CHP Merkez İlçe Başkanı Ebru Uzun "Yaptığınız Resmen Suç"

CHP Merkez İlçe Başkanı Ebru Uzun "Yaptığınız Resmen Suç"

CHP Merkez İlçe Başkanı Ebru Uzun dernek tarafından toplanan yardımların dağıtılmak için Ak Parti'ye teslim edilmesine tepki gösterdi

CHP Merkez İlçe Başkanı Ebru Uzun Yeşil Yağmurca ve Çevre Köyleri Yardımlaşma Derneği tarafından toplanan 1500 adet atkı, bere ve benzeri muhtelif kışlık kıyafetin ZONSİAD kanalı ile Ak parti’ye verilmesi ve Ak Parti İl Başkanlığı’nın bu yardımları dağıtacak olmasına tepki gösterdi.

Uzun, dernek faaliyetlerinin siyasetle karıştırılmaması gerektiğini ve bu davranışın suç olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Zonguldak AKP'nin son zamanlarda yaptığı her yardımı boy boy fotoğraflarla reklam yapması hiç hoş bir tavır değil.

Bir kere olsun eyleminizle, söyleminiz birbirini tutsun. Ağzınızdan ne çıkıyorsa tam tersini yapıyorsunuz.

Hani sağ elin verdiğini, sol el görmeyecekti!!

Devrek’teki bir köy adına kurulmuş bir derneğe yardım toplatmışlar. ZONSİAD’a ulaştırmışlar. Onlar da AKP’ye bağış yapmış. Sonra hep birlikte kameralara poz vermişler yardıma muhtaç ettikleri vatandaşlarımıza dağıtacaklarının reklamını yapıyorlar.

"Yapamazsınız yasal olarak suçtur bu"

ZONSİAD AKP’li iş adamlarının değil, Zonguldaklı işadamlarının derneği sözde. Ama AKP ile açık işbirliği yapıyor. Hepimiz bir derneğe üye ya da yöneticiyiz ama siyasi kimliklerimizi asla karıştırmıyoruz.

Ayrıca dernekler siyasi faaliyetlerde bulunamazlar. Bir partinin kolu gibi görüntü veremezler. Bu derneğin hiç mi CHP’li üyesi yok mesela. Dahası yardım toplarken biz bunu AKP’ye bağışlayacağız demişler mi? Bu bağışçıların iyi niyetini de açık bir suistimal etmek anlamına da gelmiyor mu?

Suç çok. Dernek bir siyasi partiye bağış yapamaz. Anayasa Mahkemesinin açık kararı bu. Dernekler Kanunu'nun 10. maddesi, "Dernekler, tüzüklerinde gösterilen amaçları gerçekleştirmek üzere, benzer amaçlı derneklerden, siyasi partilerden, işçi ve işveren sendikalarından ve meslekî kuruluşlardan maddî yardım alabilir ve adı geçen kurumlara maddî yardımda bulunabilirler." diyor. Ancak, Anayasa Mahkemesi 5/4/2007 tarihli ve E.:2004/107, K.:2007/44 sayılı kararıyla bu fıkrada yer alan “... ve adı geçen kurumlara maddî yardımda bulunabilirler” bölümünü, siyasî partiler yönünden iptal etti. Dolayısıyla ortada açık suç var.

Normal koşullarda derneğin yardım toplama için karar alması, bunu da ilgili valiliğe onaylatması, kampanya için özel bir ekip oluşturması lazım. Bunların karar defterinde açık şekilde yazılı olmaları, Valilik izninin karar numarası ile tarihinin belli olması gerekir.

Hadi diyelim Yardım Toplama Kanunu’na göre işlemleri yaptılar, ne topladılarsa kampanya sonunda bunu Valiliğe bildirip onların bilgisi dahilinde gerekli yere iletmeleri gerekir. Yasal mevzuata göre, “Canımın istediğine veririm” diyemezler. Hele bir siyasi partiye asla.

Yardımların kimden hangi suretle alındığı, nakit yardım varsa hangi hesap numarasına paranın yatırıldığının belli olması gerekir. Ötesi Dernekler Kanunu’na göre suç. Görevi kötüye kullanma başta pek çok suç var ortada.

Yardımların bir kaydı yoksa o vakit Yardım Toplama Kanunu’na muhalefet var.

SMA hastası çocukları için çırpınan annelere kanuna aykırı diye para toplamaları için  bin türlü zorluk çıkaran devlet Dernekler Kanunu’na açık aykırı bu işlemi görmeden gelemez.

En önemlisi de bir partinin yan örgütü gibi çalışan ZONSİAD adındaki Zonguldak’ı kesinlikle çıkarmalıdır.”

Gündem

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER