Süleymanpaşa belediyeleri proje ödülü almaya hak kazandı

Süleymanpaşa belediyeleri proje ödülü almaya hak kazandı

Süleymanpaşa belediyeleri proje ödülü almaya hak kazandı

BARTIN - Tarihi Kentler Birliği tarafından düzenlenen Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme yarışmasında Bartın Kent Tarihi ve Kültürü Müzesi Projesinin ödül kazandığı bildirildi.

Bartın Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, 61 proje arasında ödül alan 8 projenin içinde Bartın da yer aldı.

24 Ağustos tarihinde İstanbul Şerifler Yalısında gerçekleştirilen jüri toplantısında Proje Ödülü alan Bartın Belediyesinin yanı sıra Dulkadiroğlu, Göynük, Kepez, Lüleburgaz, Mudanya, Samsun Büyükşehir ve Süleymanpaşa belediyeleri proje ödülü almaya hak kazandı.

Birlik tarafından açıklanan sonuç duyurusunda, Bartın Belediyesinin Bartın Tarihi ve Kültürü Müzesi Projesine, kent merkezindeki koruma alanlarını tamamlayan, kamusal kullanımı destekleyen proje yaklaşımı ve kent merkezinde önemli bir odak noktasında Bartının kültür altyapısına kazandıracağı değerler nedeniyle proje ödülü verilmiştir. denildi.

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, yaptığı yazılı açıklamada, ülke için bir kazanç olan Tarihi Kentler Birliğinin (TKB) 2014den bu yana encümen üyeliği görevini sürdürdüğünü ifade etti.

Prof. Dr. Metin Sözen öncülüğündeki birliğin, ülkenin tarihi ve kültürel mirasını geleceğe taşımak için önemli çalışmalar yaptığını aktaran Başkan Akın, şunları kaydetti:

Bizlere bir okul olan Tarihi Kentler Birliğinin 2001 yılından bu yana düzenlediği Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışmasında Bartın Kent Tarihi Müzesi projemiz ile Proje Ödülünü kazanmamız bizi son derece gururlandırmıştır. Henüz yapım çalışmaları devam eden bir müzenin ödül kazanmış olması, Bartında yaptığımız kültürel ve tarihsel miras eserlerimize verdiğimiz değerin, yaptığımız restorasyon ve düzenleme çalışmalarının ne kadar isabetli olduğunu bir kez daha göstermiştir. 1885 yılında Rüştiye Mektebi olarak açılan ve Cumhuriyet Mektebi, Bartın Belediye binası olarak kullanılan Hükümet Caddesindeki tarihi binamızın Kent Tarihi Müzesi yapılması için 2 Kasım 2016 tarihinde bina restorasyonu ve kent müzesi yapımı ihalesi gerçekleştirilmişti. Bu yılın Ocak ayında yapım çalışmalarına başlanan müze, önümüzdeki aylarda hizmete açılacaktır.

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2017, 12:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48