Uymayanlar yandı

Uymayanlar yandı

Uymayanlar yandı

Düzce Belediyesi ile inşaat firmaları arasında düzenlenen Çevre Taahhütnamesine uymayan inşaat firmalarına idari para cezası uygulanmaya başladı.
Düzce Belediyesi ile Düzcede faaliyet gösteren inşaat firmaları arasında yaklaşık 4 ay önce imzalanan Çevre Taahhütnamesi kapsamında denetimler yapılmaya başlanmıştı. İnşaatların taahhütnameye uygun şekilde yapılmasına ilişkin denetim çalışmaları devam ederken şartlara uymayan inşaatların müteahhitlerine idari para cezası uygulandı. Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından ‘En Güzel Temizlik Kirletmemektir anlayışı ile başlatılan çalışmada Düzce Belediye Encümeni ile belirlenen cezalar sonucunda çevre koruma ve temizliğinde önemli aşama kaydedildi.
İnşaat firmalarının mutabık kaldığı taahhütnamede uyulması gereken kurallar açıkça belirtiliyor. İnşaat firmalarının uymaları gereken şartlar şöyle: Uygulamaya geçirilen taahhütnameye göre, firmalar inşaata başlamadan önce inşaat alanının etrafını mutlaka uygun bir yükseklikte bariyerle çevirecek, inşaat alanı ve bariyer dışında yol ve kaldırım üzerine hiçbir şekilde inşaat malzemesi ve atığı konmayacak, inşaat alanı giriş ve çıkışlarında araçların tekerleklerinde olabilecek çamur ve benzeri kirlilik temizlendikten sonra tarafımızdan firmaya belirlenmiş güzergahı kullanacak, inşaat sürecinde ortaya çıkabilecek moloz ve diğer atıklarla ilgili Temizlik İşleri Müdürlüğü ile irtibata geçerek gelişigüzel çevreye atılan moloz ve hafriyat atıklarının takibi Temizlik İşleri Müdürlüğü Çevre Koruma ve Kontrol Ekibi tarafından rutin periyotlar ile yapılarak inşaat faaliyeti sırasında oluşabilecek ve çevreye rahatsızlık verebilecek tüm olumsuzluklar kontrol altında tutulacaktır. Bu uygulama aynı zamanda ileriye dönük belediyemizin moloz ve hafriyat sahasına bir ön çalışma niteliği taşımaktadır. Bu nedenle ilimizde faaliyet gösteren yapı denetim bilgi verilmiş olup 15 Mart 2017 tarihine kadar çevre taahhütnamesine uyulması hususunda son tebliğler yazılı ve sözlü olarak yapılmıştır. Bu tarihten sonra yapılan denetimlerde çevre taahhütnamesine uymayan ve gereğini yerine getirmeyen inşaat sahipleri ve müteahhitlere gerek çevre kanunu gerekse imar kanunu gereği cezai uygulamalar yapılacak olup gerek görüldüğünde inşaat faaliyetleri durdurulacak veya ruhsatı iptal edilecektir

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2017, 08:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48