FİLYOS PROJESİ’NDE ARTIK SONUCA VARILMALI”

FİLYOS PROJESİ’NDE ARTIK SONUCA VARILMALI”

gundemeregli.com- “Filyos Projesiyle ilgili gelişmelerin umut verici olduğunu söyleyen Zonguldak TSO Başkanı Demir, “Bölgemiz artık sonuç bekliyor. Sürecin uzamasıyla ‘bıkkınlık’ noktasına gelen Filyos Projesi’nde artık sonuca varılmalıdır” dedi.

Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Salih Demir, Filyos Vadisi Projesi’nin ilk ayağı olan Filyos Limanı Projesi’nin hayata geçirilmesi konusundaki gelişmeleri değerlendirdi. Filyos Liman Projesi’nin alt yapısının Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapılmasının süreci hızlandırabileceğini belirten Başkan Demir, 2013 yılı yatırım programına alınması durumunda önemli bir süreç yaşanacağını vurguladı.

“UMUT VERİCİ AMA ARTIK SONUCA VARALIM”

Zonguldak TSO Başkanı Salih Demir, süreçle ilgili düşüncelerini şu şekilde açıkladı:

“Zonguldak’ta yaklaşık bir asır önce, 2. Abdülhamit döneminde (1876-1908) planlanan Filyos Projesi her dönem gündeme gelmiş ancak sonuca bir türlü varılamamıştır. Genelde seçim dönemlerinde dillendirilen Filyos Projesi’nin Liman ayağının yapımı için son olarak yaklaşık 2,5 senedir Avrupa Birliği fonlarını kullanmak umuduyla beklenildi. Avrupa Birliği’nin yapısı gereği bunun da gerçekleşmeyeceği nihayetinde anlaşılıp öz kaynaklara dönüldü. Bu güzel, umut verici bir gelişmedir. Bu aşamaya gelinmesinde katkıları olan TBMM Eski Başkanı Zonguldak Milletvekili Köksal Toptan başta olmak üzere Milletvekilleri Özcan Ulupınar, Ercan Candan ve Zonguldak Valimiz Erol Ayyıldız’a teşekkür ediyoruz. Ancak bu gelişme her şeyin olup bittiği anlamına gelmemekle birlikte bilakis her şeyin yeni başlamakta olduğunu göstermekte ve başta biz Ticaret ve Sanayi Odaları olmak üzere her kesime görevler düşmektedir. Zonguldak, Bartın, Karabük’ü içine alan bölgemiz artık sonuç bekliyor. Sürecin uzamasıyla ‘bıkkınlık’ noktasına gelen Filyos Projesi artık tabiri caizse nefes dahi aldırılmadan gündemde tutulup sonuca varılmalıdır. Sürekli ısıtılıp bir süre sonra gündemden düşmesi bölgenin ve hatta ülkemizin geleceğine şekil verebilecek olan projeye inandırıcılığı da azaltmaktadır. Siyasiler ve Sivil Toplum Kuruluşları Filyos Projesini sürekli gündemde tutarak önemini ve bölge halkının bunu ne derece istediğini hissettirmelidir. Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası olarak özellikle son 8 ayda gerek medyada çıkan açıklamalarımız, gerek TOBB başta olmak üzere Ankara’daki temaslarımız, gerekse yayın organımız dergimizde yer verilen haberlerle Filyos Projesinin önemini ve ne derece ciddiye aldığımızı hissettirdik. Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası olarak bu takip ve kararlılığımız Filyos Projesi tamamlanasıya kadar devam edecek. Niyetimiz; Ülkemize ve bölgemize katkı vermekle birlikte istihdamı en üst düzeyde tutacak yatırımcıların gelmesini sağlamaktır. Bu nedenle bir asırdır tartışılan projenin gerçekleştiğini nihayetinde görmek en büyük arzumuzdur.”

“FİLYOS PROJESİ İSTİHDAMA BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK”
Filyos Projesinin önemine dikkat çeken Zonguldak TSO Başkanı Demir, “8 Milyon metre karelik alanı kapsayan Filyos Vadisi Projesi çok büyük önem arz ediyor. Filyos’da yapılması düşünülen 2 tane termik santral var, 19 tane HES projesi var, bir liman var, demir-çelik, mobilya fabrikası projesi var. 14 Milyar dolarlık yatırım yapmak için bekleyen firmalar var. Bakanlık yetki verdi, biz çok iyi takip ediyoruz. Burası Endüstri Bölgesi ilan edildi. Endüstri Bölgesi Müdürlüğü’nü TSO’da biz kurduk. Şuanda talepleri biz alıyoruz. Alıp, inceleyip gerekli bakanlığa biz gönderiyoruz. Beklentimiz; Yer tahsisinin bir an önce yapması. 14 Milyar dolar yatırım bekleyen firmalar var ama yer tahsisi yapılmadığından yatırım yapılamıyor” dedi.

ÜÇ İLİN ÇILGIN PROJESİ: FİLYOS PROJESİ…

Bölgenin böyle bir yatırıma ihtiyacı olduğunu söyleyen Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Salih Demir, “Filyos Projesi de yatırımcıyı bekliyor. Filyos’da Zonguldak gibi bir Zonguldak daha oluşacak. Ama sadece Zonguldak’a değil Bartın, Karabük ve iç Anadolu’ya hizmet edecek bir yer olacak. İstihdama katkı sağlayacak. 2015 Yılının sonunda bacalardan dumanların çıkmasını umut ediyor, bekliyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2013, 11:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48