BEÜ Kalite Komisyonu toplantısı gerçekleştirildi

BEÜ Kalite Komisyonu toplantısı gerçekleştirildi

BEÜ Kalite Komisyonu toplantısı gerçekleştirildi

Bülent Ecevit Üniversitesi ,Türkiye Üniversiteleri Değerlendirme Kurulu’nun yakın zamanda yapacağı değerlendirmeye hazır. 
Üniversiteleri belli kriterlere göre değerlendirmek için kurulan heyet yükseköğretim kurumlarının kurumsal özerklik, uluslararasılaşma, personel ve öğrenci alımında rekabet, kamu yatırımlarını azaltma ve kendi kaynaklarını üretebilme, müfredat yenilikleri ve ilave aktiviteler gibi günümüzde yüzleştikleri zorlukları stratejik planları çerçevesinde yönetebilme ve üstesinden gelebilme kapasitesi ile ilgili değerlendirmeler yapacak.
30-31 Mayıs tarihleri arasında BEÜ Üniversiteler Birliği (EUA) Kurumsal Değerlendirme Programı çerçevesinde EUA heyetinin 21-22 Mart 2016 tarihleri arasında yaptığı ilk ziyaret ve değerlendirmeyi takiben delegasyon ikinci ve son ziyaretini 30-31 Mayıs 2016 tarihleri arasında gerçekleştirmiş ve uluslararası bu süreci başarıyla tamamlamıştı.
Yeni bir değerlendirmeye girilecek süreç için bir açıklama yapan BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer şunları söyledi: “Üniversitemizde ulusal ve uluslararası yaptığımız tüm akademik süreçlerde kalite süreçlerine dikkat ediyoruz. Eğitim çalışmalarımızın tümünü planlı ve programlı bir şekilde yürütüyoruz. Yürüttüğümüz çalışmalar sonunda kalite süreçlerinde önemli bir eşiği aşmış bulunmaktayız. Mühendislik Fakültesi ve Fen-Edebiyat Fakültesi akreditasyon süreçleriyle ilgili önemli mesafe kat ettik. Mühendislik fakültesinde Maden Mühendisliği, Geomatik Mühendisliği ve Çevre Mühendisliği bölümleri MÜDEK tarafından akredite edildi. Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümü akredite oldu. Hedefimiz İki yıl içerisinde MÜDEK tarafından tüm bölümlerimizin akredite olması. Benzer şekilde Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji bölümümüz FEDEK tarafından akredite edildi. Son olarak Batı Dilleri ve Edebiyatı, Matematik ve Türk Dili ve Edebiyatı Bölümlerinin kalite geliştirme çalışmalarını tamamlayarak 2016-2017 akademik yılında FEDEK değerlendirmesi için başvuruları kabul edildi. Diğer bölümlerimiz de hazırlıklarını tamamlamaya devam ediyorlar ve önümüzdeki yıl başvurularını yapacaklar. Sağlık ve sosyal bilimler alanında da çalışmalar devam ediyor. Avrupa Üniversiteler Birliği Kurumsal Değerlendirme Programının değerlendirmelerini başarıyla tamamladık. Bu yıl ülkemizde yeni bir uygulama başlatılarak ulusal çapta bir kalite değerlendirme heyeti kuruldu. Üniversite olarak değerlendirme çalışmalarına başvurduk. Başvurumuz kabul edildi. Değerlendirmeyi yapacak olan heyet kısa zaman içerisinde üniversitemizde olacak. Bu değerlendirmeyi çok önemsiyoruz. Yapılacak olan değerlendirmeyle kalite çıtamız bir basamak daha yukarıya çıkacaktır.”

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2016, 06:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48