Bartın İlinde FETÖ/PDY davalarında karar

Bartın İlinde FETÖ/PDY davalarında karar

Bartın İlinde FETÖ/PDY davalarında karar

BARTIN - Bartında, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında haklarında ayrı ayrı dava açılan tutuklu 2 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Bartın Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, daha önce meslekten ihraç edilen tutuklu sanık S.Ç, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemiyle (SEGBİS) katıldı.

Örgütün sohbet imamı olduğu öne sürülen S.Ç, savunmasında, etkin pişmanlık yasasından yararlanmak istediğini söyledi.

Yasadan yararlanacağının cezaevindeki diğer FETÖ sanıkları tarafından duyulduğunu aktaran S.Ç, kendisine baskı yapıldığını savundu.

Bu yapının mensupları devlete tavır alıyor. Ben vatanımı, milletimi her şeyden çok seviyorum. diyen S.Ç, Bu yapı, kendilerine hep sadakat içerisinde bağlı olacak kişileri arıyor. Ben çok pişmanım. Tüm Türkiye gibi biz de kandırıldık. ifadesini kullandı.

Etkin pişmanlık yasasından yararlanan sanığa 4 yıl 4 ay 15 gün hapis cezası veren mahkeme heyeti, tutukluluk süresi ve ceza miktarını göz önünde bulundurarak, S.Çyi adli kontrol şartıyla tahliye etti.

Aynı mahkemede görülen diğer davanın duruşmasına, silahlı terör örgütü üyesi olduğu iddiasıyla yargılanan ve meslekten ihraç edilen tutuklu sanık eski Bartın Üniversitesi Öğretim Üyesi Ülkehan Yaşar, tutuklu bulunduğu cezaevinden SEGBİS aracılığıyla katıldı.

Söz verilen sanık Yaşar, Vatanımı, milletimi seviyorum, masumum ve beraatımı talep ediyorum. şeklinde savunma yaptı.

Mahkeme heyeti, silahlı terör örgütü üyesi olmak suçundan 6 yıl 3 ay hapse mahkum ettiği sanığı, adli kontrol şartıyla tahliye etti.

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2017, 13:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER