu alanla ilgili proje çalışması yapılarak dalçık modeli üzerinde de çalışma yapacaklarını söyledi.

Köprülü kavşak mahkeme sonucunu bekliyor
Çaturoğlu ardından Bölge Müdürü Hüsamettin Özenle birlikte Ereğli Devlet Hastanesi kavşağında incelemelerde bulunmak üzere Ereğliye geçti. Burada Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, AK Parti Karadeniz Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır, parti yöneticileri ve karayolları yetkilileri ile birlikte, Ereğli Devlet Hastanesi, Ereğli Zonguldak Yolu, Ereğli Çevre Yolu ve Şehirlerarası terminal bağlantı yolunu birleştiren ve yapımına hukuki sorunlar nedeniyle ara verilmiş olan köprülü kavşakta incelemelerde bulundular.
AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu, incelemelerinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Karayolları 15. Bölge Müdürü Hüsamettin Özendi ile birlikte, Alaplı ve Ereğli ilçelerinde bir dizi incelemelerde bulunduklarını söyledi.
Hastane kavşağı ile ilgili hukuki bir sürecin ortaya çıktığını ifade eden Çaturoğlu şöyle konuştu: Geçen yıl 19 Temmuzda Karayolları Bakanlar Kurulundan acele kamulaştırma çıkarttı. Bundan sonra hukuki süreç devam etti. Karayolları Bölge Müdürümüz ödenek talebini yaptı, ödenek geldi. Ödenek hesaba yattı. Bir karar yazılacak, mahkemenin kararı, onu bekliyoruz. Ondan sonra da inşallah bir 1,5 ay içinde fiziki düzenleme bitecek, ondan sonra da bir iki ay içinde asfaltı dökmek suretiyle Ereğli ve çevre ilçelerdeki vatandaşlarımızın hizmetine burayı kazandıracağız. Hedefimiz, arzumuz bu.

Çevreyolu projesinde sona gelindi
Ayrıca burada devam etmekte olan bir çevre yolu projesi bulunduğunu ifade eden Çaturoğlu şöyle devam etti: Onun da büyük bir oranda proje çalışmaları bitti. Sadece Kepez mahallesinden geçen bölümünde muhtarımız ve vatandaşlarımızın talebi üzerine bir proje değişikliğine gidildi. Mahallenin içinden geçiyordu, biraz daha dışarı alındı. Proje çalışmaları bittiği takdirde hemen ihalesi yapıldığında buradan Alaplıya, Ereğliden Zonguldaka gitmek çok kolay olacak. Bir kısmı tünelle geçilecek. Bittiği takdirde çevre il ve ilçelerdeki vatandaşlar buraya rahat ulaşabilecek. Hem de daha önce Alaplıdan kalkan bir otobüs, Ereğli, devamında Zonguldaka üç buçuk saatte giderken, Ereğli Zonguldak arası yarım saate, bir 10-15 dakika da Alaplı payını düştüğünüzde, Alaplıdan yola çıkan biri Zonguldaka 40-45 dakikada ulaşabilecek.

Yolların kralı değil kuralı olur
Yolların coğrafi yerleşim birimlerini yaklaştırdığını, insanlara büyük zaman tasarrufu sağladığını belirten Çaturoğlu şunları kaydetti: Ama bizim başbakanımızın bir sözü var; ‘Yolların kralı olmaz, kuralı olur diyor. Yolların fiziki şartları ne olursa olsun, vatandaşımızı kurallara uymaya davet ediyoruz. Yollar ne kadar iyi olursa yapılsın, kurallara uyulmadığında nasıl can kayıplarına yol açtığını gördük. Alaplıda bir tır sürücüsü kırmızı ışığa uymadığı için bir aracı aldı fırlattı. Bir kardeşimiz orada vefat etti, biri yaralandı. Daha önce de buna benzer kazalar oldu, demek ki kurallara uymak gerek. Ezcümle dediğimiz budur.
Çaturoğlu, mahkeme sürecinin tamamlanıp, kararın yazılması noktasında girişimlerde bulunacaklarını da söyledi. Bu arada, Köprülü Kavşak ile ilgili acele kamulaştırma davası duruşmasının Çarşamba günü yapılacağı kaydedildi.

Ereğli-Zonguldak ve Ereğli-Devrek yolu 2018de bitiyor
Bu bölgedeki önemli yatırımlardan birinin Ereğli Zonguldak yolu olduğunu ifade eden Çaturoğlu Uzun süredir devam ediyor, son bir iki yılda büyük bir gayretle toparlanma aşamasına geldi. İnşallah 2018 yılında tamamını teslim edeceğiz dedi.
Çaturoğlu, Ereğli Devrek Yolu ile ilgili olarak da, Ereğli Devrek yolu da planlandığı zamanda bitecek. Projesi satıh kaplama olarak çıkmış, onu sıcak kaplama asfalt yapacağız. Karayolları böylece büyük oranda Zonguldakta çalışmalarını bitirmiş olacak. Karayolları Zonguldaka özel önem veriyor, devam eden 3 milyarlık yatırım var. Projelendirilenlerin hepsinin ihale edilmesiyle 13 milyarlık bir yatırım olacak dedi.

Zonguldakta yollara 13 milyarlık yatırım
Karayolları 15. Bölge Müdürü Hüsamettin Özendi de Ereğli Zonguldak yolu bu yıl bitecek, Kozluya bir kavşak yapıyoruz, onu ayrı tutmak kaydıyla, inşallah Ereğli Zonguldak arası, kamulaştırma yeniden engel çıkarmazsa sene sonuna tamamını bitirmeyi planlıyoruz. Devrek Ereğli yolu bittikten sonra oranın çok fazla trafik alacağını düşündüğümüzden, sıcak karışım asfalt yapmayı planlıyoruz. Eski parayla 13 katrilyonluk yatırım yapıyoruz. Son iki, iki buçuk yılda Zonguldak Çevre Yolu, Ereğli Çevre Yolu, Zonguldak Kilimli Yolu, bunların hepsi projelendiriliyor. Hepsi on milyar lirayı geçecek ifadelerini kullandı.i.

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2018, 12:50
YORUM EKLE
YORUMLAR
Vatandaş
Vatandaş - 5 yıl Önce

Yolda bir sorun yok, kurallara uyulsun yeterli. Bu bölgede tek sorun; Alaplı köprüsünden Ereğli tarafına giderken köprüyü geçtiğinizde Alaplı şehir merkezinden ansızın çıkan araçlar. Köprü üzerinde araç sollandığında sağ şeritte kalan araç zor durumda kalabiliyor. Biraz sabır, biraz saygı her şeyi çözer.

SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48