Karatay Hoca'dan Ramazanda sağlıklı beslenme formülü

Karatay Hoca'dan Ramazanda sağlıklı beslenme formülü

Karatay Hoca'dan Ramazanda sağlıklı beslenme formülü

DÜZCE(İHA) – Düzce Valiliği Okur Yazar Buluşmaları kapsamında Düzceye gelen Prof. Dr. Canan Karatay, Ramazan sofralarında şekerli ve gazlı içecek bulunmayacak dedi.
Düzce Valiliği Okur Yazar Buluşmaları kapsamında Düzceye gelen Prof. Dr. Canan Karatay ilk olarak Vali Dr. Zülkif Dağlıyı makamında ziyaret etti. Vali Dağlı ziyaretin anasına Karataya ebru tablo hediye etti.
Ziyaret sonrasında İHAya konuşan Canan Karatay, tarım ilaçları ile çevrenin zehirlenmemesini isteyerek Sağlıklı yaşayın, büyük büyük binalar yaptırmayın. Çevreyi tarım ilaçları zehirlemeyin şu doğayı koruyun. Doğanın korunduğu bir yer. Fakat fındıkları bile ilaçlıyormuşsunuz. Onu duyunca çok üzüldüm diye konuştu.

Canan Karatay sağlıklı olmanın formülünü ise şu şekilde anlattı; Bunun formülü doğal beslenmek kelle paça yemek kemik suyu içmek köy tereyağı yemek ve zeytinyağı içmek. Bol bol günde 30-40 tane zeytin yemek.

Biz hayıtımız boyunca böyle büyüdük
Kocanız sizin formülleri uyguluyor mu? sorusuna Canan Karatay Mecbur. Biz yeni bir şey değil bütün hayatımız boyunca böyle büyüdük. Böyle yaşadık. Benim söylediklerim yeni bir şey değil. Ben 75 yaşında bir insanım bütün yaşadıklarımı, büyüklerimizin yaptıklarını anlatıyorum. Çünkü siz 80den sonra büyüyenler AVMden başka bir şey görmediniz. Onu hatırlatmaya çalışıyorum. Duyanlar şaşırıyor. Böyle bir hayat varmaymış dedi.

Şimdiden bol bol su için
Prof. Dr. Canan Karatay, Ramazan ayı içinde tavsiyelerde bulundu. Karatay Ramazana çok uyuyor. İki öğün yiyorsunuz. İbni Sina, Hz. Muhammede iki öğün yerdi. İbni Sina derdi ki ‘3. Öğün hastalıktır Onun için sahurda kahvaltı. Kahvaltı gününün en önemli öğünüdür. Çok sağlıklı bir Karatay kahvaltısı yaparak bütün günü rahatlıkla geçirebilirsiniz. Fakat o zaman kadar biraz daha vaktimiz var. İnsan vücudunun Ramazana ve oruca hazırlaması gerekiyor. Şimdiden herkesin bol bol su içmesi lazım. Bol bol yağlı proteinli gıdalar alması lazım. Suyla beslenmesi lazım. Su da tek başına saf su değil insan vücudu yüzde 60 sudur. Bu su tuzlu sudur mineralli sudur. Bol bol yerseniz kahvaltıda günü dinç geçirirsiniz. İftarda da açlıktan sonra açıldığı için güzel bir çorba olabilir. Kelle paça olabilir. Kemik suyu olabilir. Soğuk ayran çorbası olabilir. Bizim Elazığda çok önemlidir. Bunlarla mide açıldıktan sonra hafif bir kahvaltı ve yemeğe geçilebilir. Bir tek şey söyleyeceğim. Ramazan sofrasından şekerli, gazlı içecek bulunmayacak dedi.

haber

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2018, 11:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48